Systemy oddymiania grawitacyjnego – na co należy zwrócić uwagę?

Systemy oddymiania i odprowadzania ciepła są rozwiązaniami, które pozwalają na usuwanie dymu z budynku. Umożliwiają tym samym utrzymywanie bezpieczeństwa dróg ewakuacyjnych i zmniejszanie szkód, jakie mógłby wyrządzić ogień. Aby zaprojektować najskuteczniejsze opcje oddymiania i wentylacji cieplnej, należy wziąć pod uwagę szeroki zakres określonych czynników.
Cyrkulacja powietrza
W czasie pożaru konieczne jest ciągle dostarczanie powietrza do miejsc, które stanowią drogi ewakuacyjne. Gdy dym i gazy są usuwane, wystarczająca ilość powietrza musi zająć ich miejsce. W przeciwnym razie w budynku zaburzony zostanie poziom ciśnienia, a system oddymiania stanie się nieskuteczny. Dopływ powietrza może odbywać się z:
- naturalnych wentylatorów w zbiornikach dymu oddalonych od ognia,
- dedykowanych wentylatorów wlotowych niskiego poziomu,
- drzwi automatycznych.
Ograniczanie dymu
Tam, gdzie dach, poddasze lub strop stanowią znaczną część budynku, konieczne jest ograniczenie rozprzestrzeniania się dymu. Wymaga to zastosowania barier przeciwpożarowych, aby podzielić przestrzeń dachu na odpowiednie sekcje. Ogranicznikami tymi mogą być:
- stałe lub automatyczne zasłony dymne,
- płyty żaroodporne,
- oszklenie.
Bariery są również często stosowane w złożonych budynkach, takich jak centra handlowe i placówki naukowe, w celu kontrolowania przepływu dymu.
Więcej o systemach oddymiania grawitacyjnego oraz ich sposobach działania można przeczytać na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/system-wentylacji-pozarowej-oddymianie-grawitacyjne.
Wentylacja naturalna a zasilana
Należy dokonać wyboru między wentylacją naturalną lub mechaniczną. Naturalna wentylacja wykorzystuje wyporność gorących gazów do napędzania przepływu dymu przez wentylatory. Takie systemy często pełnią podwójną funkcję i zapewniają zarówno wentylację przeciwpożarową, jak i codzienną.