Przejdź do głównej treści

Systemy oddymiania grawitacyjnego – na co należy zwrócić uwagę?

Systemy oddymiania i odprowadzania ciepła są rozwiązaniami, które pozwalają na usuwanie dymu z budynku. Umożliwiają tym samym utrzymywanie bezpieczeństwa dróg ewakuacyjnych i zmniejszanie szkód, jakie mógłby wyrządzić ogień. Aby zaprojektować najskuteczniejsze opcje oddymiania i wentylacji cieplnej, należy wziąć pod uwagę szeroki zakres określonych czynników.

Cyrkulacja powietrza 

W czasie pożaru konieczne jest ciągle dostarczanie powietrza do miejsc, które stanowią drogi ewakuacyjne. Gdy dym i gazy są usuwane, wystarczająca ilość powietrza musi zająć ich miejsce. W przeciwnym razie w budynku zaburzony zostanie poziom ciśnienia, a system oddymiania stanie się nieskuteczny. Dopływ powietrza może odbywać się z: 

  • naturalnych wentylatorów w zbiornikach dymu oddalonych od ognia, 
  • dedykowanych wentylatorów wlotowych niskiego poziomu, 
  • drzwi automatycznych. 

Ograniczanie dymu 

Tam, gdzie dach, poddasze lub strop stanowią znaczną część budynku, konieczne jest ograniczenie rozprzestrzeniania się dymu. Wymaga to zastosowania barier przeciwpożarowych, aby podzielić przestrzeń dachu na odpowiednie sekcje. Ogranicznikami tymi mogą być: 

  • stałe lub automatyczne zasłony dymne, 
  • płyty żaroodporne, 
  • oszklenie.  

Bariery są również często stosowane w złożonych budynkach, takich jak centra handlowe i placówki naukowe, w celu kontrolowania przepływu dymu. 

Więcej o systemach oddymiania grawitacyjnego oraz ich sposobach działania można przeczytać na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/system-wentylacji-pozarowej-oddymianie-grawitacyjne.  

Wentylacja naturalna a zasilana 

Należy dokonać wyboru między wentylacją naturalną lub mechaniczną. Naturalna wentylacja wykorzystuje wyporność gorących gazów do napędzania przepływu dymu przez wentylatory. Takie systemy często pełnią podwójną funkcję i zapewniają zarówno wentylację przeciwpożarową, jak i codzienną. 

 

 

6 maja przypada Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – to dobry moment, by przypomnieć, jak ważna jest rola dorosłych w kształtowaniu bezpiecznych nawyków u najmłodszych uczestników ruchu drogowego.
Przed godziną 7:00 w okolicach Chodzieży (linia Poznań – Piła) doszło do kolizji samochodu osobowego z pociągiem Kolei Wielkopolskich. W wyniku zdarzenia kierowca samochodu został ranny.
Policjanci z Obornik ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży. Do zdarzenia doszło w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach. Sprawcą okazał się 24- letni mężczyzna. Za powyższy czyn grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Droga wojewódzka w Chrustowie została odblokowana. Na miejscu są jednak nadal służby mundurowe.
Sprawca poniedziałkowej kradzieży pieniędzy z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego jest w rękach policji.
OSP Skrzetusz zbiera środki na zakup nowego sprzętu. W tym celu zorganizowała akcję zbierania starych elektronarzędzi. Sprzęt, który komuś jest niepotrzebny, albo po prostu zepsuty, można przekazać druhom ze Skrzetusza. W ten sposób będzie można pomóc jednostce z Gminy Ryczywół. 
Kierujący quadem zjechał z nieznanych przyczyn na drugi pas i doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym - informuje podkomisarz Izabela Leśnik z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w Rogoźnie.