Skip to main content


Za-ca Burmistrza Obornik - opłaty za odbiór śmieci w 2018r. bez zmian (film)

| Łukasz | ECO newsy

Piotr Woszczyk zapewnił nas w środowym wywiadzie, że na obszarze ZM GOAP stawki za odbiór odpadów komunalnych nie ulegną zmianie w 2018r.

Za-ca Burmistrza Obornik potwierdził nam, we wczorajszej rozmowie, że oborniczanie nie muszą martwić się tym, że od stycznia wzrosną opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Budżet Związku jest bardzo napięty, ale w 2018r. nie wprowadzono żadnych zmian w cenach.

Jedna bardzo ważna zmiana wchodząca w życie to dodatkowy pojemnik na odpady BIO. Od stycznia oborniczanie zobowiązani są do segregacji odpadków spożywczych. Zmiana ta nie dotyczy gmin Rogoźno i Ryczywół. One muszą to jednak zrobić najpóźniej w 2020r.

Pojemniki na odpady BIO należy jednak zakupić samemu. Można dokonać tego chociażby w siedzibie PGKiM przy ul. Lipowej. Cena pojemnika 120l wynoosi 123zł, natomiast większy pojemnik kosztuje 160zł. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 61 296 12 06 wew. 19. Obowiązek zaopatrzenie w kosze na odpady BIO leży po stronie spółdzielni mieszkaniowych, zarządców nieruchomości oraz indywidualnych gospodarstw i firm.

Przez długi czas trwała w Związku Międzygminnym GOAP dyskusja, czy pojemniki powinni kupować mieszkańcy, czy jednak zapewnić powinien je Związek. Ostatecznie przyjęto opcję pierwszą. Dzięki temu GOAP nie dokonał gwałtownej podwyżki opłat za odbiór odpadów. Na dzień dzisiejszy podstawowa opłata miesięczna wynosi 12zł.

ulotka rewers bio odpady 2017

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.

System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów i rewolucje w działaniu sklepów

„Wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. powszechnej kaucji za plastikowe, metalowe i szklane pojemniki wymusi zmianę naszych nawyków” – uważa Marcel Rakowski, prezes zarządu PolKa Polska Kaucja. W domach trzeba będzie znaleźć miejsce na przechowywanie butelek czy puszek przed wyniesieniem ich do skle...

Segregacja odpadów w Polsce – jest postęp, ale czy wystarczający? Sprawdź, jak robić to zgodnie z wymogami

Po ponad dekadzie od wprowadzenia obowiązku segregacji odpadów, Polacy wciąż miewają z nią problem. Pomimo wzrostu świadomości ekologicznej i postępów jakie poczyniło społeczeństwo, poziom recyclingu w kraju jest daleki od satysfakcjonującego. Pod względem odzyskiwania surowców i materiałów nadal...