Skip to main content


Zatrucie Warty - nieznana substancja?!

| MP | ECO newsy

warta ryba foto: KPP Oborniki

Zatrucie Warty spowodowało śnięcie tysięcy ryb na odcinku od Poznania do okolic Stobnicy. W cieniu wyborów na naszym terenie doszło do  klęski ekologicznej.

Według tego co udało się nam ustalić zanieczyszczenie rzeki Warty rozpoczęło się od okolic Mostu Lecha w Poznaniu. Do zatrucia doszło w godzinach nocnych z 23 na 24 października. W niedzielę pobrano próbki do badania wody w Obornikach przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska z Poznania oddział w Pile. Wstępne badania nie potwierdziły niskiej zawartość tlenu w wodzie czy obecności substancji ropopochodnych.

„Ogólny stan rzeki -  jak powiedział nam pan Józef Kosecki z WIOŚ w Pile -  jest dobry, zatrucie musiało nastąpić specyficzną substancją chemiczną. Pobór próbek wykonaliśmy w Obornikach przy ulicy Wodnej oraz w Kiszewie.Badania trwają, wyniki będą dostępne najszybciej we wtorek”.

WIOŚ w Poznaniu pobrał próbki już w sobotę, być może więc szybciej uda się dowiedzieć jaka substancja spowodowała katastrofę ekologiczną. Ponawiamy apel aby nie spożywać złowionych ryb oraz ryb leżących na brzegu rzeki. Prosimy zwrócić uwagę na zwierzęta, psy, koty aby nie dopuścić do zjedzenia przez nie śniętych ryb. 

foto: KPP Oborniki

Poniżej publikujemy infomacje z proflu FB Stowarzyszenia Aplaga:

 

 

Temat zatrucia Warty jest poważny. Aby zdać Wam sprawę z tego jak bardzo oto kilka zdjęć z dzisiejszego rejsu zaprzyjaź...

Posted by Aplaga - Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie on 25 październik 2015

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.

System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów i rewolucje w działaniu sklepów

„Wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. powszechnej kaucji za plastikowe, metalowe i szklane pojemniki wymusi zmianę naszych nawyków” – uważa Marcel Rakowski, prezes zarządu PolKa Polska Kaucja. W domach trzeba będzie znaleźć miejsce na przechowywanie butelek czy puszek przed wyniesieniem ich do skle...

Segregacja odpadów w Polsce – jest postęp, ale czy wystarczający? Sprawdź, jak robić to zgodnie z wymogami

Po ponad dekadzie od wprowadzenia obowiązku segregacji odpadów, Polacy wciąż miewają z nią problem. Pomimo wzrostu świadomości ekologicznej i postępów jakie poczyniło społeczeństwo, poziom recyclingu w kraju jest daleki od satysfakcjonującego. Pod względem odzyskiwania surowców i materiałów nadal...