Skip to main content

Systemy BDF przyszłością ekologicznego transportu

| Artykuł sponsorowany | ECO newsy

Potrzeba zrównoważonego rozwoju z roku na rok staje się coraz bardziej zauważalna w branży transportowej. W Polsce spełnienie tej idei jest możliwe między innymi dzięki transportowi intermodalnemu oraz towarzyszącym mu technologiom takim jak systemy BDF.

Jak transport intermodalny sprzyja środowisku?

Rozwiązania intermodalne zakładają wykorzystanie różnych środków transportu (np. kolei oraz samochodów ciężarowych) korzystających ze wspólnej jednostki ładunkowej – zazwyczaj w formie kontenera. 

Transport intermodalny pozwala więc na dobranie pojazdu do sytuacji w taki sposób, aby najlepiej wykorzystać jego zalety. Przykładowo, załadowany kontener zostaje umieszczony w taborze kolejowym, który pokona określoną część trasy szybciej niż ciężarówka. Następnie po dotarciu do miejsca, w którym dane połączenie kolejowe mija się z planowaną trasą, ładunek zostaje przejęty przez samochód dostosowany do jego transportu za pomocą systemu BDF.

Czym są systemy BDF?

Aby samochód ciężarowy był w stanie przewozić uniwersalną jednostkę ładunkową (zwana w tym przypadku nadwoziem wymiennym) musi być wyposażony w odpowiednie uzbrojenie. W Polsce jest ono nazywane systemem BDF. Skrót ten ma pochodzi od Federalnego Zrzeszenia Niemieckiego Transportu Drogowego BDF (Bundesverbands des Deutschen Güterfernverkehrs) – instytucji, która jako pierwsza ujednoliciła przepisy związane z nadwoziami wymiennym. 

Całość systemu BDF składa się z dwóch części: nadwozia wymiennego oraz transportującego go pojazdu. Zestaw składa się zazwyczaj ze specjalnie zabudowanego samochodu ciężarowego z podwoziem BDF oraz przyczepy przygotowanej do przewozu wymiennych kontenerów.

Działanie nadwozi wymiennych

Praca z systemami BDF różni się od obsługi tradycyjnych zestawów przestrzennych. Kierowca prowadzący pojazd dostosowany do transportu nadwozi wymiennych może liczyć na znacznie uproszczony model przeładunku. W przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań nie musi on bowiem oczekiwać na rozładowanie i ponowne załadowanie – wystarczy, że zostawi on kontener BDF i ruszy w dalszą drogę.

Systemy BDF na polskim rynku

Obecnie nadwozia wymienne największą popularnością cieszą się przede wszystkim w innych krajach Europy (przede wszystkim w Niemczech, Austrii i Szwajcarii) – jednak ich popularność w Polsce również rośnie.

Transport intermodalny stopniowo zyskuje na znaczeniu w polskiej branży transportowej. Kolejni przedsiębiorcy decydują się na testowanie tego rozwiązania i wprowadzają je w swoich flotach. Rosnące zapotrzebowanie na systemy BDF zapewniają już nie tylko zachodni producenci, ale także polskie firmy takie jak GT. Można więc powiedzieć, że intermodalna rewolucja w kraju nad Wisłą już się rozpoczęła – a jej efekty z roku na rok będą coraz bardziej widoczne.

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.