Skip to main content

Czy pellet jest ekologiczny?

| Artykuł sponsorowany (T) | ECO newsy

Zmiany klimatyczne i katastrofy naturalne, które są ich następstwem to coraz częstsze zjawisko. Aby je zminimalizować, warto poszukiwać alternatywnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej. Coraz więcej polskich rodzin stara się rezygnować z używania tradycyjnych paliw stałych, w tym węgla kamiennego. Interesującą alternatywą są na przykład sprasowane trociny drzewne. Sprawdź, czy palenie pelletem jest ekologiczne i postaw na łatwe rozwiązania w swoim domu.

Pellet a ekologia

Chęć dbania o środowisko staje się coraz bardziej powszechna. Dzięki rosnącej świadomości i wdrażanym działaniom można zatrzymać efekty złej polityki zarządzania zasobami naturalnymi. Przy wyborze sposobu, którym będziemy ogrzewać dom, warto zwrócić uwagę na alternatywne paliwa. Jednym z nich jest pellet. Decydując się na jego zakup należy zastanowić się, jak powstaje i jakie materiały są używane przy jego produkcji.

Aby wytworzyć pellet potrzebne są trociny drzew iglastych, liściastych i tropikalnych. Często są one pozyskiwane jako produkt uboczny w tartakach i zakładach meblarskich specjalizujących się w wytwarzaniu drewnianego wyposażenia. Nie jest konieczne ścinanie i wykorzystywanie do tego drzew. Wszelkie substancje wiążące czy kleje, laminaty i farby obniżają wartość i właściwości wyrobu. O tym, że pellet jest ekologiczny, świadczy także fakt, że jest wysokokalorycznym wyrobem. Prasowane pod wysokim ciśnieniem trociny są zbite oraz mają niską wilgotność – do 12%.

Czy piec na pellet jest ekologiczny?

Aby w pełni wykorzystać właściwości pelletu, należy zainwestować w specjalny piec lub kocioł. Te, które nie są przystosowane do spalania tego ekologicznego paliwa, mogą przyczynić się do wzrostu kosztów używania surowca. Odpowiednio dobrany piec sprawi, że po spaleniu pelletu powstanie mało dymu oraz pyłu. O tym, że palenie pelletem jest ekologiczne, może świadczyć jeszcze jedna rzecz. Popiół, który pozostanie po spaleniu granulatu można wykorzystać w przydomowym ogródku. Świetnie użyźni ziemię i sprawi, że rośliny będą rosły bujniej. Dzięki temu wykorzystamy 100% produktu.

Warto też zwrócić uwagę na bilans między emitowanymi gazami a przyrodą. Pellet jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw stałych. W trakcie jego spalania do atmosfery dostaje się tyle dwutlenku węgla, ile roślina wykorzystuje przy procesie fotosyntezy. Jednym z wysokokalorycznych, generującym niewiele produktów spalania jest Pellet Premium PLUS od najlepszyekogroszek.pl. Ma prosty skład – granulat jest wytwarzany z sosnowej trociny. Co więcej, jego maksymalna wartość opałowa wynosi maksymalnie 18,5 Mj/kg, a wilgotność nie przekracza 10%.

Czy palenie pelletem jest ekologiczne?

Odpowiedź brzmi - tak! Oprócz tego, że jest odnawialnym źródłem energii, to w porównaniu do innych paliw generuje o wiele mniej szkodliwych gazów. Redukuje to ilość występujących w powietrzu zanieczyszczeń i eliminuje ryzyko powstawania smogu. Im lepsza jakość pelletu, tym większa pewność, że powstanie mało pyłu i popiołu. Pellet to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne dla każdego domu. Liczne kontrole oraz certyfikaty dają pewność, że zakupiony produkt będzie miał najwyższą jakość. Co więcej – jest łatwy w przechowywaniu – do tego celu wystarczy jedynie suche i przewiewne miejsce.

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.