Skip to main content


Recykling odpadów – w trosce o środowisko naturalne

| Artykuł sponsorowany | ECO newsy

Przetwarzanie surowców wtórnych jest jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony zasobów naturalnych. Coraz więcej firm prywatnych i zakładów przemysłowych zaczyna na poważnie interesować się tym tematem. Recykling pozwala na ponowne wykorzystanie wielu surowców, co znacznie wpływa na zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach. Wszystko to odbywa się zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Na czym polega przetwórstwo surowców wtórnych?

W procesie recyklingu odpady są przetwarzane na produkty lub materiały, które z powrotem trafiają do obiegu. Do tego celu używa się odpowiednich maszyn do kruszenia, mielenia czy granulacji różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Materiał, który trafia do firm specjalizujących się w przetwórstwie surowców wtórnych zostaje poddany odpyleniu, detekcji oraz odgazowaniu. W procesie sortowania możliwe jest oddzielenie kolorów oraz wyeliminowanie defektów granulatu lub przemiału.

Recykling odpadów pozwala na wytwarzanie produktów przy użyciu mniejszej ilości energii i surowców. Dzięki niemu zostaje też zmniejszona emisja szkodliwych substancji do środowiska. Poza tym zapewnia ograniczenie wykorzystania złóż naturalnych. Odpady mogą zostać ponownie wykorzystane po obróbce biologicznej, fizycznej czy chemicznej. Nie bez powodu przetwórstwo surowców wtórnych należy do prężnie rozwijających się sektorów na terenie całej Unii Europejskiej.

Kto i w jakim zakresie zajmuje się przetwórstwem surowców wtórnych?

Wiele firm w Polsce specjalizujących się w recyklingu prowadzi skup różnego rodzaju odpadów poprodukcyjnych. Są to, m.in. tworzywa sztuczne PP, PET butelki, skrzynki czy opakowania po chemii gospodarczej PE, obudowy ABS, rury lub profile PVC, płyty PMMA oraz tworzywa wykorzystywane w branży automotive. Przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem surowców wtórnych przyjmują również elementy złomu stalowego, metali nieżelaznych, makulatury kartonowej bądź mieszanej.

Usługi polegające na odbiorze odpadów i ich transporcie z miejsca zbiórki świadczy na terenie całej Polski BielMet. Działalność firmy opiera się głównie na sortowaniu oraz przetwórstwie, czyli granulacji lub mieleniu tworzyw sztucznych przy użyciu specjalistycznych maszyn stworzonych przez renomowanych producentów. Cały ten proces jest możliwy i znacznie usprawniony dzięki wykorzystaniu nowoczesnego parku maszynowego. Więcej informacji na temat zakresu świadczonych usług znajduje się na stronie https://www.bielmet.pl/!

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.

System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów i rewolucje w działaniu sklepów

„Wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. powszechnej kaucji za plastikowe, metalowe i szklane pojemniki wymusi zmianę naszych nawyków” – uważa Marcel Rakowski, prezes zarządu PolKa Polska Kaucja. W domach trzeba będzie znaleźć miejsce na przechowywanie butelek czy puszek przed wyniesieniem ich do skle...

Segregacja odpadów w Polsce – jest postęp, ale czy wystarczający? Sprawdź, jak robić to zgodnie z wymogami

Po ponad dekadzie od wprowadzenia obowiązku segregacji odpadów, Polacy wciąż miewają z nią problem. Pomimo wzrostu świadomości ekologicznej i postępów jakie poczyniło społeczeństwo, poziom recyclingu w kraju jest daleki od satysfakcjonującego. Pod względem odzyskiwania surowców i materiałów nadal...