Przejdź do głównej treści

Dzień bez jednorazówek foliowych!

| MP | ECO newsy

23 styczeń uznany został jako dzień bez opakowań jednorazowych. Akcja prowadzona jest od 2008 roku, w tym roku do akcji aktywnie włączyła się obornicka młodzież z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Obornikach.

Od 2018 roku sprzedawcy muszą pobierać opłatę za torby foliowe w sklepach. Wprowadzone obowiązkowe opłaty troszeczkę ograniczyły ich wykorzystanie, jednak nadal jednorazówki są istotnym problem.

Produkcja jednej torebki trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut, tyle co droga do domu, a rozkłada się blisko 400 lat.

Radni z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Obornikach postanowili zachęcać klientów obornickich marketów do wykorzystywania toreb materiałowych zamiast plastikowych jednorazówek. Akcja rozdawania ekologicznych toreb prowadzona była w dniu dzisiejszym. Młodzi samorządowcy mają nadzieję, że otrzymane od nich torby przydadzą się na dłuższy czas. 

foto: Facebook - Młodzieżowa Rada Miejska w Obornikach

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.