Przejdź do głównej treści

W obornickich lasach pojawił się żubr

| Łukasz | ECO newsy

Nadleśnictwo Oborniki poinformowało o wizycie w naszym regionie niezwykłego gościa. 

Kiedyś niemal na wymarciu, dziś dzięki pracy i działaniu jednostek Lasów Państwowych, parków narodowych, instytucji naukowych i organizacji pozarządowych ma się coraz lepiej. Nasz gość prawdopodobnie przywędrował do nas z okolic Wałcza. Na jak długo? Tego nie wiemy, ale zapraszamy częściej - pisze na swojej stronie Nadleśnictwo Oborniki. 

Mowa o żubrze, największym europejskim ssaku lądowy. Został on uchwycony przez fotopułapkę na terenie leśnictwa Bębnikąt. Jest to już drugi osobnik zaobserwowany w tej częsci Puszczy Noteckiej w ostatnich latach. Obecnośc żubrów związana jest z prowadzonym od wielu lat programem przywracania tego gatunnku realizowanego przez Zachodnie Towarzystwo Przyrodnicze w okolicy Wałcza. Największe stada żubrów w Polsce można spotkać w Puszczy Białowieskiej i w Bieszczadach.

Foto: Nadleśnictwo Oborniki

 

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.