Przejdź do głównej treści

Posprzątali rzeki

| UMiG Oborniki | ECO newsy

Ponad 30 osób zaangażowało się w sobotnio – niedzielną akcję zbierania śmieci z rzeki Samicy na odcinku Kowalewko Młyn  – Ruks Młyn oraz na odcinku Wełny, od elektrowni wodnej do ujścia.

Akcja organizowana po raz czwarty, tym razem przez powołane w ubiegłym roku Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie „Aplaga”, przy wsparciu Urzędu Miejskiego oraz firm „ROB-FIL” Robert Filipiak, KAJAKOWALNIA.PL Rafał Kowalczuk oraz „DELTA CZARTOSZEWSKI I CZARNEK” przyniosła znowu górę wszelkiego rodzaju śmieci. Szczególne podziękowania za zaangażowanie należą się również ochotnikom ze Straży Pożarnej z Chrustowa oraz dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Chrustowie za udostępnienie bazy.

Tegoroczne warunki atmosferyczne nie sprzyjały uczestnikom akcji. Szczególnie dokuczliwy silny wiatr i zacinające opady deszczu ze śniegiem dały się nieźle „w kość” tym wszystkim, którzy mimo prognoz wsiedli w kajaki. Ale dzięki nim udało się po raz kolejny posprzątać perełki dla kajakarzy, jakimi niewątpliwe są rzeki Samica i Wełna.

 

źródło, foto: UMiG Oborniki

Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.
Trwające opady wpłynęły na zmianę oceny suszy hydrologicznej w części naszego powiatu. Niestety spory obszar naszego regionu nadal cierpi na brak wody!
Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania. Będzie miał za zadanie wypracować propozycje nowych zasad prowadzenia gospodarki leśnej w lasach społecznych.