Przejdź do głównej treści

Wielkie sprzątanie w sobotę

| MP | ECO newsy

Sobota to dzień wielkiego sprzątania Samicy, brzegów akwenów wodnych w Obornikach, brzegu Warty w mieście oraz w Gołaszynie. Sprzątanie rzeki Samica jest kontynuacją, to już czwarty raz Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie „Aplaga” wyszło z tak cenną inicjatywą. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy sprzątany będzie „miejski” odcinek rzeki Wełna. Uprzątaniem terenów wokół „Żwirek” oraz „Glinianek” zajmą się wędkarze z obornickiego Koła PZW nr 32 oraz Koła Metalplast.

Rzeka Samica sprzątana jest już czwarty raz, o wcześniejszych akcjach informowaliśmy rok temu. Cała akcja Obornickiego Stowarzyszenia Wodniackiego „Aplaga” rozpocznie się o godzinie 8:00 w Chrustowie a osoby spoza Obornik mogą przyjechać już w piątek do Szkoły Podstawowej w Chrustowie.

W sobotę kajakarze podzielą się na dwie grupy, jedna będzie sprzątała Samicę od Młynu w Kowalewku, druga od Chrustowa. W niedzielę od godziny 11:30 przewidywane jest sprzątanie rzeki Wełny na jej miejskim odcinku. Sprzątanie wspierane jest przez Gminę Oborniki oraz Szkołę Podstawowa w Chrustowie oraz sponsorów: „ROB-FIL” Robert Filipiak, KAJAKOWALNIA.PL Rafał Kowalczuk oraz „DELTA CZARTOSZEWSKI I CZARNEK” Sp. z o.o. Więcej informacji można uzyskać na stronie „Aplagi”. Tutaj można zapoznać się z relacją ze sprzątania rzeki Samicy z zeszłego roku.

Sprzątanie brzegów obornickich akwenów i brzegi Warty w mieście oraz w Gołaszynie prowadzone jest również od kilku lat. W czasie takich akcji wędkarze zbierają nawet 5-7 ton śmieci. Przykre jest to, że w większości są to najczęściej śmieci pozostawione przez samych wędkarzy. W sobotę zbiórka zainteresowanych odbędzie się o godzinie 15 na „Żwirkach”.

Zachęcamy gorąco do uczestnictwa w tych przedsięwzięciach. Poniżej zdjęcia rzeki Samica wykonane ostatniej zimy.

{phocagallery view=category|categoryid=10|limitstart=0|limitcount=0}

 

 

Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.
Trwające opady wpłynęły na zmianę oceny suszy hydrologicznej w części naszego powiatu. Niestety spory obszar naszego regionu nadal cierpi na brak wody!
Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania. Będzie miał za zadanie wypracować propozycje nowych zasad prowadzenia gospodarki leśnej w lasach społecznych.