Skip to main content

Opakowania jednorazowe: co tak naprawdę znaczy słowo EKOLOGICZNE?

| tekst sponsorowany | ECO newsy

Z ciekawością obserwujemy debatę publiczną na temat plastiku w środowisku naturalnym. Nie da się ukryć, że opakowania jednorazowe to w dużej mierze produkty właśnie wykonane z tworzywa sztucznego. W mediach społecznościowych widać, jak radykalne poglądy na kwestie naczyń jednorazowych ma społeczeństwo. Jednak w praktyce średnio około połowy produktów na rynku jest pakowana właśnie w opakowania plastikowe. Czy wszystkie one są nieekologiczne i z samej swojej definicji – szkodliwe?

Opakowania jednorazowe EKO nie muszą być z papieru!

Pierwszym mitem, jaki utarł się w naszej zbiorowej świadomości jest to, że każde opakowanie jednorazowe, a także naczynie plastikowe, jak talerzyk, miska czy kubek jednorazowy, są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Sam materiał, np. PET lub EKO-PET, to rozwiązania, które nie szkodzą, jeśli tylko się nimi odpowiednio gospodaruje. Fakt, nie są to produkty biodegradowalne, ale w pełni recyklingowane. Oznacza to, że cykl życia produktu, jakim jest opakowanie jednorazowe z PET jest z założenia całkiem długi, gdyż odpad w postaci naczynia jednorazowego, pudełka lub zwykłej butelki powinien podlegać segregacji, wychwyceniu ze strumienia odpadów komunalnych i ponownemu wykorzystaniu.

Można więc rzec, że ekologiczne opakowania jednorazowe również wykonywane są z tworzyw sztucznych, ale o takich właściwościach, by mogły wielokrotnie brać udział w cyklu przetwarzania i ponownej produkcji. Projektując takie opakowania jednorazowe trzeba tak opracować formułę oraz przewidzieć przyszłe zarządzanie tymi naczyniami jednorazowymi, by tzw. cykl życia produktu był długi.

recup 4481723 1280

Fot. Ekologiczne kubki jednorazowe

Opakowania ekologiczne – rozwiązania biodegradowalne

Oczywiście z zasady gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych powinno pozwalać nam na odzyskiwanie olbrzymich ilości surowca do ponownego wykorzystania w przemyśle opakowaniowym. W praktyce jednak opakowania jednorazowe, a szczególnie naczynia plastikowe, jak kubki jednorazowe, talerzyki, sztućce czy słomki, lądują w ekosystemie. To wina człowieka. Czy jest jakaś alternatywa, by nie utonąć w plastikowych śmieciach?

Jednorazowe opakowania ekologiczne wykonywane są z materiałów biodegradowalnych, aktualnie jest to głównie papier/karton (np Tego typu naczynia jednorazowe, nawet jeśli trafią do środowiska naturalnego, to nie będą w nim na zawsze, lecz pozostaną jedynie do czasu samoistnego rozkładu przez biosferę. Opakowania tego typu oferuje m.in. wielkopolski producent opakowań jednorazowych Ajk-opakowania.eu.

Co ciekawe, technologia produkcji opakowań ekologicznych w ostatnich latach znacząco nabrała rozpędu. Jest to prawdopodobnie spowodowane regulacjami unijnymi, według których naczynia jednorazowe, jak wcześniej wspomniane kubki lub tacki, mają być wykonane wyłącznie z materiałów ulegających biodegradacji. Dzisiaj w ekologicznym opakowaniu napijemy się kawy, zjemy gorącą zupę, odbierzemy zamówioną pizzę, a nawet zestaw obiadowy. W popularnych sieciach fast food wycofuje się plastikowe słomki do napojów, a zdecydowana większość opakowań np. do frytek czy hamburgerów, wykonana jest w całości z papieru.

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.