Skip to main content

ABC Paneli fotowoltaicznych – co powinieneś o nich wiedzieć?

| Artykuł sponsorowany | ECO newsy

Fotowoltaika, czyli dziedzina techniki, zajmująca się przetwarzaniem energii słonecznej na energię elektryczną. Możliwość ta to zasługa zjawiska fotowoltaicznego, opartego na sile elektromotorycznej, powstającej w skutek napromieniowania półprzewodnika przez promienie słoneczne.

Chociaż instalacje fotowoltaiczne to nadal nie jest tania inwestycja, ich popularność wciąż rośnie. Nie da się zaprzeczyć, że ogromnym plusem fotowoltaiki jest fakt, iż wytwarzanie energii  elektrycznej jest możliwie wszędzie, gdzie docierają promienie słoneczne. 

Rodzaje baterii fotowoltaicznych

Najbardziej popularna odmiana paneli fotowoltaicznych to panele polikrystaliczne. Charakteryzują się dużą sprawnością. Ogniwa budujące mają niebieską barwę i widać na nich wyraźne kryształki krzemu. Moduły polikrystaliczne składają się z ogniw w kształcie kwadratu, tworzących płaską powierzchnię o mikrostrukturze, które jest efektem krystalizowania się cząsteczek krzemu.

Inną, równie powszechną odmianą fotowoltaicznych paneli  są moduły monokrystaliczne. Pozyskuje się je metodą Czochralskiego. Wygląda to mniej więcej tak, że monokryształ występujący w postaci słupa krzemu, jest cięty, obrabiany i następnie przytwierdzany na całej powierzchni modułu.

Tym, co odróżnia te rodzaje paneli fotowoltaicznych jest ich sprawność oraz cena. Jak chodzi o sprawność panele polikrystalicznych wypadają nieco gorzej od tych monokrystalicznych. Kiedy jednak zwrócicie uwagę na stosunek jakości do ceny, korzystniej wypadają te pierwsze.

solar power 862602 1280

Jak określić swoje zapotrzebowanie energetyczne?

Zastanawiasz się, jaką liczbę modułów fotowoltaicznych powinieneś wybrać, aby zaspokoić w pełni swoje zapotrzebowanie na energię? Podstawowy czynnik, który pozwoli Wam na poprawne dobranie mocy instalacji fotowoltaicznej, to roczne zużycie energii. Wystarczy, że sprawdzicie wysokość rachunków, jakie dostajecie ze swojej elektrowni.

Dodatkowe elementy, które będą wpływać na odpowiedni dobór mocy instalacji to kąt nachylenia dachu oraz orientacja połaci dachowej, na której będziecie montować panele fotowoltaiczne.  Optymalną orientacją, na jaką należy się zdecydować jest południe. Można też myśleć o orientacji na zachód bądź wschód. Instalacja nie straci wówczas na efektywności. Najlepiej, by cała instalacja była nachylona pod kątem około 30 stopni. Na płaskim dachu lub gdy decydujecie się na montaż fotowoltaiki na gruncie, warto wykorzystać specjalne stelaże. 

Fotowoltaika koszt

Koszty instalacji fotowoltaicznej to składowa kilku elementów. Należy wziąć pod uwagę moduły fotowoltaiczne, konstrukcję z aluminiowych profili, inwerter, zabezpieczenia, okablowanie, montaż. Mimo dość sporych kosztów, nie da się tego ukryć, warto pomyśleć nad tego typu inwestycją, ponieważ przy sprzyjających warunkach, już po kilku latach się ona zwróci. Dzięki fotowoltaice OZEProjekt, częściowo bądź całkowicie uniezależnicie się od energii elektrycznej z elektrowni i będziecie sami sobie własnym dostawcą prądu, a w perspektywie czasu oszczędzicie dość sporo na rachunkach.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.

System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów i rewolucje w działaniu sklepów

„Wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. powszechnej kaucji za plastikowe, metalowe i szklane pojemniki wymusi zmianę naszych nawyków” – uważa Marcel Rakowski, prezes zarządu PolKa Polska Kaucja. W domach trzeba będzie znaleźć miejsce na przechowywanie butelek czy puszek przed wyniesieniem ich do skle...