Skip to main content

Sprawdź czy w Gminie Oborniki jest SMOG?

| MP | ECO newsy

Już w listopadzie minionego roku Metropolia Poznańska zakupiła 160 czujników jakości powietrza, siedem z nich już działa w Gminie Oborniki. (foto: zrzut z https://panel.syngeos.pl/)

Mierniki są montowane przez firmę Syngeos na budynkach szkolnych. Syngeos jest partnrerm NASK INEA, która to firma wygrała ogłoszony przez Metropolię Poznańską przetarg. W ramach projektu w którym uczestniczą wspólnie Metropolia Poznań, NASK INEA i Syngeos przeprowadzone zostaną warsztaty edukacyjne dla uczniów, rodziców, nauczycieli i lokalnej społeczności.

Obecnie czujniki zamontowano w następujących miejscach w Gminie Oborniki (w chwili pisania tego wpisu, dane były dostępne tylko z 4 lokalizacji):

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im.Adama Mickiewicza w Obornikach
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Obornikach
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. UNICEF
  • Zespół Szkolno–Przedszkolny w Rożnowie
  • Szkoła Podstawowa w Sycynie
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kiszewie
  • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Maniewie

Jak podaje Gmina Oborniki, podobny czujnik ma być zainstalowany również w okolicy stadionu w Obornikach.

Zainstalowane czujniki pozwalają określić zawartość w powietrzu pyłów PM10 oraz PM 2,5. Pyły te zawierają substancje szkodliwe dla życia, powodujące wiele chorób. Mierząc stężenie tych dwóch rodzajów pyłów określa się to, czy mamy do czynienia ze smogiem. Liczby oznaczają wielkość ziarenek pyłu. PM 10 to pył o ziarenkach nie przekraczających 10 µm (1 µm – jedna milionowa metra), z kolei PM 2,5 składa się z cząsteczek czterokrotnie mniejszych. Jedne i drugie mogą wnikać do układu oddechowego i płuc.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dobowe stężenie PM 2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m3, a PM 10 – 50 µg/m3.

W Polsce poziom informowania dla PM 10 minister środowiska określił w rozporządzeniu na 200 µg/m3 średniodobowego stężenia, a alarmowy na 300 µg/m3. Ponieważ kraje wprowadzają limity samodzielnie, trudno je porównywać. W Wielkiej Brytanii określa się tylko poziom informowania (101 µg/m3), we Francji tylko poziom alarmowy (80 µg/m3). Różne progi ostrzegawcze mogą być ustalone również dla konkretnych miast, co ma przełożenie np. na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, np. w Krakowie do podjęcia takiej decyzji konieczne jest przekroczenie przez pył poziomu 150 µg/m3 w trzech stacjach pomiarowych, albo 300 µg/m3 w jednej.

Jak czytać dane?

Mapy z wynikami pomiarów dostępne są na stronie https://panel.syngeos.pl/ . W górnej części mapy wybieramy rodzaj pyłu, zanieczyszczenia. Po odszukaniu właściwej lokalizacji oznaczonej kolorowym punktem, klikamy na niego i w bocznym panelu odczytujemy aktualny pomiar, jak i wykres z ostatnich 12 godzin. Dodatkowo kolorystyka danego punktu pomiarowego odzwierciedla jakość powietrza. Im kolor jest bardziej zielony, tym mamy czystsze powietrze.

Zachęcamy do częstych odwiedzin tego portalu.

 

 

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.