Przejdź do głównej treści

Ekologicznie na pikniku w Obornikach

| MP | ECO edukacja

Edukacja ekologiczna jest bardzo modnym ale nie atrakcyjnym tematem. Bardzo fajnie dyskutuje się z dziećmi, które chłoną wiedze i miłość do przyrody jak gąbki, gorzej jest z dorosłymi. Problem rozpoczyna się już na etapie gospodarki śmieciami i kończy na braku szacunku do otaczającego nas środowiska.

Urząd Miasta w Obornikach, PGKiM w Obornikach oraz Nadleśnictwo Oborniki wspólnie przekonywali mieszkańców Obornik do szacunku dla przyrody w trakcie Pikniku ekologicznego, 22.09.2012 na targowisku miejskim w Obornikach. Na miejscu można było podpisać umowę na odbiór sortowanych śmieci, tzw. segregacja workowa, można było porozmawiać o ochronie przyrody z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska UM w Obornikach oraz posłuchać opowieści o lesie z ust Leśników z Nadleśnictwa Oborniki.

Słuchając o ekologii bardzo łatwo jest nam ten temat odsuwać od siebie, ponieważ dla większości słowa te wiążą się z globalnym ociepleniem, zanieczyszczeniem powietrza, czyli rzeczami, na które w społecznym odczuciu nie ma się wpływu. Na pikniku można było ten sposób myślenia skonfrontować z informacjami dotyczącymi ogromnego zadania jakim jest segregacja śmieci, zachowanie środowisk leśnych w naturalnym stanie unikanie niepotrzebnego wytwarzania hałasu i zanieczyszczenia środowiska.

{phocagallery view=category|categoryid=42|limitstart=0|limitcount=0|detail=8}

Codzienne życie niesie wiele możliwości włączenia się w ruch ekologiczny, zacznijmy od małych kroczków, segregujmy śmieci, nie zaśmiecajmy lasów, nie wzbudzajmy niepotrzebnie hałasu, nie tylko w lesie ale w miejscu naszego odpoczynku, w domach na osiedlach. Oszczędzajmy wodę, energię. Tak łatwo jest wskazać jakie czynności w życia codziennym może zrobić każdy z nas, jednak codzienność pokazuje, że wdrożyć je jest bardzo ciężko.

Piknik ekologiczny pozwolił choć troszkę przybliżyć oborniczanom kilka aspektów. 22 wrzesień był dniem bez samochodu, z tej okazji Gmina zapewniła możliwość dowozu na Piknik darmowych kursów komunikacji gminnej. Dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach z dziedziny ruchu drogowego. Można było również wystartować na torze ekologicznych gokartów. W trakcie Pikniku ogłoszono zwycięzców konkursu na najlepszy artykuł o segregacji śmieci. Pierwsze miejsce zajęła Eliza Janowiak z SP4, drugie, Julii Styperek z Rożnowa a na miejscu trzecim znalazła się Aleksandra Ziółkowska ze Szkoły Podstawowej nr 2. Zwycięski artykuł jedenastoletniej Elizy opublikowany zostanie w miesięczniku gminnym „Nasze Oborniki”.

Któż z nas nie słyszał o kunie – są tak popularne, że każdy wie o jakiego ssaka chodzi, mimo że mało ludzi widziało tego tajemniczego drapieżnika z bliska. Nic dziwnego prowadzi nocy tryb życia i jest bardzo strachliwa. 
Niesamowity pomysł uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 UNICEF w Obornikach, postanowili zainicjować w naszej gminie akcję Forest Challenge.
W październiku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, który wprowadza zapisy potrzebne dla realizacji Polskiej Strategii Wodorowej. Projekt został już skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 14 listo...
Obornicki Dzień Edukacji Narodowej obchodzono 17 października w Domu Kultury w Objezierzu. 
Nadleśnictwo Oborniki zrealizowało wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach materiał filmowy w ramach kampanii edukacyjnej Lasy Robią Klimat. Film zatytułowany „Kąpiele leśne” został oficjalnie zaprezentowany w serwisie Youtube i mediach społecznościowych we wto...
"Odpadowe” gry planszowe, książki o tematyce zero waste, ekogadżety od ZM GOAP oraz nagrody sponsorowane przez Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o. czekają na autorów najciekawszych prac na temat bioodpadów.
Zapraszamy do udziału w konkursie ZM GOAP pn. „Dzień Babci i Dziadka w duchu zero waste”. Do wygrania kuchenny pojemnik do segregacji odpadów, lunchbox i inne EKOnagrody.