Skip to main content


Polacy wracają z ze złotym medalem!

| Biuro Prasowe Husqvarna | e Leśnik

Oczy całej branży leśnej skierowane były w dniach 23-27 sierpnia na Raubichi. W tym czasie na Białorusi odbyły się 30. Mistrzostwa Świata Drwali. Spośród drużyn z 30 krajów świata, udział wzięła także sześcioosobowa Kadra Narodowa Polski. Tytuł Mistrza Świata Drwali 2012 powędrował do Rosjanina, Aleksandra Sokołowa.

Mistrzostwa rozgrywają się od roku 1970 z inicjatywy Węgier i Jugosławii. Pierwsze odbywały się co roku, jednak od 1996 roku zmieniono częstotliwość organizacji na co dwa lata. Corocznie w Mistrzostwach bierze udział od 100 do 150 zawodników
z różnych krajów świata. W tym roku Białoruś gościła 111 najlepszych drwali. Oficjalnym organizatorem Mistrzostw Świata Drwali jest IALC, a jednym z głównych sponsorów jest firma Husqvarna, producent profesjonalnych pilarek dla leśnictwa oraz maszyn przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni, który regularnie wspiera zawody najlepszych drwali w Polsce i na świecie.

Mistrzostwa rozpoczęły się w bardzo uroczysty sposób: ich otwarciu towarzyszyła obecność Białoruskiego Ministra Leśnictwa, a także prezesa IALC (International Association Logging Championships) – Maxa Fishera.

- Głównym celem Mistrzostw Świata Drwali jest uświadomienie, jak profesjonalnym
i precyzyjnym trzeba być, aby wykonywać zawód drwala. Staramy się działać aktywnie jako sponsor, bowiem ważne jest dla nas, aby wpajać w młodych adeptów sztuki leśnej umiejętności bezpiecznej pracy z pilarką
- powiedział Maciej Konieczny,  Sales Manager w firmie Husqvarna Poland.

Według regulaminu IALC odbyło się 5 obowiązkowych konkurencji :

  • Ścinka drzew - zawodnik ma trzy minuty na ścięcie drzewa tak, aby upadło
    w wyznaczonym miejscu, z zachowaniem odpowiednich przepisów dotyczących bezpieczeństwa pracy. W trakcie tej konkurencji sprawdzana jest precyzja uczestnika oraz jego umiejętności bezpiecznej i dokładnej pracy pilarką. Im szybciej zadanie zostanie ukończone, tym więcej punktów zostanie dopisanych do puli zawodnika!
  • Wymiana piły łańcuchowej - w tej konkurencji zawodnik ma za zadanie zdemontować i zamontować urządzenie tnące na pilarce. Kolejne dwie konkurencje (przerzynka kombinowana i przerzynka na dokładność) muszą być przeprowadzone bez wprowadzania żadnych zmian w pilarce!
  • Przerzynka kombinowana - zawodnik musi odciąć krążek drewna nie cieńszy niż 3 cm i nie grubszy niż 8 cm z dwóch kłód umocowanych skośnie. Liczy się równomierna grubość krążków i prostopadłość cięcia do osi kłody.
  • Przerzynka na dokładność - zawodnik musi odciąć krążki z dwóch kłód tak dokładnie, jak to możliwe bez uszkodzenia zamaskowanej deski znajdującej się pod kłodą.
  • Okrzesywanie - z umieszczonej kłody drewna należy w precyzyjny sposób usunąć zamocowane kilkadziesiąt gałęzi.

Po raz pierwszy w historii Mistrzostw jeden ze złotych medali trafił w ręce Polaka – Adama Wawrzaka, który do posiadanego tytułu Mistrza Polski Drwali w kategorii junior, może teraz dołączyć indywidualny tytuł Mistrza Świata Drwali w konkurencji ścinka drzew. To największe osiągnięcie polskiego reprezentanta w historii Mistrzostw Świata Drwali.

W kategorii drużynowej najlepsi okazali się Finowie, tuż za nimi uplasowali się Rosjanie,
a na najniższym miejscu podium znaleźli się gospodarze – Białorusini. Indywidualnym Mistrzem Świata Drwali został Rosjanin Aleksandr Sokołow, który uzyskał najlepszy wynik.

- Przygotowanie się do zawodów wymaga wieloletniej praktyki, doświadczenia oraz ciężkiej pracy. Najlepsze wyniki można uzyskać tylko na najlepszym sprzęcie. Połowa  polskiej reprezentacji pracuje pilarkami Husqvarna 576XP® i co warto także podkreślić zdobywcy czterech pierwszych miejsc pracują również pilarkami Husqvarna 576XP®. Pokazuje to, jak bardzo profesjonalne pilarki Husqvarna są cenione na świecie – dodaje Maciej Konieczny.

Tegoroczna edycja Mistrzostw okazała się nie tylko wyjątkowa dla Polaków. Nigdy dotąd w Mistrzostwach nie startowała kobieta – Sarah Kandel z Luksemburga okazała się jedyną przedstawicielką płci pięknej, która zdecydowała się na start w zawodach.

źródło Biuro Prasowe Husqvarna

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!

Kangur w Puszczy Zielonce

W często odwiedzanej przez mieszkańców naszego powiatu Puszczy Zielonce spotkano bardzo nietypowe dla naszej części Europy zwierzę.