Skip to main content

Uwaga. Zabiegi agrolotnicze w okolicy Gołaszyna

| MP | e Leśnik

W terminie od 8 maja do 25 maja 2022, prowadzony będzie zabieg agrolotniczy na terenie Nadleśnictwa Łapuchówko w kilku lokalizacjach, na terenie naszego powiat dotyczy to rejonu Gołaszyna, Gołębowa, Maniewa.

Celem prowadzenia zabiegu jest ograniczenie liczebności chrabąszcza majowego środkiem o nazwie MOSPILAN 20 SP. Po zastosowaniu tego środka obowiązuje okres karencji dla runa leśnego do 14 dni po wykonaniu zabiegu. Okres prewencji nie dotyczy możliwości wejścia na teren zabiegu przez ludzi i zwierzęta.

Mospilan 20 SP należy do chemicznej grupy neonikotynoidów - neurotoksyn działających na centralny układ nerwowy owadów w sposób odmienny od innych grup chemicznych (związków fosforoorganicznych, chloroorganicznych, pyretroidów, karbaminianów, fenylopirazoli), dzięki czemu odporność niektórych szkodników wyselekcjonowana przez wcześniej używane w ochronie roślin insektycydy, neonikotynoidów praktycznie nie dotyczy. Dzięki stale prowadzonym badaniom środek jest insektycydem o dobrze poznanej aktualnej charakterystyce toksykologicznej i spektrum działania zarówno w odniesieniu do owadów szkodliwych jak i pożytecznych. Jedną z najważniejszych, potwierdzoną badaniami zaletą tego środka jest bardzo niska toksyczność ostra acetamiprydu dla pszczoły miodnej, co pozwala na przeprowadzanie zabiegów chemicznych nawet podczas kwitnienia rzepaku, drzew owocowych i innych roślin stanowiących dla pszczół pożytek .*) Mospilan jest również bardzo często stosowany w uprawach rolniczych.

Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) jest groźnym szkodnik dojrzałych lasów i  jak upraw leśnych, a także rolniczych i sadowniczych. Najpoważniejsze szkody wyrządzają larwy chrabąszczy – pędraki, które obgryzając korzenie sadzonek zagrażają trwałości młodego lasu. Zabieg prowadzony jest na postać dorosłą owada.

Łącznie w całym Nadleśnictwie Łopuchówko zabieg będzie przeprowadzony na powierzchni 1571,80 ha na 4 polach zabiegowych. Lokalizację pola zabiegowego w Gołaszynie prezentujemy na poniższej mapce. W okresie wykonywania zabiegów agrolotniczych wprowadzony zostanie okresowy zakaz wstępu do lasu.

Przed wykonaniem zabiegu, w lesie ustawione zostaną stosowne tablice informacyjne.

Źródła: Nadleśnictwo Łopuchówko; *)WIR

 

Sadzenie lasu – zielonym do góry!

Kiedy mieliście okazję posadzić las? Nadleśnictwo Oborniki wyszło z inicjatywą sadzenia lasu i zaprasza  wszystkich chętnych 13.04.2024.

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!