fbpx

Uwaga. Zabiegi agrolotnicze w okolicy Gołaszyna

W terminie od 8 maja do 25 maja 2022, prowadzony będzie zabieg agrolotniczy na terenie Nadleśnictwa Łapuchówko w kilku lokalizacjach, na terenie naszego powiat dotyczy to rejonu Gołaszyna, Gołębowa, Maniewa.

Celem prowadzenia zabiegu jest ograniczenie liczebności chrabąszcza majowego środkiem o nazwie MOSPILAN 20 SP. Po zastosowaniu tego środka obowiązuje okres karencji dla runa leśnego do 14 dni po wykonaniu zabiegu. Okres prewencji nie dotyczy możliwości wejścia na teren zabiegu przez ludzi i zwierzęta.

Mospilan 20 SP należy do chemicznej grupy neonikotynoidów - neurotoksyn działających na centralny układ nerwowy owadów w sposób odmienny od innych grup chemicznych (związków fosforoorganicznych, chloroorganicznych, pyretroidów, karbaminianów, fenylopirazoli), dzięki czemu odporność niektórych szkodników wyselekcjonowana przez wcześniej używane w ochronie roślin insektycydy, neonikotynoidów praktycznie nie dotyczy. Dzięki stale prowadzonym badaniom środek jest insektycydem o dobrze poznanej aktualnej charakterystyce toksykologicznej i spektrum działania zarówno w odniesieniu do owadów szkodliwych jak i pożytecznych. Jedną z najważniejszych, potwierdzoną badaniami zaletą tego środka jest bardzo niska toksyczność ostra acetamiprydu dla pszczoły miodnej, co pozwala na przeprowadzanie zabiegów chemicznych nawet podczas kwitnienia rzepaku, drzew owocowych i innych roślin stanowiących dla pszczół pożytek .*) Mospilan jest również bardzo często stosowany w uprawach rolniczych.

Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) jest groźnym szkodnik dojrzałych lasów i  jak upraw leśnych, a także rolniczych i sadowniczych. Najpoważniejsze szkody wyrządzają larwy chrabąszczy – pędraki, które obgryzając korzenie sadzonek zagrażają trwałości młodego lasu. Zabieg prowadzony jest na postać dorosłą owada.

Łącznie w całym Nadleśnictwie Łopuchówko zabieg będzie przeprowadzony na powierzchni 1571,80 ha na 4 polach zabiegowych. Lokalizację pola zabiegowego w Gołaszynie prezentujemy na poniższej mapce. W okresie wykonywania zabiegów agrolotniczych wprowadzony zostanie okresowy zakaz wstępu do lasu.

Przed wykonaniem zabiegu, w lesie ustawione zostaną stosowne tablice informacyjne.

Źródła: Nadleśnictwo Łopuchówko; *)WIR