Chroń oczy, ogranicz do minimum czytanie z moinitorów

Zbyt częste korzystanie z urządzeń elektronicznych może prowadzić do uszkodzenia siatkówki oka. Pomagają proste ćwiczenia i odpowiednie ustawienie ekranu komputera

Światło niebieskie, emitowane przez ekrany tabletów, komputerów i smartfonów, może prowadzić do uszkodzenia siatkówki oka oraz plamki żółtej. Negatywne działanie urządzeń elektronicznych redukuje odpowiednie ustawienie ekranu, noszenie okularów antyrefleksyjnych oraz robienie regularnych przerw w pracy na ćwiczenia wzroku. W przypadku dzieci warto pamiętać o ograniczeniu czasu spędzanego przed komputerem lub telewizorem do dwóch godzin dziennie.

Światło widzialne to część promieniowania elektromagnetycznego odbierana przez siatkówkę oka. Ludzki narząd wzroku widzi je jako światło białe, w rzeczywistości jest to jednak mieszanka wielu barw, w zależności od częstotliwości fal świetlnych różnie odbierana przez siatkówkę. Nie wszystkie zakresy światła są korzystne dla układu optycznego człowieka, negatywne działanie ma zwłaszcza światło niebieskie. Nadmierna ekspozycja na ten rodzaj światła może powodować suchość i pieczenie oka, a także prowadzić do zmian zwyrodnieniowych siatkówki i plamki żółtej oraz uszkodzenia nerwu wzrokowego.

– Zazwyczaj emitowane jest w nadmiarze z tabletów, ze wszystkich urządzeń, z których nagminnie ludzie korzystają. Nie znaczy to jednak, że jest to jakieś bardzo niebezpieczne i że mamy zaniechać korzystania, co jest absurdalne – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle prof. Jerzy Szaflik, Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser”.

Wyeliminowanie urządzeń z ekranami LCD z życia współczesnego człowieka jest niemożliwe, można jednak zmniejszyć negatywny wpływ emitowanego przez nie światła niebieskiego. Podstawą profilaktyki jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy, a więc takie umiejscowienie urządzeń elektronicznych, aby ekran znajdował się w odległości 40–50 cm od twarzy oraz nieco poniżej poziomu oczu. Równie istotne jest robienie regularnych przerw w pracy, najlepiej w odstępie 60–90 minut, by oczy mogły odpocząć. Warto wówczas odejść od komputera, patrzeć przez kilka minut na naturalną zieleń lub wykonać proste ćwiczenia.

– Spojrzeć daleko i potem popatrzeć blisko, to można zrobić w taki sposób: na szybie zaznaczyć małą kropkę, żeby ta kropka była w osi jakiegoś punktu, to może być drzewo, dom, komin, patrzymy na ten komin przez kilka sekund, potem patrzymy na punkt na szybie, ustawiamy się 40 cm obok okna, tak żeby nie ruszać oczyma, tylko przenosić wzrok do bliży i dali – mówi prof. Jerzy Szaflik.

Ćwiczenie to rozluźnia układ mięśniowy wnętrza oka, dlatego warto wykonywać je nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Dobre efekty daje również stosowanie okularów z powłoką antyrefleksyjną, zarówno w okularach korekcyjnych, jak i zerówkach. Powłoka ta powoduje odbijanie się nadmiaru światła niebieskiego od powierzchni soczewki okularowej, a tym samym chroni oko przed ich negatywnym wpływem. Najważniejsze jest jednak roztropne korzystanie z urządzeń elektronicznych, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży.

– Pomijając to, że światło niebieskie emitowane z tych źródeł światła jest niekorzystne, to jeszcze młode oko dostosowuje się do pracy z bliska w sposób przewlekły, to powoduje w konsekwencji występowanie krótkowzroczności szkolnej. To nie jest duża krótkowzroczność, ale krótkowzroczność, która jest kłopotliwa, która wymaga wyrównania okularami – mówi prof. Jerzy Szaflik.

Liczne badania pokazują, że polskie dzieci spędzają przed ekranami tabletów, komputerów i telewizorów nawet do pięć godzin dziennie. Zdaniem ekspertów czas ten powinien zostać znacznie ograniczony. Zaznajamianie się z nowoczesną technologią nie powinno mieć miejsca przed ukończeniem przez dziecko dwóch lat, potem można pozwalać maluchom na maksymalnie godzinę zabawy tabletem lub komputerem. W przypadku dzieci w wieku szkolnym czas ten można wydłużyć do dwóch godzin.

– Nie chcę powiedzieć, że dzieci i młodzież mają nie korzystać z tabletów, oczywiście powinny, natomiast na pewno nie jest korzystne, jeżeli na okrągło, przez wiele godzin dziecko zamiast poświęcić trochę czasu na ruch, gra w dosyć prymitywne gry. Jest potrzeba, żeby w stosunku do dzieci, do młodzieży, wprowadzić pewne racjonalne ograniczenia – mówi prof. Jerzy Szaflik.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Jak walczyć ze wstydliwym poceniem się?

14-12-2019 | Wyświetleń:18

  Jednym z trudniej ukrywanych i wstydliwych objawów wielu chorób, może okazać się właśnie nadm...

Jak zwalczać i zapobiegać opryszczce?

14-12-2019 | Wyświetleń:17

Jednym z bardziej dokuczliwych i nieprzyjemnych chorób skórnych, pojawiających się na twarzy, jest oprys...

Czy przyjmowanie jagód acai rzeczywiście się op…

14-12-2019 | Wyświetleń:24

  Wiele składników odżywczych, czy egzotycznych owoców mają ukryte zastosowanie, których o...

Trująca roślina w obronie zdrowia

14-12-2019 | Wyświetleń:29

Jedną z zaskakujących właściwości, jakie daje nam natura, to łączenie czegoś, co jest trujące i zabójcze...

Jak dbać o skórę zimą? 6 niezbędnych wskazów…

12-12-2019 | Wyświetleń:55

Zima to okres pełen wyzwań dla twojej skóry. Kiedy jesteś na zewnątrz, ona jest wystawiona na działanie mroz...

Sport to zdrowie, ale uprawia go niespełna 40% Po…

12-12-2019 | Wyświetleń:166

Choć według połowy Polaków sport ma największy wpływ na zdrowie, to blisko 60 proc. nie uprawia żadnej...

Pozostałe - zdrowie ...