Szkarlatyna – objawy i leczenie.

 dziecko chore

Szkarlatyna jest chorobą łatwą w rozpoznawaniu i leczeniu. Jednak same matki muszą być uważne i zwracać uwagę na występowanie objawów, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, aby prawidłowe leczenie zostało jak najszybciej podjęte.

Objawy szkarlatyny początkowo przypominają zwykłą chorobę wirusową typową dla okresu jesienno-zimowego. Występuje nagłe pogorszenie samopoczucia, gorączka powyżej 38 °C i dreszcze, bóle brzucha oraz wymioty. W ciągu kilku kolejnych godzin pojawia się zapalenie gardła, które głównie będzie objawiało się bólem i trudnościami w przełykaniu, najpierw pokarmów stałych, później płynów. Dopiero po 24 do 48 godzinach pojawia się charakterystyczna wysypka, która powinna zaalarmować matkę by jak najszybciej zabrała dziecko do lekarza.

Jak wygląda wysypka w szkarlatynie?

Wysypka występuje w postaci drobnoplamistych grudek, czyli zmian wystających poza powierzchnię skóry, od koloru skóry po żywą czerwień. Jest ona reakcją na toksynę wydzielaną przez bakterie wywołujące szkarlatynę. Jako że ich umiejscowienie jest głównie w gardle, wysypka zaczyna się pojawiać od twarzy i tułowiu, schodząc w dół przez ręce i dłonie do nóg i stóp. Wysypka ta, inaczej niż ta pojawiająca się w ospie wietrznej, nie swędzi ani nie boli. Zatem jeśli grudki są bardzo jasne, łatwo je przeoczyć – stąd warto uważnie przyglądać się skórze dziecka u którego wystąpiła gorączka. Wysypka najobfitsza jest w zagięciach stawów (łokciowych, pod pachami, w pachwinach i pod kolanami), gdzie układa się w linijne pasma. Istotne dla określenia, że wysypka jest na pewno szkarlatynowa, jest nie pojawienie się wysypki wokół ust dziecka.

Jak leczy się szkarlatynę?

Szkarlatyna u dzieci leczona jest w ten sam sposób co angina, ponieważ obie choroby powoduje ta sama bakteria. Zatem podstawowe leczenie obejmuje podawanie fenoksymetylpenicylina (inaczej penicyliny V) przez 10 dni. Pomimo ustępowania objawów, konieczne jest przyjmowanie antybiotyku dokładnie tak długo jak zalecił lekarz – skrócenie leczenia może spowodować powstanie oporności bakterii na ten antybiotyk. Wyjątkiem od tej reguły jest wystąpienie reakcji uczuleniowej na antybiotyk, wtedy należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Oprócz antybiotyku zalecane są leki przeciwgorączkowe oraz intensywne nawadnianie dziecka.

Leczenie szkarlatyny jest łatwe i bardzo skuteczne. Zatem nie należy zwlekać przy zaobserwowaniu pierwszych objawów i udać się do lekarza po odpowiedni lek.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Jak skutecznie się odchudzać?

02-12-2019 | Wyświetleń:56

Jednym z częstszych pytań, jakie krążą po głowie wielu osób, to właśnie to, co na odchudzanie faktycznie ...

Wybieraj produkty najlepsze dla Twojego organizmu…

02-11-2019 | Wyświetleń:189

Świadomość zdrowotna Polaków z roku na rok wzrasta. Konsumenci w naszym kraju uważniej czytają etykiety prod...

Czym różnią się szczoteczki soniczne od elektr…

21-10-2019 | Wyświetleń:160

Nie ulega wątpliwości, że szczoteczki elektryczne gwarantują znacznie bardziej efektywną pielęgnację jamy ustnej ...

Mikrodermabrazja – doskonały zabieg upiększaj…

15-10-2019 | Wyświetleń:213

Mikrodermabrazja to zabieg oferowany przez wiele gabinetów kosmetycznych. Popularność zawdzięcza m.in. nieinwa...

Biocenoza pochwy - jak przebiega badanie i co poma…

14-10-2019 | Wyświetleń:216

Biocenoza pochwy, inaczej nazywana badaniem czystości pochwy, jest metodą diagnostyczną, która w bezbolesny i ...

Weronika Stachowiak - historia dawcy komórek maci…

11-10-2019 | Wyświetleń:1156

Mieszkanka gminy Oborniki Weronika Stachowiak została dawcą komórek macierzystych.

Pozostałe - zdrowie ...