Ciąża jako wyzwanie dla procesów i kondycji organizmu

ciaza

Ciąża stanowi jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających okresów w życiu kobiety – pod względem fizjologicznym, jak również psychicznym.

Mnogość i natężenie zmian hormonalnych w organizmie przyszłej matki obciąża go i ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie wszystkich układów i narządów. Rozwijające się dziecko potrzebuje stałego dopływu rozmaitych elementów tworzących jego własny budulec. Intensywny rozwój dziecka skutkuje pobieraniem znacznej ilości składników z organizmu matczynego, który musi w szybkim tempie uzupełniać wszelkie niedobory. To wymagające zadanie,  dlatego też kobiety w ciąży skarżą się na złe samopoczucie, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy zmiany hormonalne są najbardziej intensywne. Organizm kobiety ciężarnej w większym niż zwykle stopniu poddany jest działaniu rozmaitych czynników genetycznych.

 

Obciążenia genetyczne a funkcjonowanie kobiety ciężarnej i dobrostan dziecka

W okresie ciąży wszelkie obciążenia genetyczne wynikające z posiadania określonego genotypu mają zwielokrotniony wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety ciężarnej. Oznacza to zwiększoną  intensywność zmian, wzmocnione odczuwanie dolegliwości oraz większą podatność na choroby. Można i należy w miarę możliwości zapobiegać temu korzystając z szerokiej gamy badań oferowanych przez nowoczesną medycynę.     

Spośród nich szczególnie wartościowe jest badanie DNA pozwalające przede wszystkim określić działanie genu MTHFR, mającego wpływ na funkcjonowanie organizmu przyszłej matki, a tym samym również dziecka. Pozwala on wyregulować poziom bioaktywnej formy kwasu foliowego, który ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju rozwijającego się dziecka, jak również poziom homocysteiny, która z kolei stanowi zagrożenie, a tym samym konieczność prewencji.

 Genotyp kobiety a ryzyko występowania chorób i dolegliwości matki i dziecka

 Badanie DNA pozwala również określić, czy posiadany przez kobietę genotyp prawidłowo gospodaruje transportem witaminy D i utrzymuje jej wartość na dobrym poziomie. Wszelkie odchylenia od normy mogą skutkować ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych dla matki i dziecka chorób, jak cukrzyca ciążowa czy osteoporoza. Możliwość przeciwdziałania im, poprzez badanie dna dziecka a tym samym zapewnienie bezpiecznego przebiegu ciąży stanowi o ogromnej wartości badań genetycznych i coraz większej ich popularności.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież