Skip to main content


Zakończyła się druga akcja krwiodawstwa w Parkowie

| Magda Jezierska | Zdrowie

Zakończyła się druga zbiórka krwi w Parkowie. Pierwsza zorganizowana była z myślą o chorym z rozsianym rakiem żołądka i bardzo rzadką grupą krwi. 

Kiedyś, przed zabiegami, zbierało się zaświadczenia o oddanej dla pacjenta krwi. Dzisiaj taka rezerwacja jest niemożliwa - bezcenny lek zawsze trafia najpierw do najbardziej potrzebujących. Dlatego dbanie o odpowiednie ilości krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest konieczne. Można to robić propagując, organizując lub biorąc udział w krwiodawstwie. W tym jednym przedsięwzięciu możemy wykorzystać edukacyjny i sprawczy wymiar działania, mając nadzieję, że założony cel zostanie osiągnięty.

Zakończyła się druga zbiórka krwi w Parkowie. Cykliczna już akcja krwiodawstwa zgromadziła 37 chętnych, z których 29 oddało krew oraz 1 potencjalnego dawcę szpiku kostnego. Zgormadziliśmy 13050 mlm krwi. Środa była dniem pracowitym zarówno dla uczniów piszących ostatni z cyklu egzaminów ósmoklasisty, jak i dawców. Na płycie boiska Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Parkowie gościliśmy lokalnych krwiodawcówm ale również i tych z odległych miejscowości, a wszystkiemu przyglądała się najstarsza młodzież. Mamy nadzieję, że dziś widzowie, w przyszłości staną się pokoleniem krwiodawców.

Dziękujemy ekipie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniuz profesjonalnym kierowcą, którego umiejętności pozwoliły zorgnizować wydarzenie bezpośrednio na terenie szkoły. Dziękujemy także wszystkim tym, którzy pomogli w tworzeniu akcji poprzez: zabezpieczenie terenu - OSP Parkowo, udostępnienie informajci w internecie, z ambony(!), czy na plakatach w swoich sklepach.

                                                                                                                               Magda Jezierska

Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.
Żeby suplementy diety z kolagenem przyniosły pożądane rezultaty, konieczne jest ich systematyczne stosowanie przez co najmniej 3-6 miesięcy. Z tego powodu warto wybrać preparat, który charakteryzuje się najbardziej komfortowym użyciem. Wiele osób chętnie sięga po kolagen w kapsułkach lub tabletka...
Bolesne miesiączki mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy już znasz powód takiego stanu rzeczy, czy też dopiero jesteś w trakcie badań, silny ból podczas okresu może bardzo uprzykrzać życie, a nawet sprawiać, że nie będziesz w stanie iść do pracy. Czy w takiej sytuacji możesz otrzyma...
Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.
Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...
Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.
Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...