fbpx

Uczulenie na twarzy – jak złagodzić objawy?

Uczulenie na twarzy może dotyczyć osób w każdym wieku. Przyczyny jego wystąpienia mogą być bardzo zróżnicowane, a w niektórych przypadkach mogą stanowić objaw chorobowy. Uczulenie na twarzy zwykle objawia się w postaci czerwonych plam, swędzących pęcherzyków lub charakterystycznej kaszki. Dowiedz się, w jaki sposób złagodzić jego objawy i w jaki sposób pielęgnować skórę dotkniętą uczuleniem.

Uczulenie na twarzy – w jaki sposób się objawia?

Uczulenie na twarzy jest stosunkowo łatwe do rozpoznania, jednak wbrew pozorom nie są to jedynie czerwone plamy. W zależności od podłoża i alergenu może objawiać się w różnych formach. Do symptomów uczulenia na twarzy możemy zaliczyć:

  • wysypkę, pokrzywkę;
  • krostki wraz z wykwitami ropnymi;
  • pęcherze wypełnione płynem surowiczym lub treścią ropną;
  • obecność rumienia lub obrzęku;
  • świąd, odczuwalne napięcie skóry.

Powyższe objawy zwykle obejmują nie tylko całą twarz, ale przechodzą również na szyję i dekolt, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczkami delikatnej skóry. 

Uczulenie na twarzy – skąd się bierze?

Nie istnieje jeden czynnik, który powoduje uczulenie na twarzy. W większości przypadków stanowi ono efekt reakcji alergicznej powstały w wyniku bezpośredniego kontaktu z czynnikiem uczulającym. Reakcja alergiczna na twarzy zazwyczaj jest niewielka i obejmuje jedynie obszar bliskiego kontaktu z alergenem, jednakże jeśli przebieg reakcji jest ostry, może wystąpić na większych fragmentach skóry.

Czynnikami, które mogą powodować uczulenie na twarzy, są zazwyczaj:

  • niektóre z metali, np. nikiel, kobalt, chrom;
  • konserwanty oraz naturalne olejki eteryczne występujące w kosmetykach;
  • wybrane leki, np. antybiotyki przeznaczone do użytku zewnętrznego;
  • niektóre produkty spożywcze.

Uczulenie na twarzy w dużej mierze uwarunkowane jest stylem życia, czynnikami środowiskowymi, a także dietą. Stres, zanieczyszczenia powietrza i coraz większa ilość przetworzonej żywności w sklepach sprawiają, że nasz układ odpornościowy staje się coraz bardziej wrażliwy na działanie alergenów.  

Co stosować na uczulenie twarzy?

Jeżeli uczulenie na twarzy nie ustępuje lub powraca z określoną częstotliwością, powinniśmy udać się do alergologa, który będzie w stanie ustalić przyczynę jego obecności i tym samym postawić odpowiednią diagnozę. Objawy reakcji alergicznej można złagodzić za pomocą leczenia farmakologicznego. Zwykle w tym celu stosuje się kortykosteroidy oraz leki antyhistaminowe. 

W tym czasie bardzo ważna jest także prawidłowa pielęgnacja wrażliwej skóry. Jeśli powodem uczulenia jest jeden z kosmetyków do pielęgnacji, należy przestać z niego korzystać. W tym okresie nie zaleca się stosowania silnie oczyszczających i złuszczających kosmetyków, ponieważ mogą jeszcze bardziej podrażnić skórę. 

Warto natomiast postawić na delikatne oczyszczanie, np. za pomocą łagodnego płynu micelarnego czy hipoalergicznej emulsji, które oczyszczą skórę, nie pozbawiając jej tym samym warstwy ochronnej. Należy pamiętać także o właściwym nawilżeniu skóry. W tym celu warto sięgnąć po krem nawilżający, który zregeneruje warstwę hydrolipidową Twojej skóry.

 

 

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (17.10.20…

17-10-2021 | Wyświetleń:444

Coraz więcej zakażeń i coraz mniej osób szczepiących się. Miniony tydzień to drastyczny spadek liczby os&oa...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (10.10.20…

10-10-2021 | Wyświetleń:591

W tygodniu między 4 a 10 października 2021 roku,  w powiecie obornickim stwierdzono kolejne zakażenia.

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (03.10.20…

03-10-2021 | Wyświetleń:810

 Miniony tydzień (27.09 - 3.10.2021)  przyniósł w naszym powiecie kolejne zakażenia i spadek liczby ...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (26.09.20…

26-09-2021 | Wyświetleń:870

Niestety w Polsce dochodzi do coraz większej liczby zakażeń COVID-19, w powiecie obornickim w minionym tygodniu stwie...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (19.09.20…

19-09-2021 | Wyświetleń:746

W minionym tygodniu (13-19.2021) w powiecie obornickim stwierdzono jedno zakażenie na COVID-19 i dalszy spadek liczby o...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (12.09.20…

12-09-2021 | Wyświetleń:562

Czy jesteśmy już w tzw. czwartej fali pandemii, czy może ona dopiero nadejdzie? Prezentujemy kolejny raport covidowy ...

Pozostałe - zdrowie ...