fbpx

Ból kręgosłupa w ciąży – dlaczego występuje i jak sobie z nim radzić?

Ból kręgosłupa w okresie ciążowym to naturalne zjawisko. Jego przyczyn może być wiele, jednak przeważnie wywołuje go ciężar powiększającego się nieustannie brzuszka. Ból pleców towarzyszy każdej przyszłej mamie i jest jednym z najczęstszych objawów ciąży. Najczęściej pojawia się jednak, około 20. tygodnia. Obciążenie pleców jest coraz większe wraz z kolejnymi tygodniami ciąży i trzeba zastosować odpowiednie techniki odpoczynku, aby móc zniwelować jego przykre objawy.

Dlaczego w ciąży bolą mnie plecy?

Ból pleców o wiele częściej dotyka mam, które zmagały się z problemami kręgosłupa jeszcze przed ciążą. Oprócz rosnącego brzucha wpływ ma tu również przybranie na wadze, rosnące piersi oraz zmiany w gospodarce hormonalnej. Bolący kręgosłup to także wynik zmiany środka ciężkości, który jest normalnym zjawiskiem w trakcie ciąży. W III trymestrze ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa może także wynikać z nacisku powiększającej się macicy. Zaczyna ona napierać na nerw kulszowy.

Poznaj objawy towarzyszące ciąży, wchodząc w poniższy link! https://www.mustela.pl/mustela-blog/22-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy

Podczas ciąży mogą towarzyszyć Ci dwa rodzaje bólu kręgosłupa ­– ból odcinka lędźwiowego, który promieniuje na nogi. Najbardziej dokuczliwy jest pod koniec dnia. Drugim rodzajem bólu jest ból tylnej części miednicy – który z kolei promieniuje na pośladki i nogi. Po chwilowym odpoczynku łagodnieje.

Czy powinnam obawiać się bólu pleców w ciąży?

Ból pleców w ciąży jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, który dotyka większość kobiet spodziewających się dziecka. Z czasem jednak może oznaczać poważniejszy problem. Ostry, przeszywający ból, któremu towarzyszy również drętwienie wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Jak niwelować ból pleców w trakcie ciąży?

W pierwszej kolejności koniecznie zadbaj o ruch w trakcie ciąży. Aktywność fizyczna to zdecydowanie najlepsza metoda na walkę z bólem pleców. Warto skorzystać z takich zajęć jak pływanie, joga czy gimnastyka dla ciężarnych. Oprócz tego niezwykle pomocne bywają energiczne spacery. Upewnij się tylko, że lekarz nie ma przeciwwskazań do wybranych aktywności.

Postaraj się także dbać o właściwą pozycję ciała w każdym momencie. Zwłaszcza jeżeli spędzasz dużo czasu, pracując przy biurku. Nie zapominaj o przerwach w pracy, wstawaj od komputera i spaceruj po pomieszczeniu.

Poznaj metody na walkę z bólem pleców, klikając w poniższy link! https://www.mustela.pl/mustela-blog/21-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy

W pozycji siedzącej nie krzyżuj nóg, nie zakładaj nogi na nogę i staraj się nie garbić. Wstając rano z łóżka albo podnosząc się z krzesła, nie wykonuj gwałtownych ruchów, które mogłyby obciążać kręgosłup. Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie, dzięki czemu odciążysz kręgi, a ponadto unikniesz ryzyka potencjalnego upadku czy zwichnięcia.

Do snu układaj się w odpowiedniej pozycji – to naprawdę bardzo ważne. Kładź się na boku, najlepiej lewym, ponieważ wtedy macica nie uciska na główną tętnicę, którą krew dopływa do serca. Unikniesz w ten sposób także potencjalnych zawrotów głowy i uczucia ospałości. Między nogi włóż poduszkę ciążową, która będzie działać kojąco na kręgosłup. Absolutnie nie dopuszczaj do sytuacji, w których musisz sama dźwigać jakiekolwiek ciężary. Poproś zawsze o pomoc w sytuacjach, w których musisz podnieść coś cięższego. Nie obawiaj się, nawet jeżeli jest to obca osoba.

Źródło zdjęcia: freepik.com

 

 

 

 

 

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (17.10.20…

17-10-2021 | Wyświetleń:470

Coraz więcej zakażeń i coraz mniej osób szczepiących się. Miniony tydzień to drastyczny spadek liczby os&oa...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (10.10.20…

10-10-2021 | Wyświetleń:594

W tygodniu między 4 a 10 października 2021 roku,  w powiecie obornickim stwierdzono kolejne zakażenia.

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (03.10.20…

03-10-2021 | Wyświetleń:810

 Miniony tydzień (27.09 - 3.10.2021)  przyniósł w naszym powiecie kolejne zakażenia i spadek liczby ...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (26.09.20…

26-09-2021 | Wyświetleń:872

Niestety w Polsce dochodzi do coraz większej liczby zakażeń COVID-19, w powiecie obornickim w minionym tygodniu stwie...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (19.09.20…

19-09-2021 | Wyświetleń:749

W minionym tygodniu (13-19.2021) w powiecie obornickim stwierdzono jedno zakażenie na COVID-19 i dalszy spadek liczby o...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (12.09.20…

12-09-2021 | Wyświetleń:563

Czy jesteśmy już w tzw. czwartej fali pandemii, czy może ona dopiero nadejdzie? Prezentujemy kolejny raport covidowy ...

Pozostałe - zdrowie ...