fbpx

Infekcje górnych dróg oddechowych – jak sobie z nimi radzić?

Drapanie w gardle, karar, kaszel to częste symptomy świadczące o przeziębieniu, które najczęściej dokuczają w okresie jesienno-zimowym. Są one objawami infekcji dróg oddechowych i przeciętna osoba przechodzi taką infekcję od dwóch do czterech razy w roku. Najczęściej są to niegroźne infekcje wirusowe, jednak nawet tych o łagodnym przebiegu nie należy ignorować, ponieważ niewłaściwie leczone lub nieleczone mogą prowadzić do o wiele cięższych infekcji.

 

Czym są infekcje dróg oddechowych?

Najczęstszą przyczyną infekcji dróg oddechowych są wirusy. Są nimi koronawirusy, rynowirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy i grypy oraz szereg innych. Odpowiadają one za około 90% wszystkich zachorowań. Niezbyt często infekcje dróg oddechowych wynikają z zarażenia bakteryjnego, częściej następuje nadkażenie bakteryjne wcześniejszej infekcji wirusowej. W przypadku, gdy dojdzie do zainfekowania dróg oddechowych bakteriami, przeważnie są to: pałeczki krztuśca, pneumokoki, pałeczki hemofilne czy mykoplazma.

Infekcje wirusowe zazwyczaj dotyczą górnych dróg oddechowych, a więc jamy nosowej, krtani, gardła, nosogardła oraz tchawicy. Przy nieprawidłowo prowadzonym leczeniu infekcja może zająć dalsze części układu oddechowego, a więc płuca i oskrzela. Do tego dochodzi wspomniane wcześniej ryzyko nadkażenia bakteryjnego, którego wystąpienia związane jest z koniecznością wdrożenia antybiotykoterapii. W związku z powyższym leczenie infekcji górnych dróg oddechowych we wczesnym stadium jest tak istotne.

Infekcja górnych dróg oddechowych – objawy

W początkowym stadium infekcji objawy nie są zbyt dokuczliwe, jednak wyraźnie zauważalne.

Następuje uczucie wiercenia w nosie, drapania w gardle oraz lekkie dreszcze. Już na tym etapie warto wdrożyć leczenie, które zmniejszy intensywność objawów rozwijającej się infekcji i znacznie skróci czas jej trwania. Infekcje nosa, uszu, zatok i gardła przeważnie objawiają się bólem gardła, uciążliwym katarem lub bólem głowy, ucha, uporczywym kaszlem, gorączką. Infekcji najczęściej towarzyszy uczucie ogólnego „rozbicia” oraz ciągłego wyczerpania.

Wirusowe infekcje dróg oddechowych mają względnie łagodny przebieg. Niestety nieuleczone bądź niewłaściwie leczone mogą przyczynić się do nadkażenia bakteryjnego, które jest o wiele groźniejsze, w związku z licznymi powikłaniami.

Leczenie infekcji górnych dróg oddechowych

Leczenie wirusowych infekcji dróg oddechowych opiera się o zastosowanie wyłącznie leczenia objawowego, a więc takiego, które złagodzi zaistniałe objawy, ograniczy zasięg zapalenia i jego dalszy rozwój. Stosowane są leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Powszechnie stosowanym i rekomendowanym lekiem wykazującym takie właściwości jest groprinosin 500. W każdym przypadku, gdy tylko samopoczucie się pogorszy, należy reagować od razu już w początkowym etapie choroby, kiedy to wirusy nie zdążyły jeszcze zbytnio się namnożyć.

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (17.10.20…

17-10-2021 | Wyświetleń:470

Coraz więcej zakażeń i coraz mniej osób szczepiących się. Miniony tydzień to drastyczny spadek liczby os&oa...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (10.10.20…

10-10-2021 | Wyświetleń:594

W tygodniu między 4 a 10 października 2021 roku,  w powiecie obornickim stwierdzono kolejne zakażenia.

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (03.10.20…

03-10-2021 | Wyświetleń:810

 Miniony tydzień (27.09 - 3.10.2021)  przyniósł w naszym powiecie kolejne zakażenia i spadek liczby ...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (26.09.20…

26-09-2021 | Wyświetleń:872

Niestety w Polsce dochodzi do coraz większej liczby zakażeń COVID-19, w powiecie obornickim w minionym tygodniu stwie...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (19.09.20…

19-09-2021 | Wyświetleń:749

W minionym tygodniu (13-19.2021) w powiecie obornickim stwierdzono jedno zakażenie na COVID-19 i dalszy spadek liczby o...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (12.09.20…

12-09-2021 | Wyświetleń:563

Czy jesteśmy już w tzw. czwartej fali pandemii, czy może ona dopiero nadejdzie? Prezentujemy kolejny raport covidowy ...

Pozostałe - zdrowie ...