Jak zadbać o swoje zatoki?

Zatoki pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Często jednak zdarza się, że nie funkcjonują tak, jak powinny. Najczęściej zapalenie zatok atakuje nas w miesiącach zimowych i jest spowodowane różnego rodzaju infekcjami. Jakie są sposoby na jego uniknięcie?

Czemu dotyka nas zapalenie zatok?

Możemy wyróżnić zatoki szczękowe, klinowe, sitowe oraz czołowe. Zatoki mają do spełnienia w naszym organizmie bardzo wiele ważnych zadań. Jednym z nich jest ogrzewanie i nawilżanie powietrza, które my wdychamy. Nieprawidłowe funkcjonowanie zatok wiąże się dla nas z bardzo przykrymi konsekwencjami i nieprzyjemnymi objawami. Są nimi najczęściej ból głowy przy pochylaniu się, niedrożność nosa, a w cięższych przypadkach nawet wysoka gorączka. Najczęściej przyczyną zapalenia zatok jest infekcja. Może mieć ona różny charakter – spowodowana może być bowiem przez bakterie, wirusy czy grzyby. Warto odwiedzić wówczas naszego lekarza, który dzięki badaniom będzie mógł zdiagnozować, z jakiego rodzaju infekcją ma do czynienia. Starajmy się zawsze skonsultować nasz stan ze specjalistą. Zbagatelizowanie problemu może prowadzić do bardzo wielu nieprzyjemnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu czy zapalenie nerwu wzrokowego. Lekarz dobierze dla nas odpowiednią kurację – być może konieczne okaże się przyjęcie antybiotyku.

Jak przeciwdziałać zapaleniu zatok?

O zatoki powinniśmy dbać codziennie – nie tylko wtedy, gdy już dopadnie nas ich zapalenie. Podstawową zasadą jest to, aby nie doprowadzać do przeziębienia. Ubierajmy się więc zawsze adekwatnie do pogody – zimą załóżmy czapkę i szalik i nigdy nie wychodźmy na zewnątrz z mokrą głową. Starajmy się także, aby temperatura powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, wynosiła mniej więcej 18 stopni Celsjusza. Czyśćmy regularnie filtry od klimatyzacji i nie pozostawajmy zbyt długo pomieszczeniach, w których powietrze jest przesuszone oraz w których jest nadmiernie gorąco. Dla naszych zatok jest to bowiem zabójcze. Gdy czujemy, że coś złego się z nimi dzieje, możemy spróbować zastosować płukanie zatok. Zrobimy to bardzo łatwo za pomocą preparatów dostępnych dziś w aptekach bez recepty. Są to na przykład Zatoxin, Irigasin czy Gargarin. Na zatoki możemy stosować również inhalacje, które są bardzo proste w przygotowaniu za pomocą domowych metod. Wystarczy, że pochylimy się nad miską z gorącą wodą, w której rozpuścimy sól kuchenną. Przez parę minut wdychajmy opary, a aby efekt był jeszcze lepszy, nakryjmy głowę ręcznikiem.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Oddaj krew w Obornikach

05-02-2020 | Wyświetleń:581

W piątek 7 lutego odbędzie się w Obornikach akcja honorowego krwiodawstwa.

Kremy pod oczy

30-01-2020 | Wyświetleń:168

Skóra pod oczami to jedno z bardziej wrażliwych miejsc, dlatego warto szczególnie o nie zadbać i zastoso...

Trwa akcja honorowego krwiodawstwa w Bogdanowie

25-01-2020 | Wyświetleń:354

W świetlicy wiejskiej w Bogdanowie trwa akcja honorowego krwiodawstwa.

Detoks alkoholowy - co zrobić ze skutkami alkohol…

22-01-2020 | Wyświetleń:246

Zachorowanie na alkoholizm jest z pewnością dużo prostsze aniżeli wyleczenie tego zaburzenia. Obecnie żadna ze stos...

Jak zadbać o swoje zatoki?

10-01-2020 | Wyświetleń:137

Zatoki pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Często jednak zdarza się, że nie funkcjonują tak, jak pow...

Jak pomóc sobie podczas odchudzania?

09-01-2020 | Wyświetleń:129

Wielu z nas chciałoby zrzucić zbędne kilogramy. Schudnięcie poprawia bowiem nie tylko nasz wygląd, ale także og&oa...

Pozostałe - zdrowie ...