Wybieraj produkty najlepsze dla Twojego organizmu, czyli dlaczego warto zamienić herbatę zwykłą na w pełni ekologiczną

Świadomość zdrowotna Polaków z roku na rok wzrasta. Konsumenci w naszym kraju uważniej czytają etykiety produktów spożywczych i wiedzą, jakie działanie mają poszczególne składniki.

A nie wszystkie środki stosowane np. do uprawiania roślin pozostają bez wpływu na właściwości listków rośliny. I zapewne stąd bierze się rosnąca popularność herbat ekologicznych. Okazuje się, że coraz więcej klientów przedkłada standardy produkcji ponad atrakcyjność cenową.

Nie każda herbata bio spełnia wyśrubowane normy. Szukaj odpowiednich oznaczeń na opakowaniu

Eksperci śledzący rynek spożywczy w Polsce szacują, że Polacy zaparzają ok. 20 000 herbaty rocznie. To czwarty najwyższy wynik w Europie, zaraz za Irlandią, Rosją oraz Wielką Brytanią. Przeważającą większość wciąż stanowi „zwykła” herbata czarna z hipermarketu, jednak udział produktów ekologicznych w herbacianym rynku systematycznie się zwiększa. I chodzi tutaj o produkty powstające i pakowane w określony sposób, a nie chwytliwe marketingowo nazwy. Jak tłumaczą specjaliści z firmy Organic Farma Zdrowia, prawdziwa herbata bio  rośnie na ziemi całkowicie wolnej od pestycydów oraz sztucznych nawozów. W pełni naturalne warunki wzrostu odczuwalnie wpływają na lepsze przyswajanie przez organizm, a także lepsze walory smakowe. Ważny jest również proces przetwarzania, pakowanie w materiały podatne na recykling oraz sposób transportu. Dopiero pełna nienaruszalność środowiska upoważnia do starania się o certyfikat jakości: tzw. „euro-liść”, czyli herbaciany listek z białych gwiazdek na zielonym tle.

Za żywność ekologiczną w Polsce odpowiada Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Charakterystyczny znak na etykiecie oznacza, że dana herbata bio powstała zgodnie z wymogami ekologii. Tuż obok symbolu powinny znajdować się informacje o kraju pochodzenia – a konkretniej to czy za użytą mieszankę ziół odpowiada rolnik ze wspólnoty europejskiej, czy też producent spoza Starego Kontynentu. Robiąc zakupy warto poszukać również oznaczenia jednostki certyfikującej daną herbatę. Według polskiego porządku prawnego odpowiednią instytucją do nadawania oznaczeń „eko-”, „bio-” i pokrewnych jest wspomniana wyżej IJHARS. Aby konkretna partia herbaty mogła uzyskać certyfikat jakości, jej zawartość w minimum 95% muszą stanowić czyste, ekologiczne składniki. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że plantacje produkujące najlepsze zioła stosują jednocześnie metody maksymalnie przyjazne środowisku. Troska o stan gleby czy wód gruntowych chroni zarówno prowadzone uprawy, jak też zdrowie konsumentów.

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Oddaj krew w Obornikach

05-02-2020 | Wyświetleń:536

W piątek 7 lutego odbędzie się w Obornikach akcja honorowego krwiodawstwa.

Kremy pod oczy

30-01-2020 | Wyświetleń:159

Skóra pod oczami to jedno z bardziej wrażliwych miejsc, dlatego warto szczególnie o nie zadbać i zastoso...

Trwa akcja honorowego krwiodawstwa w Bogdanowie

25-01-2020 | Wyświetleń:337

W świetlicy wiejskiej w Bogdanowie trwa akcja honorowego krwiodawstwa.

Detoks alkoholowy - co zrobić ze skutkami alkohol…

22-01-2020 | Wyświetleń:228

Zachorowanie na alkoholizm jest z pewnością dużo prostsze aniżeli wyleczenie tego zaburzenia. Obecnie żadna ze stos...

Jak zadbać o swoje zatoki?

10-01-2020 | Wyświetleń:124

Zatoki pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Często jednak zdarza się, że nie funkcjonują tak, jak pow...

Jak pomóc sobie podczas odchudzania?

09-01-2020 | Wyświetleń:115

Wielu z nas chciałoby zrzucić zbędne kilogramy. Schudnięcie poprawia bowiem nie tylko nasz wygląd, ale także og&oa...

Pozostałe - zdrowie ...