Czym różnią się szczoteczki soniczne od elektrycznych?

Nie ulega wątpliwości, że szczoteczki elektryczne gwarantują znacznie bardziej efektywną pielęgnację jamy ustnej od swoich manualnych odpowiedników.

Posiadać w łazience powinien je każdy, komu zależy na maksymalnie skutecznej ochronie zębów i dziąseł. Na rynku poza tradycyjnymi szczoteczkami elektrycznymi znajdziemy jednak również szczoteczki soniczne, które potrafią poruszać się jeszcze szybciej i uważane są obecnie za najbardziej zaawansowane urządzenia do codziennej pielęgnacji. Czym zatem konkretnie różnią się od siebie oba modele szczoteczek i który z nich lepiej wybrać?

Pierwsza szczoteczka elektryczna pojawiła się na rynku jeszcze przed II wojną światową. W 1939 roku szwajcarski naukowiec Phillippe Guy Woog jako pierwszy opracował szczoteczkę, która – w początkowych założeniach – miała służyć głównie osobom z aparatami ortodontycznymi i użytkownikom z obniżoną sprawnością motoryczną. Z czasem jednak szczoteczki elektryczne stały się prawdziwym hitem i zaczęły być produkowane masowo, czego konsekwencją były ich kolejne ewolucje, w tym również powstanie w latach 90. ubiegłego wieku pierwszej szczoteczki sonicznej. Przyjrzyjmy się zatem bliżej obu typom szczoteczek zasilanych akumulatorowo i porównajmy zastosowaną w nich technologię.

Sposób działania szczoteczki elektrycznej

Pierwszą różnicę pomiędzy szczoteczkami elektrycznymi a sonicznymi stanowi sposób działania obu urządzeń. Klasyczne szczoteczki elektryczne usuwają bowiem osady mechanicznie obmywając bakterie z powierzchni zębów, natomiast te soniczne działają przy pomocy fal dźwiękowych.

W jaki sposób wygląda usuwanie bakterii przy pomocy wspomnianych fal? Otóż w trakcie szczotkowania emitowane przez szczoteczkę fale dźwiękowe doprowadzają do zmieszania się ze sobą wody i pasty do zębów. Tak powstała mieszanina przekształca się następnie w tysiące mikrobąbelków, które wnikają w powierzchnie zębów i przestrzenie międzyzębowe, pozbywając się z nich tym samym niechcianych nalotów.

Prędkość pracy

Kolejną różnicę pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną stanowi prędkość pracy obu urządzeń. Otóż szczoteczki elektryczne są w stanie w ciągu minuty wykonać maksymalnie około 8800 ruchów, co jest prędkością znacznie większą niż ta, którą jesteśmy w stanie osiągnąć podczas korzystania z klasycznej szczoteczki manualnej (nią jesteśmy w stanie wykonać około 200 ruchów na minutę). Ponadto, oprócz tradycyjnych ruchów rotacyjnych, wyższe modele szczoteczek elektrycznych są także w stanie wykonywać ruchy pulsacyjne z prędkością 40 000 na minutę.

Szybkość tradycyjnych szczoteczek elektrycznych może zatem imponować, jednak nadal nie jest ona się w stanie równać z tym, co mogą nam zaproponować szczoteczki soniczne. Te w ciągu minuty potrafią bowiem wykonać nawet 96 000 ruchów sonicznych, co stanowi wynik wprost trudny do wyobrażenia. Z tak dużą prędkością są w stanie pracować chociażby najbardziej zaawansowane modele od firm Phillips Sonicare i Smilesonic.

Rodzaj główki czyszczącej

Następna różnica pomiędzy oboma typami urządzeń to rodzaj główki czyszczącej. Szczoteczki elektryczne posiadają główkę okrągłą, przywodzącą na myśl profesjonalny sprzęt dentystyczny. Dzięki takiej konstrukcji, są one w stanie znakomicie otoczyć wszystkie obszary zęba, i tym samym skutecznie usunąć z nich bakterie; pewien mankament może tu jednak stanowić fakt, że okrągła główka nie jest w stanie docierać do przestrzeni międzyzębowych.

Szczoteczki soniczne charakteryzują się zaś podłużnymi główkami czyszczącymi, podobnymi do tych, które możemy zaobserwować w standardowych szczoteczkach manualnych. Ich wyprofilowanie w połączeniu z technologią soniczną i wykonywanymi ruchami wymiatającymi pozwala „wymyć” drobnoustroje nie tylko z powierzchni zębów, ale także z trudno dostępnych obszarów, w tym również przestrzeni międzyzębowych.

Którą szczoteczkę elektryczną wybrać?

Jak widać, różnice pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną są zasadnicze. Którą zatem szczoteczkę lepiej wybrać dla siebie? Otóż nie powstały żadne badania, które jednoznacznie wskazywałyby, która ze szczoteczek skuteczniej usuwa z jamy ustnej bakterie. Porównanie różnych popularnych modeli szczoteczek oraz ich testy znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl Wybór odpowiedniego urządzenia powinien być zatem podyktowany głównie naszymi indywidualnymi preferencjami, innymi słowy tym, który z prezentowanych sposobów pracy bardziej nam odpowiada.

Na koniec warto podkreślić, że szczoteczki elektryczne i soniczne różnią się również od siebie pod względem cenowym; z reguły te pierwsze stanowią nieco tańszą opcję. Wprawdzie szczoteczki elektryczne z najwyższej półki wiążą się z wydatkiem rzędu 800 złotych, jednak przeciętną tego typu szczoteczkę możemy pozyskać już za mniej więcej 150-200 złotych, podczas gdy szczoteczka soniczna ze „średniej półki” to wydatek rzędu 300-400 złotych.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Detoks alkoholowy - co zrobić ze skutkami alkohol…

22-01-2020 | Wyświetleń:61

Zachorowanie na alkoholizm jest z pewnością dużo prostsze aniżeli wyleczenie tego zaburzenia. Obecnie żadna ze stos...

Jak zadbać o swoje zatoki?

10-01-2020 | Wyświetleń:20

Zatoki pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Często jednak zdarza się, że nie funkcjonują tak, jak pow...

Jak pomóc sobie podczas odchudzania?

09-01-2020 | Wyświetleń:26

Wielu z nas chciałoby zrzucić zbędne kilogramy. Schudnięcie poprawia bowiem nie tylko nasz wygląd, ale także og&oa...

Jak dbać o wygląd swoich włosów?

09-01-2020 | Wyświetleń:26

Długie, lśniące włosy to marzenie bardzo wielu kobiet. Niewiele z nas jednak jest obdarzone tak hojnie przez naturę...

Jakie mydło do rąk stosować?

08-01-2020 | Wyświetleń:26

Dla niektórych osób dłonie stanowią bardzo ważny aspekt naszego wyglądu. Wielu uważa także, że zadb...

Jak naturalnie zadbać o swoje kości?

08-01-2020 | Wyświetleń:22

Układ kostny jest bardzo ważny dla funkcjonowania całego naszego organizmu. Już od dzieciństwa powinniśmy dbać o ...

Pozostałe - zdrowie ...