Biocenoza pochwy - jak przebiega badanie i co pomaga zdiagnozować?

Biocenoza pochwy, inaczej nazywana badaniem czystości pochwy, jest metodą diagnostyczną, która w bezbolesny i szybki sposób pozwala ocenić florę bakteryjną kobiecych narządów płciowych. To test wykonywany u pań w różnym wieku, a także - wręcz obowiązkowo - u kobiet będących w ciąży. Co zatem warto wiedzieć o jego przebiegu i jakich wyników możemy się spodziewać?

Biocenoza pochwy - co bada?

Badanie wymazu z pochwy (to kolejne określenie biocenozy pochwy) pozwala na nieinwazyjne zdiagnozowanie ewentualnych stanów zapalnych dróg rodnych. Umożliwia wykrycie zakażenia, które są w stanie wywołać bakterie lub grzyby. Biocenoza pochwy może pomóc w rozpoznaniu:

  • chlamydiozy - wywołuje ją bakteria o nazwie Chlamydia trachomatis, która jest przenoszona drogą płciową, Zakażenie może przebiegać bezobjawowo;
  • grzybicy pochwy - najczęściej odpowiedzialne są za nią drożdżaki Candida albicans. Ryzyko grzybicy zwiększa się m.in. w okresie osłabionej odporności, po długotrwałej antybiotykoterapii, w przypadku zaburzeń hormonalnych etc.;
  • zakażenia gronkowcem złocistym - to niezwykle inwazyjna bakteria, która jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, płodu, a później noworodka;
  • zakażenia bakterią Escherichia coli - bakterie E.coli są odpowiedzialne za większość przypadków zapalenia dróg moczowych (chociaż nie są to jedyne stany zapalne, jakie mogą się w tym przypadku pojawić);
  • nosicielstwa GBS - dokładnie określając, jest to nosicielstwo paciorkowców grupy B. Duża część zakażeń przebiega w tym przypadku bezobjawowo, co nie zmienia faktu, że bakteria jest bardzo niebezpieczna dla kobiet ciężarnych oraz noworodków.

Wszystkie wymienione tu zakażenia, co zostało podkreślone, wiążą się ze szczególnym ryzykiem zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. Wszelkie infekcje mogą nieść niebezpieczeństwo nie tylko dla nich, lecz także płodów. Mogą zakończyć się poronieniem lub przedwczesnym porodem, a nawet zostać przeniesione na noworodka. Stąd też tak ważne jest wykonywanie badania biocenozy pochwy w okresie ciąży - w ciągu owych dziewięciu miesięcy przeprowadza się je nawet kilkukrotnie. Wiąże się to m.in. z faktem, że ciąża zmienia florę bakteryjną pochwy w takim kierunku, który stwarza korzystne warunki do szybkiego rozwoju różnego rodzaju patogenów (wpływ mają na to ogromne wahania hormonalne). 

Co jednak istotne, konsekwencje nieleczonych infekcji intymnych mogą być niezwykle poważne także dla kobiet niebędących w ciąży. Mogą skutkować m.in. niedrożnością jajowodów, zmniejszeniem płodności, a także zwiększonym ryzykiem rozwoju ciąży pozamacicznej.

Biocenoza pochwy - jak przebiega badanie?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, jeżeli pojawia się pieczenie i świąd okolic intymnych, trudności z oddawaniem moczu, bóle podbrzusza czy też brzydko pachnąca wydzielina, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu przeprowadzenia koniecznej diagnostyki. Co istotne, biocenoza pochwy może być wykonywana także w ramach profilaktyki. U kobiet w ciąży jest to badanie obowiązkowe - przeprowadza się je nawet w przypadku, gdy u ciężarnej nie pojawiają się żadne niepokojące symptomy (biocenozę pochwy można wykonać na NFZ, prywatnie koszt badania to około 15-30 zł).

Biocenoza pochwy to nieinwazyjny test, który w swoim przebiegu przypomina badanie cytologiczne (należy jednak pamiętać, że nie jest tym samym!). Odbywa się na fotelu ginekologicznym, gdzie w rutynowej pozycji lekarz pobiera wymaz z pochwy - wskazane może być także pobranie materiału z innych obszarów, np. cewki moczowej lub odbytu. Ginekolog wykonuje badanie specjalnym wacikiem, który następnie umieszcza w probówce i przekazuje do laboratorium. 

Na wyniki oczekuje się zazwyczaj około 3-4 dni, a podawane są w czterostopniowej skali. I stopień oznacza prawidłowy obraz wymazu, każdy kolejny wiąże się ze zmianami, na podstawie których wdrażane jest odpowiednie leczenie. Co ważne, należy rozpocząć je jak najszybciej, stąd też nie powinno się zwlekać z wizytą u ginekologa - infekcję intymną można skutecznie wyleczyć, cały organizm Ci za to podziękuje!

 

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Detoks alkoholowy - co zrobić ze skutkami alkohol…

22-01-2020 | Wyświetleń:60

Zachorowanie na alkoholizm jest z pewnością dużo prostsze aniżeli wyleczenie tego zaburzenia. Obecnie żadna ze stos...

Jak zadbać o swoje zatoki?

10-01-2020 | Wyświetleń:20

Zatoki pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Często jednak zdarza się, że nie funkcjonują tak, jak pow...

Jak pomóc sobie podczas odchudzania?

09-01-2020 | Wyświetleń:26

Wielu z nas chciałoby zrzucić zbędne kilogramy. Schudnięcie poprawia bowiem nie tylko nasz wygląd, ale także og&oa...

Jak dbać o wygląd swoich włosów?

09-01-2020 | Wyświetleń:26

Długie, lśniące włosy to marzenie bardzo wielu kobiet. Niewiele z nas jednak jest obdarzone tak hojnie przez naturę...

Jakie mydło do rąk stosować?

08-01-2020 | Wyświetleń:26

Dla niektórych osób dłonie stanowią bardzo ważny aspekt naszego wyglądu. Wielu uważa także, że zadb...

Jak naturalnie zadbać o swoje kości?

08-01-2020 | Wyświetleń:22

Układ kostny jest bardzo ważny dla funkcjonowania całego naszego organizmu. Już od dzieciństwa powinniśmy dbać o ...

Pozostałe - zdrowie ...