fbpx

Ból po wyrwaniu zęba - ile czasu trwa i jak sobie z nim radzić?

Ból po wyrwaniu zęba to normalne następstwo wykonanej ekstrakcji. Zdarza się, że ból dziąsła po wyrwaniu zęba trwa nawet dwa tygodnie i więcej, często również odczuwamy jednocześnie ból głowy. Odpowiedni sposób postępowania po wyrwaniu zęba jest bardzo ważny, ponieważ może dojść do rozwoju stanu zapalnego w obrębie tworzącego się zębodołu. Ile trwa naturalny ból zęba, a kiedy lepiej skonsultować się z dentystą? Jak złagodzić ból dziąsła po usunięciu zęba, czy coś pomoże?

Ile trwa ból po wyrwaniu zęba?

To, ile trwa ból po wyrwaniu zęba, w dużej mierze zależy od indywidualnej wrażliwości, szybkości gojenia się rany oraz sposobu przeprowadzonego zabiegu. W zależności od wielkości zęba oraz metody zastosowanej w trakcie jego usuwania, tworzy się większa bądź mniejsza rana w dziąśle. Zdarza się również, że w trakcie wyrywania zęba konieczne jest nacięcie dziąsła, co dodatkowo zwiększa rozległość ubytku w tkankach, a tym samym wydłuża proces gojenia. 

Ból po usunięciu zęba zaczynamy odczuwać na kilka godzin po wizycie u dentysty – wtedy przestaje działać znieczulenie. Najczęściej ból po wyrwaniu zęba utrzymuje się od 2 do 14 dni lub dłużej. W tym czasie dochodzi do tworzenia się skrzepu i stopniowego gojenia rany.

Po zabiegu możemy odczuwać ból dziąsła, ale także inne, mniej lub bardziej nasilone objawy, takie jak:

  • ból głowy, utrzymujący się zwykle przez 2-3 dni po zabiegu; 
  • ból promieniujący do ucha;
  • ból gardła;
  • tkliwość dziąseł i obrzęk;
  • ból szczęki;  
  • podwyższona temperatura ciała. 

Suchy zębodół po wyrwaniu zęba – przyczyny i objawy

Jeśli ból po wyrwaniu zęba stopniowo się zmniejsza, zwykle nie ma powodu do obaw. Należy jednak pamiętać, że uszkodzone tkanki oraz intensywne procesy naprawcze zachodzące w obrębie dziąsła mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego. 

Jeśli 1-3 dni po usunięciu zęba dochodzi do bardzo silnego bólu, być może przyczyną jest suchy zębodół. Warto zaznaczyć, że kość po wyrwaniu zęba jest osłonięta powstającym skrzepem krwi. Jeśli w wyniku nieprawidłowego postępowania po usunięciu zęba dojdzie do utraty skrzepu, wówczas ból staje się bardzo silny, często promieniujący. Zdarza się, że nawet doustne leki przeciwbólowe nie przynoszą wówczas ulgi.  

W przypadku silnego bólu po wyrwaniu zęba należy więc niezwłocznie udać się do dentysty. Najprawdopodobniej wykona on płukanie zębodołu oraz założy specjalny opatrunek, który nieco złagodzi ból. Niektórzy stomatolodzy praktykują ponowne, kontrolowane naruszenie tkanek, w wyniku czego tworzy się nowy skrzep, który jest naturalną osłoną kości po ekstrakcji zęba. 

Aby zapobiec powstawaniu suchego zębodołu po wyrwaniu zęba nie wolno:

  • pić i jeść przynajmniej przez 2-3 godziny; 
  • palić papierosów;
  • sprawdzać rany językiem;
  • płukać ust jakimikolwiek środkami, w tym ziołami.

Problem z gojeniem rany po wyrwaniu zęba mogą mieć również osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi, niedoborem witamin lub chorujące na cukrzycę. Istotne znaczenie po wyrwaniu zęba ma odpowiednia higiena jamy ustnej. 

Jak łagodzić ból po wyrwaniu zęba? 

Naturalny ból po wyrwaniu zęba można łagodzić, stosując doustne leki przeciwbólowe. Zwykle wystarczające są środki na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Lepiej jednak unikać kwasu acetylosalicylowego, który rozrzedza krew, a tym samym spowalnia tworzenie się skrzepu. 

Miejscowo nie stosuje się żadnych płukanek ani maści i żeli do jamy ustnej. Nie należy jednak rezygnować ze stosowania płynów do jamy ustnej o działaniu przeciwbakteryjnym. Warto zrezygnować z tego jedynie na kilka godzin po usunięciu zęba. W kolejnych dniach należy normalnie szczotkować zęby oraz płukać usta płynem, ale warto robić to mniej intensywnie. 

Pomocne może być łagodne spryskiwanie dziąsła sprayem z chlorowodorkiem benzydaminy o działaniu znieczulającym. 

 

 

 

1574 zakażeń w Wielkopolsce.

29-11-2020 | Wyświetleń:301

W Polsce zaewidencjonowano 29.11.2020,  11 483 nowych zakażeń koronawirisem. Niestety najwięcej zakażeń...

Szczepionki na koronawirusa trafią do Polski na p…

29-11-2020 | Wyświetleń:201

Walka z pandemią koronawirusa wkracza w decydującą fazę. Pierwsze szczepionki pomyślnie przeszły fazy te...

Koronawirus w powiecie: 1 osoba zmarła, 55 nowych…

26-11-2020 | Wyświetleń:622

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 16687 przypadkach zakażeń koronawirusem. 

Soczewki Alcon – topowe marki soczewek kontaktow…

25-11-2020 | Wyświetleń:70

Ruszyły atrakcyjne promocje na soczewki Alcon. To topowa marka szkieł kontaktowych oferująca wysokiej jakości produk...

1420 nowych zakażeń w województwie wielkopolski…

25-11-2020 | Wyświetleń:1013

Wg danych Ministerstwa Zdrowia w Wielkopolsce odnotowano 1420 nowych przypadków zakażeń Covid-19. ...

Oddział położniczo-ginekologiczny działa bez z…

25-11-2020 | Wyświetleń:347

Cały czas pracuje Oddział Położniczo-Ginekologiczny w obornickim szpitalu.

Pozostałe - zdrowie ...