fbpx

Kiedy należy udać się z dzieckiem do ortopedy

Lepiej zapobiegać niż leczyć to zasada, którą powinni stosować rodzice przez cały okres opieki zdrowotnej nad dzieckiem. Badać, sprawdzać, kontrolować stan zdrowia dziecka powinniśmy od momentu jego przyjścia na świat.

Pierwszy miesiąc życia, pierwszy kontakt z pediatrą. Powinien on wystawić skierowanie do ortopedy dziecięcego w celu sprawdzenia dysplazji. Jest to wada wrodzona stawu biodrowego polegająca na niedorozwoju panewki stawowej. W Polsce występuje u 2-4% noworodków. Częściej u dziewczynek. Wczesne wykrycie wady pozwala w leczeniu zachowawczym osiągnąć dobry wynik w 90-99% przypadków.

Jak zaplanować opiekę ortopedyczną dziecka?

Jeśli dziecko jest zdrowe i lekarz pediatra ani obserwujący rozwój rodzice nie zauważyli nic niepokojącego z wizytą do ortopedy dziecięcego powinniśmy się udać kilka miesięcy po tym jak maluch zacznie chodzić. Ortopeda oceni prawidłowość stawiania stóp i postawę ogólną, oceni kręgosłup. Następne wizyty u ortopedy wyznaczy nam lekarz pediatra. Podczas bilansów dwu-, cztero- i sześciolatka, jeśli lekarz wychwyci jakiekolwiek nieprawidłowości w postawie, skieruje dziecko do ortopedy. Jeśli z kręgosłupem wszystko jest w porządku, dziecko prawidłowo rośnie i przybiera na wadze, należy profilaktycznie odwiedzać ortopedę dziecięcego raz w roku.

Piękne plany i szara rzeczywistość

Zaplanowaliśmy rozwój fizyczny dziecka i to kiedy odwiedzimy ortopedę dziecięcego, jednak życie często koryguje te plany. Młodzież większość czasu spędza w trybie siedzącym korzystając z dobrodziejstw wszechobecnej elektroniki. Coraz trudniej namówić nasze dzieci do jakiejkolwiek aktywności ruchowej, bo uprawianie sportu graniczy z abstrakcją. Efektem jest siedzący tryb życia, osłabienie mięśni i otyłość młodych ludzi. Wady postawy, które stały się chorobą cywilizacyjną, w przyszłości odbiją się bardzo negatywnie na jakości życia młodego obecnie pokolenia. Młody organizm przy odpowiedniej profilaktyce może stosunkowo łatwo zatrzymać i zlikwidować większość dokuczliwych wad postawy. Dlatego do ortopedy należy się zwracać zawsze, gdy zauważymy jakąkolwiek nieprawidłowość postawy, poruszania się czy sylwetki naszego dziecka.

Programy profilaktyki wad postawy

W trosce o zdrowie naszych dzieci, specjaliści z ośrodków ortopedii dziecięcej i medycyny sportowej jak warszawska Carolina Medical Center (zobacz: https://carolina.pl/ortopedia-dziecieca/), opracowali pakiet badań układu mięśniowo-szkieletowego. Wyróżniamy dwa etapy wzmożonego ryzyka nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa u dzieci. Jeden to wiek wczesnoszkolny a drugi to wczesna nastoletniość. Związane są one ze zmianą przyzwyczajeń i zmiana położenia środka ciężkości młodego człowieka. Przeprowadzony w warunkach klinicznych bilans ortopedyczny umożliwia szybkie zdiagnozowanie patologii układu ruchu. Badania kliniczne, pomiary wzrostu i wagi, analiza chodu, badania na ścieżce podometrycznej wychwycą wszelkie nieprawidłowości a specjaliści ortopedii dziecięcej pokierują ewentualnym dalszym leczeniem. Wcześniej wykryta wada postawy jest możliwa do skorygowania.

Prosto w serce… - zapalenie serca po koronawirus…

09-05-2021 | Wyświetleń:72

Koronawirus atakuje nie tylko płuca, ale i serce. Potwierdzają to wyniki badań płynące do nas zza granicy jak i nas...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (08.05…

08-05-2021 | Wyświetleń:520

Podsumowanie sytuacji pandemicznej w powiecie obornickim od 01.05 do 07.05.2021, oraz podsumowanie akcji szczepień na 8...

Od 15 maja bez maseczek na otwartym powietrzu

07-05-2021 | Wyświetleń:384

Od 15 maja na otwartej przestrzeni nie będziemy musieli nosić maseczek.

Podsumowanie akcji „Zaszczep się w majówkę”…

03-05-2021 | Wyświetleń:459

W ramach akcji „Zaszczep się w majówkę” w Poznaniu odbyły się masowe szczepienia przeciw COVID-19...

Trzeci dzień „Zaszczep się w Majówkę”

03-05-2021 | Wyświetleń:258

Dziś od rana, w mobilnym punkcie szczepień nad poznańską Maltą, ustawiła się kolejka osób oczekujących na...

SARS-CoV-2 – raport od 24.04 do 30.04.2021 dla p…

02-05-2021 | Wyświetleń:326

Podsumowanie sytuacji pandemicznej w powiecie obornickim od 24.04 do 30.04.2021, nareszcie bardziej optymistyczne dane. ...

Pozostałe - zdrowie ...