Kiedy należy udać się z dzieckiem do ortopedy

Lepiej zapobiegać niż leczyć to zasada, którą powinni stosować rodzice przez cały okres opieki zdrowotnej nad dzieckiem. Badać, sprawdzać, kontrolować stan zdrowia dziecka powinniśmy od momentu jego przyjścia na świat.

Pierwszy miesiąc życia, pierwszy kontakt z pediatrą. Powinien on wystawić skierowanie do ortopedy dziecięcego w celu sprawdzenia dysplazji. Jest to wada wrodzona stawu biodrowego polegająca na niedorozwoju panewki stawowej. W Polsce występuje u 2-4% noworodków. Częściej u dziewczynek. Wczesne wykrycie wady pozwala w leczeniu zachowawczym osiągnąć dobry wynik w 90-99% przypadków.

Jak zaplanować opiekę ortopedyczną dziecka?

Jeśli dziecko jest zdrowe i lekarz pediatra ani obserwujący rozwój rodzice nie zauważyli nic niepokojącego z wizytą do ortopedy dziecięcego powinniśmy się udać kilka miesięcy po tym jak maluch zacznie chodzić. Ortopeda oceni prawidłowość stawiania stóp i postawę ogólną, oceni kręgosłup. Następne wizyty u ortopedy wyznaczy nam lekarz pediatra. Podczas bilansów dwu-, cztero- i sześciolatka, jeśli lekarz wychwyci jakiekolwiek nieprawidłowości w postawie, skieruje dziecko do ortopedy. Jeśli z kręgosłupem wszystko jest w porządku, dziecko prawidłowo rośnie i przybiera na wadze, należy profilaktycznie odwiedzać ortopedę dziecięcego raz w roku.

Piękne plany i szara rzeczywistość

Zaplanowaliśmy rozwój fizyczny dziecka i to kiedy odwiedzimy ortopedę dziecięcego, jednak życie często koryguje te plany. Młodzież większość czasu spędza w trybie siedzącym korzystając z dobrodziejstw wszechobecnej elektroniki. Coraz trudniej namówić nasze dzieci do jakiejkolwiek aktywności ruchowej, bo uprawianie sportu graniczy z abstrakcją. Efektem jest siedzący tryb życia, osłabienie mięśni i otyłość młodych ludzi. Wady postawy, które stały się chorobą cywilizacyjną, w przyszłości odbiją się bardzo negatywnie na jakości życia młodego obecnie pokolenia. Młody organizm przy odpowiedniej profilaktyce może stosunkowo łatwo zatrzymać i zlikwidować większość dokuczliwych wad postawy. Dlatego do ortopedy należy się zwracać zawsze, gdy zauważymy jakąkolwiek nieprawidłowość postawy, poruszania się czy sylwetki naszego dziecka.

Programy profilaktyki wad postawy

W trosce o zdrowie naszych dzieci, specjaliści z ośrodków ortopedii dziecięcej i medycyny sportowej jak warszawska Carolina Medical Center (zobacz: https://carolina.pl/ortopedia-dziecieca/), opracowali pakiet badań układu mięśniowo-szkieletowego. Wyróżniamy dwa etapy wzmożonego ryzyka nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa u dzieci. Jeden to wiek wczesnoszkolny a drugi to wczesna nastoletniość. Związane są one ze zmianą przyzwyczajeń i zmiana położenia środka ciężkości młodego człowieka. Przeprowadzony w warunkach klinicznych bilans ortopedyczny umożliwia szybkie zdiagnozowanie patologii układu ruchu. Badania kliniczne, pomiary wzrostu i wagi, analiza chodu, badania na ścieżce podometrycznej wychwycą wszelkie nieprawidłowości a specjaliści ortopedii dziecięcej pokierują ewentualnym dalszym leczeniem. Wcześniej wykryta wada postawy jest możliwa do skorygowania.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Oddaj krew w Obornikach

05-02-2020 | Wyświetleń:582

W piątek 7 lutego odbędzie się w Obornikach akcja honorowego krwiodawstwa.

Kremy pod oczy

30-01-2020 | Wyświetleń:168

Skóra pod oczami to jedno z bardziej wrażliwych miejsc, dlatego warto szczególnie o nie zadbać i zastoso...

Trwa akcja honorowego krwiodawstwa w Bogdanowie

25-01-2020 | Wyświetleń:354

W świetlicy wiejskiej w Bogdanowie trwa akcja honorowego krwiodawstwa.

Detoks alkoholowy - co zrobić ze skutkami alkohol…

22-01-2020 | Wyświetleń:246

Zachorowanie na alkoholizm jest z pewnością dużo prostsze aniżeli wyleczenie tego zaburzenia. Obecnie żadna ze stos...

Jak zadbać o swoje zatoki?

10-01-2020 | Wyświetleń:138

Zatoki pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Często jednak zdarza się, że nie funkcjonują tak, jak pow...

Jak pomóc sobie podczas odchudzania?

09-01-2020 | Wyświetleń:129

Wielu z nas chciałoby zrzucić zbędne kilogramy. Schudnięcie poprawia bowiem nie tylko nasz wygląd, ale także og&oa...

Pozostałe - zdrowie ...