fbpx

Pokrzywka - odpowiedź mechanizmu odporności na środowisko

Co druga osoba w naszym otoczeniu przynajmniej raz w życiu doświadczyła pokrzywki. W leczeniu pokrzywki najważniejsze jest aby znaleźć czynnik, który ją wywołuje. Duża jest w tym rola pacjenta, ponieważ musi on wnikliwie obserwować swój organizm.

Co wywołuje pokrzywkę?

Obecnie coraz więcej osób boryka się z problemem alergii. Jest to związane ze stylem życia, a przede wszystkim ze spożywaniem znacznych ilości przetworzonej żywności bogatej w alergeny, stres, zażywanie dużej ilości leków a także zanieczyszczenie środowiska. Wystarczy do tego kontakt z alergenem i pokrzywka bądź nieżyt nosa gotowy.

Objawy

Typowa pokrzywka o podłożu alergicznym pojawia się i znika w ciągu doby. Jeżeli zaobserwujemy dodatkowe objawy takie jak bóle głowy, brzucha, powiększone węzły chłonne czy wybroczyny możemy mieć do czynienia z poważniejszą choroba i należy wtedy udać się do lekarza.

Dieta

Zanim sięgniemy po leki na alergię i maści ze sterydami należy przyjrzeć się przede wszystkim diecie. Często to tutaj leży przyczyna wykwitów skórnych pojawiających się na naszym ciele. Ogólnie przyjęło się, że uczulać mogą truskawki, cytrusy, orzechy, miód. Tak naprawdę uczulać może wszystko. Dodatkowo, aby wyciszyć układ immunologiczny, który w przypadku alergii jest przebodźcowany należy wykluczyć produkty zawierające gluten, laktozę, pszenicę oraz niektóre warzywa np. kapustę czy brokuł. Nie należy robić tego jednak na własną rękę. Pomocny będzie tutaj dietetyk kliniczny.

Alergeny w kosmetykach i chemii

Zaraz po diecie powinniśmy przyjrzeć się kosmetykom i środkom chemicznym, których używamy w domu. Jeżeli pokrzywka pojawiła się w miejscach, które miały kontakt z chemią domową bądź jakimś nowym kosmetykiem jest prawie pewne, że to właśnie była przyczyna wystąpienia pokrzywki. Wtedy droga do jej pozbycia się jest najprostsza.

Leczenie farmakologiczne pokrzywki polega na podaniu leków przeciwhistaminowych takich jak Delortan, Claritine, Atarax oraz maści łagodzących swędzenie. Bezwzględnie nie należy drapać ani przebijać powstałych bąbli, gdyż grozi to nadkażeniem.

Komunikat obornickiego szpitala w sprawie szczepie…

18-01-2021 | Wyświetleń:933

Obornicki szpital wstrzymał do odwołania zaplanowane wcześniej szczepienia w dniach 18-21.01.2021 roku...

Uczulenie na twarzy – jak złagodzić objawy?

16-01-2021 | Wyświetleń:85

Uczulenie na twarzy może dotyczyć osób w każdym wieku. Przyczyny jego wystąpienia mogą być bardzo zró...

Zaawansowanie szczepień – stan 16.01.2021

16-01-2021 | Wyświetleń:593

W Polsce do teraz zaszczepiono 436 963 osób, pojawiają się już osoby zaszczepione drugą dawką szczepion...

Urząd Miejski w Obornikach zapewni transport na s…

16-01-2021 | Wyświetleń:300

W piątek 15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID 19 dla osób w wieku 80 lat i starszych. O...

Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względe…

15-01-2021 | Wyświetleń:155

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązując...

Od piątku 15 stycznia rozpoczynają się szczepie…

14-01-2021 | Wyświetleń:388

  Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 8...

Pozostałe - zdrowie ...