fbpx

Jak radzić sobie z przeciążeniowym bólem mięśni?

 

Ból mięśni po przeciążeniu może przydarzyć się każdemu po zbyt intensywnym treningu, po dźwiganiu ciężkiej torby z zakupami, pracach w ogrodzie czy urazie. Na ból mięśniowy mamy kilka sposobów wspomagających lub nawet czasem zastępujących leczenie farmakologiczne

 

 Kąpiel

Proste a jednak bardzo skuteczne. Szczególnie dość silny strumień wody z prysznica wymasuje obolałe mięśnie. Należy użyć letniej wody, gdyż zbyt zimna mogłaby dodatkowo spiąć i tak już napięte mięśnie, a z kolei zbyt ciepła mogłaby nasilić stan zapalny. Najlepiej użyć takiej temperatury, która wydaje nam się neutralna dla skóry.

Okłady

Mają one za zadanie zmniejszyć stan zapalny mięśni. Do wykonania okładów możemy użyć okładów żelowych, poduszki elektrycznej czy termoforu. Mięśnie lubią ciepło czyli ok. 35-40 stopni Celsjusza. Okłady stosujemy przez około 30 minut, maksymalnie 3 razy dziennie.

Maści

Do dyspozycji mamy maści przeciwbólowe, znieczulające i rozgrzewające. Należy posmarować bolesne miejsc e i pozostawić maść do wchłonięcia. Smarowanie można poprzedzić masażem, lek nakładając na sam koniec, tak aby maść pozostała na bolesnym miejscu a nie na rękach. Po nałożeniu specyfiku należy dokładnie umyć ręce.

Kinesiotaping

Plastrowanie dynamiczne, często stosowane u sportowców, z powodzeniem znalazło zastosowanie u zwykłych pacjentów. Umieszczają c plastry w odpowiednich miejscach można odciążyć bolące mięśnie i stworzyć dogodne warunki do ich regeneracji. Aby założyć plastry należy udać się do fizjoterapeuty, który potrafi to właściwie wykonać. Niestety nawet na dostępne miejsce nie założymy ich sobie sami.

 Masaż

Masaż jest bardzo dobrym sposobem na obolałe mięśnie, chociaż nie powinno stosować się go w fazie ostrej czyli zaraz po urazie. Odpowiednio wykonany rozluźni napięte mięśnie, odciąży nadwyrężone przyczepy mięśniowe i przywróci balans mięśniowy w celu uniknięcia ponownej kontuzji.

NlPZ

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są przydatne, gdyż przeciążenie czy uraz wiąże się z bólem i stanem zapalnym wokół zmienionych tkanek. Leki jaki e możemy zastosować to Nalgesin, Ibuprom, Paracetamol.

Kiedy doświadczymy bólu mięśniowego na skutek przeciążenia postawmy na odpoczynek, relaksację mięśni i środki przeciwbólowe w postaci maści, plastrów czy pastylek. Jeżeli ból nie będzie ustępował i znacznie pogorszają się nasze zdolności motoryczne w obrębie bolesnego mięśnia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

 

 

Komunikat SP ZOZ w Obornikach w sprawie szczepień

21-01-2021 | Wyświetleń:966

Obornicki szpital ogłosił komunikat w sprawie szczepień.

Komunikat obornickiego szpitala w sprawie szczepie…

18-01-2021 | Wyświetleń:1133

Obornicki szpital wstrzymał do odwołania zaplanowane wcześniej szczepienia w dniach 18-21.01.2021 roku...

Uczulenie na twarzy – jak złagodzić objawy?

16-01-2021 | Wyświetleń:111

Uczulenie na twarzy może dotyczyć osób w każdym wieku. Przyczyny jego wystąpienia mogą być bardzo zró...

Zaawansowanie szczepień – stan 16.01.2021

16-01-2021 | Wyświetleń:630

W Polsce do teraz zaszczepiono 436 963 osób, pojawiają się już osoby zaszczepione drugą dawką szczepion...

Urząd Miejski w Obornikach zapewni transport na s…

16-01-2021 | Wyświetleń:341

W piątek 15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID 19 dla osób w wieku 80 lat i starszych. O...

Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względe…

15-01-2021 | Wyświetleń:167

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązując...

Pozostałe - zdrowie ...