Choroby odkleszczowe - jak się przed nimi chronić?

Każdego roku odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy zachorowań na choroby odkleszczowe. Niebezpieczne pajęczaki atakują coraz śmielej nie tylko zbieraczy jagód i grzybów, a także osoby wypoczywające na nadmorskich wydmach. Coraz częściej choroby przenoszone przez kleszcze dotykają mieszkańców miast, którzy jedynie spacerowali po parkach. Dowiedz się, ja uchronić się przed groźnymi wirusami i bakteriami przenoszonymi przez drobne pajęczaki.

  1. Choroby odkleszczowe - jakie choroby wywołują kleszcze?
  2. Dlaczego choroby przenoszone przez kleszcze są niebezpieczne?
  3. Jak zmniejszyć ryzyko złapania choroby od kleszcza?

Choroby odkleszczowe są przenoszone nawet przez połowę wszystkich kleszczy na terenie Polski. W zależności od patogenu do zakażenia dochodzi zarówno tuż po ugryzieniu, jak i po dłuższej obecności kleszcza w skórze człowieka lub zwierzęcia. Poznaj choroby przenoszone przez kleszcze i sprawdź, jak się przed nimi chronić.

Choroby odkleszczowe - jakie choroby wywołują kleszcze?

Najczęściej omawianą chorobą odkleszczową jest borelioza, jednak znacznie niebezpieczniejszym schorzeniem jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Choroba może doprowadzić do trwałego uszkodzenia układu nerwowego, a nawet do śmierci. Ponadto choroby odkleszczowe obejmują anaplazmozę granulacytarną, tularemię, babeszjozę, hepatozoonozę, porażenie pokleszczowę, erlichiozę. Udowodniono, że pajęczaki występujące w lasach w wielu zakątkach świata przenoszą również dur powrotny, gorączkę krymsko-kongijską, gorączkę plamistą Gór Skalistych i wirus Powassan.

Dlaczego choroby przenoszone przez kleszcze są niebezpieczne?

Choroby odkleszczowe są niebezpieczne dla organizmu człowieka z wielu powodów. Pajęczaki przenoszą nawet 130 różnych wirusów, 20 riteksji, 200 rodzajów piroplazmi i filarii, a także liczne bakterie. Zarażenie nimi wywołuje schorzenia przewlekłe, niosące szereg groźnych powikłań i trwale odbijających się na kondycji organizmu. Choroby od kleszcza oddziałują negatywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, atakują płuca, stawy i różne organy, dlatego ważne jest minimalizowanie ryzyka zachorowania.

Jak zmniejszyć ryzyko złapania choroby od kleszcza?

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi, powinno się unikać przebywania na terenach leśnych, w parkach i sadach w odzieży odsłaniającej ciało. Skóra powinna być zakryta, by utrudnić pajęczakom ugryzienie. Dodatkowo powinno się stosować na skórę środki odstraszające owady, a po powrocie z lasu lub sadu obejrzeć dokładnie całe ciało. Jeżeli zauważy się kleszcza, który wgryzł się w skórę, należy go jak najszybciej usunąć za pomocą pęsety i odkazić miejsce wkłucia pajęczaka.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Jak skutecznie się odchudzać?

02-12-2019 | Wyświetleń:50

Jednym z częstszych pytań, jakie krążą po głowie wielu osób, to właśnie to, co na odchudzanie faktycznie ...

Wybieraj produkty najlepsze dla Twojego organizmu…

02-11-2019 | Wyświetleń:187

Świadomość zdrowotna Polaków z roku na rok wzrasta. Konsumenci w naszym kraju uważniej czytają etykiety prod...

Czym różnią się szczoteczki soniczne od elektr…

21-10-2019 | Wyświetleń:159

Nie ulega wątpliwości, że szczoteczki elektryczne gwarantują znacznie bardziej efektywną pielęgnację jamy ustnej ...

Mikrodermabrazja – doskonały zabieg upiększaj…

15-10-2019 | Wyświetleń:213

Mikrodermabrazja to zabieg oferowany przez wiele gabinetów kosmetycznych. Popularność zawdzięcza m.in. nieinwa...

Biocenoza pochwy - jak przebiega badanie i co poma…

14-10-2019 | Wyświetleń:215

Biocenoza pochwy, inaczej nazywana badaniem czystości pochwy, jest metodą diagnostyczną, która w bezbolesny i ...

Weronika Stachowiak - historia dawcy komórek maci…

11-10-2019 | Wyświetleń:1152

Mieszkanka gminy Oborniki Weronika Stachowiak została dawcą komórek macierzystych.

Pozostałe - zdrowie ...