fbpx

Dobra umowa to Twoje bezpieczeństwo i pewność

Wydaje mam się, że tworzenie i zawieranie umów to domena prawników lub wziętych biznesmenów. Jednak każdy z nas niejednokrotnie nie zdając sobie nawet z tego sprawy, kilka razy dziennie zawiera umowę. Z reguły są to umowy ustne dotycząc czynności życia codziennego na przykład zakupy w sklepie, wizyta u kosmetyczki. Mogą być to także umowy pisemne, takie jak abonament telefoniczny lub założenie konta w banku.

Zanim podpiszesz zawsze przeczytaj!

Przeczytaj zanim podpiszesz to pierwsza zasada zawierania jakichkolwiek umów pisemnych. Teoretycznie wszyscy o tym wiemy. Jednak jeśli zastanowić się nad tym głębiej, to nie ma chyba człowieka, który choć raz w życiu nie podpisałby umowy na przykład na abonament telefoniczny lub telewizyjny, nie czytając wielostronicowej umowy, napisanej drobnym druczkiem. Jest to błąd zaniechania, który może nas bardzo dużo kosztować, szczególnie jeśli podpisujemy umowę dotyczącą naszego majątku i finansów. Często słyszy się o ludziach, którzy podpisali bardzo niekorzystne umowy kredytowe lub kupna-sprzedaży, ponieważ nie przeczytali dokładnie całej umowy.

Nie rozumiesz, nie podpisuj!

Bywa też tak, że umowa zawiera niezrozumiałe dla nas zwroty lub zapisy, ale boimy się do tego przyznać i nie prosimy o dokładne wytłumaczenie warunków. To duży błąd. Zdarza się też, że umowa celowo jest tak skonstruowana, aby podpisujący nie zrozumiał wszystkich zawartych w niej warunków, gdyż są dla niego niekorzystne. Dlatego zawsze powinniśmy pytać i wyjaśniać wszystkie niezrozumiałe kwestie. Nigdy natomiast nie powinniśmy podpisywać tego czego nie jesteśmy w stanie zrozumieć. To bardzo niebezpieczne i może pociągnąć za sobą przykre konsekwencje, zwłaszcza finansowe.

- Stając w obliczu konieczności zawarcia umowy należy przeanalizować jej treść. Bardzo często pozornie niegroźne dla laika zapisy niosą wiele negatywnych konsekwencji. Warto zabezpieczać swoje interesy zawczasu i istotne umowy konsultować ze specjalistami – ostrzega specjalista z Kancelarii prawnej R. Ptak i Wspólnicy. Jeśli podpisujemy ważną dla nas umowę, a nie posiadamy wystarczającej wiedzy w tym zakresie, warto jest skorzysta

z pomocy fachowca. W przeanalizowaniu warunków umowy pomoże nam bez wątpienia radca prawny

Wszystko na piśmie!

Jeśli planujemy zakup wartościowej rzeczy poza tradycyjnym sklepem, na przykład od znajomego lub pożyczamy komuś znaczną kwotę pieniędzy, warto jest dla własnego bezpieczeństwa zawrzeć umowę pisemną. To na jej podstawie będziemy mogli domagać się zwrotu pożyczki. Faktem jest, że umowa ustna jest tak samo wiążąca jak umowa pisemna, ale o wiele trudniej jest udowodnić jej zawarcie. Pamiętajmy także o tym, że są umowy, które muszą być zawierane w formie pisemnej lub w formie aktu notarialnego. Są to na przykład umowy sprzedaży nieruchomości.