fbpx

Blended Whisky – zmieszana i popularna

Polacy nie należą do narodów, które oszczędzają na alkoholu. Pijemy chętnie i dużo. Coraz większą popularnością cieszy się u nas miedziany trunek, czyli whiskey. A to wszystko za sprawą Blended Whiksy.

Polska piwem stoi

Polacy są wielkimi fanami piwa. Popularność złotego trunku nie maleje. Z pewnością wpływ miała na to piwna rewolucja i coraz większa dostępność browarów regionalnych i rzemieślniczych. Według badań Euromonitora, w 2016 roku Polacy wypili średnio 86 litrów piwa na głowę. Oznacza to, że każdy Polak pije średnio butelkę piwa co dwa dni. Więcej od nas piją jedynie Czesi oraz Litwini. W ciągu roku zostawiamy w sklepach 512 złotych na piwne zakupy.

Blended Whisky zawojowała nasz kraj

O tym, że piwo króluje w polskich domach nie trzeba nikogo przekonywać. Mamy z nim styczność zawsze i wszędzie. Przy okazji meczu w telewizji, podczas grilla w wakacje, po pracy na odstresowanie, itp. Złoty trunek z pewnością nie zostanie wyparty. Co innego wódka. Ta od paru lat musi rywalizować z nowym konkurentem – whisky. W 2016 roku sprzedano o 12 milionów butelek wódki mniej niż rok wcześniej. W tym samym roku do Polski sprowadzono aż 35 mln butelek whisky. Trzy czwarte pochodziło ze Szkocji. Natomiast w latach 2012-2016 import „rudej” do naszego kraju wzrósł o 60%.

Skąd tak nagły wzrost jej popularności? Zdaniem ekspertów wynika to z zasobności naszego portfela. Stać nas na więcej, to kupujemy lepsze i droższe alkohole. Do takich z pewnością zalicza się Blended Whisky. Jej cena zaczyna się od 30-35 złotych za butelkę. Lepsze kupimy w okolicach 100-300 złotych, natomiast za towar z najwyższej półki trzeba zapłacić nawet ponad 1000 zł!

Słów kilka o whisky

Najpopularniejszą whisky jest Blended Whisky, czyli whisky mieszana. Otrzymuje się ją mieszając dwa lub więcej rodzajów single malt whisky (whisky "słodowej" – wytwarzanej z jęczmienia). W praktyce jednak Blended Whisky jest mieszaniną bardzo wielu trunków. Destylowana jest na sposób kolumnowy, najszybszy i najtańszy z możliwych. Blended Whisky leżakuje w gorszych jakościowo beczkach. Z reguły są to beczki, które nie nadają się już do produkcji innych rodzajów tego trunku. Producenci bardzo rzadko podają również wiek mieszanej whisky. Jeżeli jednak taka informacja znajduje się na etykiecie, oznacza to że wszystkie składniki zmieszanej leżakowały przez minimum ten okres. Restrykcyjni pod tym względem są Szkoci. By blended whisky mogła nosić miano whisky, każdy z jej składników musi leżakować w dębowej beczce przez co najmniej 3 lata.