Skip to main content


Jak oszczędzać pieniądze?

| tekst sponosowany | Różne

Jedni z nas wciąż na coś oszczędzają – wakacje, samochód, czy czasem, w dłuższej perspektywie, studia dziecka, własna emerytura. Inni myślą „jakoś to będzie” i nie przywiązują zbytniej wagi do odkładania pieniędzy na jakiś cel. Czy warto więc oszczędzać? I jak to robić z głową?

Oczywiście, że warto! Co do tego nie ma wątpliwości. Warto jednak robić to tak, by pieniądze nie leżały w domu, schowane „w skarpecie”, ale na siebie pracowały. Jednocześnie, jeśli nie mamy żyłki hazardowej, lepiej tak ulokować kapitał, by był on bezpieczny i dawał zysk, a przynajmniej byśmy mieli pewność, że nie stracimy.

Sposobów na dobre ulokowanie kapitału jest wiele. Wszystko zależy od naszych preferencji i od tego jaki cel chcemy osiągnąć. Wybierając spośród wielu opcji przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam na oszczędzaniu krótko czy długoterminowym.

Oszczędzanie krótkoterminowe

Jeśli pieniądze są nam potrzebne w bliskiej przyszłości, bo oszczędzamy na remont mieszkania, wakacyjny wyjazd czy samochód lub nawet na jego ubezpieczenie, to warto rozważyć poniższe cztery rozwiązania.

  • Rachunek oszczędnościowy – jego główną zaletą jest to, że pieniądze możemy wpłacać na rachunek i niego wypłacać w każdym momencie. Jest to też jeden z bezpieczniejszych sposobów na ulokowanie kapitału. Ponadto w tym przypadku nie ma określonych kwot minimalnych, jakie powinny wpływać co miesiąc na rachunek. Konta oszczędnościowe mają jednak różne, i często zmienne, oprocentowanie. Dlatego też warto dokładnie przeanalizować propozycje różnych banków lub skorzystać z jednej z internetowych porównywarek, tak, by wybrać rzeczywiście najkorzystniejszą ofertę.
  • Lokaty krótkoterminowe – w tym przypadku, w przeciwieństwie do rachunku oszczędnościowego, wpłacamy pieniądze na konkretny czas, po upływie którego dopiero możemy je wypłacić. Zyskujemy natomiast nieco więcej, ponieważ lokaty są z reguły wyżej oprocentowane niż konta oszczędnościowe. Warto też śledzić zmiany stóp procentowych – gdy te wzrastają, lokaty krótkoterminowe stają się bardziej opłacalne.
  • Obligacje skarbowe – to bardzo bezpieczny sposób oszczędzania, gdyż gwarantem obligacji jest państwo. Wypłata gotówki nie jest jednak tak prosta i szybka jak np. w przypadku rachunku oszczędnościowego. Obligacje skarbowe kupujemy na pewien określony czas, a wypłata przed czasem może wiązać się z obowiązkiem uiszczenia opłat transakcyjnych.
  • Fundusze inwestycyjne – są bardziej opłacalne niż np. lokaty bankowe, ale też wiąże się z nimi pewne ryzyko. Podobnie też jak w przypadku obligacji, pieniądze, które wpłacimy, bez żadnych dodatkowych kosztów możemy wypłacić dopiero po upływie określonego czasu.

 Oszczędzanie długoterminowe

Jeśli zakładamy korzystanie ze zgromadzonych środków za kilka, a nawet kilkanaście lat, lepiej od razu ulokować swój kapitał w taki sposób, by pieniądze były bezpieczne, ale i żeby dobrze w tym czasie pracowały.

  • Fundusze inwestycyjne – dobry sposób oszczędzania dla tych, których zarobki nie są regularne. W fundusze można zainwestować w dowolnym momencie, wpłacając nadwyżki finansowe.
  • Lokaty długoterminowe – chronią nasze pieniądze przed różnymi pokusami, gdyż wypłacenie pieniędzy przed czasem z takiej lokaty może być kłopotliwe, a na pewno wiązać się z dość wysokimi kosztami: opodatkowanie zysku czy nawet utrata zysku z powodu wcześniejszego wycofania środków.
  • Indywidualne Konta Emerytalne – jak sama nazwa wskazuje to rozwiązanie dla tych, którzy myślą o swojej przyszłości i chcą sobie zapewnić fundusze na wygodne życie na emeryturze. Dzięki oszczędzaniu na takim koncie w przyszłości zgromadzone środki będziemy mogli wykorzystać np. na podróże czy po prostu na codzienne potrzeby. Dużą zaletą takiego oszczędzania jest również możliwość wpłacania pieniędzy wtedy, kiedy po prostu dysponujemy jakąś nadwyżką finansową. Pamiętajmy jednak, że są to pieniądze zamrożone i raczej trudno wypłacić je wcześniej.
  • Obligacje – podobnie jak w przypadku obligacji kupowanych na krótkie terminy, tak i długoterminowe to wygodny sposób na ulokowanie pieniędzy.

 

 

Ile bierze firma sprzątająca za godzinę?

Usługi firm sprzątających stały się nieodłącznym elementem współczesnego życia, zarówno w sferze biznesowej, jak i prywatnej. Bez względu na to, czy jesteś przedsiębiorcą, który chce utrzymać czystość w miejscu pracy, czy też zależy ci na pięknym mieszkaniu, podpowiemy ile takie usługi kosztują. 

Moda na zimne dni. Co ubrać, gdy pogoda nie rozpieszcza?

Zimowe dni mogą być wyzwaniem dla stylizacji, ale również stanowią świetną okazję do wyrażenia swojego unikalnego stylu. W artykule tym odkryjemy, jak połączyć funkcjonalność z modą, aby cieszyć się zimowymi dniami w pełni komfortowo i stylowo.

Bielizna na Dzień Kobiet: Gdzie kupić idealny prezent dla Twojej dziewczyny?

Dzień Kobiet to doskonała okazja do celebracji kobiecej siły, niezależności i piękna. Chcesz pokazać ukochanej, jak wiele dla Ciebie znaczy? Wybierz intymny prezent, który wyrazi więcej niż tysiąc słów! Bielizna damska na prezent zyskuje na popularności ze względu na swoją unikalną zdolność do łą...

Zaproszenia na 18 - kiedy wręczać, jakie wzory wybrać

Osiemnaste urodziny stanowią symboliczny punkt zwrotny w życiu. To czas, gdy młoda osoba przekracza progi nie tylko pełnoletniości, ale też większej samodzielności i odpowiedzialności.

Jak dobrać odpowiednie gadżety reklamowe dla nowych pracowników?

Istnieje niepisany zwyczaj, że nowi pracownicy w firmie otrzymują specjalny „pakiet powitalny”. Co się na niego składa? Przede wszystkim praktyczne gadżety firmowe. Mogą być to zarówno długopisy i notesy, jak również parasole, torby czy nawet breloki z latarką. W jaki sposób dobrać je tak, aby by...

Jak ławki miejskie wpływają na jakość życia w mieście?

Ławki miejskie są ważnym elementem infrastruktury miejskiej, odgrywającym kluczową rolę w tworzeniu funkcjonalnych i przyjaznych przestrzeni publicznych. Ich obecność w miastach ma znaczący wpływ na zdrowie, dobrostan mieszkańców oraz jakość życia w obszarach miejskich.

Czy przysłowia pogodowe naszych babć nadal się sprawdzają? Komentuje ekspert IMGW 

IMGW: wiele staropolskich przysłów pogodowych już nie jest aktualna. „Gdy listopad mroźny, to lipiec niegroźny”, „Święta Zofija kłosy rozwija”, „Marzec zimny i słoneczny plon zapewnia dostateczny” - wiele z nas pamięta staropolskie przysłowia o pogodzie i uprawie ziemi, których używali nasi dziad...