Przejdź do głównej treści

Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Za co grozi?

| tekst sponosowany | Różne

kieliszek

 

Prowadząc pub, restaurację czy sklep spożywczy lub monopolowy, musimy mieć koncesję na sprzedaż alkoholu – w przeciwnym wypadku sprzedaż jest nielegalna, a to wiąże się z karą finansową (ponad 700 000 zł) lub skonfiskowaniem towaru.

Tego rodzaju pozwolenie jest wydawane przez wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta, a warunki otrzymania go opisuje Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 roku. Koncesja jest przyznawana na określony czas (2 lub 4 lata), jednak w niektórych przypadkach zezwolenie może zostać cofnięte przed upływem terminu ważności.

Jak zdobyć pozwolenie na sprzedaż alkoholu?

Jeżeli chcemy ubiegać się o koncesję na sprzedaż alkoholu, musimy przede wszystkim spełnić określone warunki i złożyć podanie w urzędzie miasta (lub urzędzie gminy). W podaniu powinny znaleźć się takie informacje, jak: rodzaj zezwolenia, które chcemy otrzymać, nazwa i adres siedziby firmy, numer w ewidencji działalności gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym, przedmiot działalności oraz adresy punktu sprzedaży i punktu magazynowania alkoholu na sprzedaż. Poza tym do wniosku dołączamy komplet dokumentów:

  • odpis z KRS lub CEIDG,

  • potwierdzenie prawa własności lokalu (lub kopię umowy najmu czy dzierżawy),

  • zgodę administratora budynku,

  • pozytywną decyzję inspektora sanitarnego.

Oprócz tego wnosimy odpowiednią opłatę za wydanie koncesji – kwota jest uzależniona od tego, jaki alkohol zamierzamy sprzedawać:

  1. Alkohol o mocy poniżej 4,5% oraz piwo – 525 zł

  2. Alkohol o mocy od 4,5% do 18% (z wyjątkiem piwa) – 525 zł

  3. Alkohol o mocy powyżej 18% - 2 100 zł

Jako że w sklepach czy pubach zazwyczaj sprzedaje się zarówno piwo, jak też wysokoprocentowe trunki, potrzebujemy wszystkich 3 typów koncesji – zatem za każdą z nich wnosimy oddzielną opłatę. W kolejnych latach opłata jest zależna od wysokości dochodów ze sprzedaży poszczególnych rodzajów alkoholu w roku poprzednim.

Kiedy możemy utracić koncesję?

Koncesja na sprzedaż alkoholu wiąże się ze spełnianiem określonych warunków – nieprzestrzeganie ich może skutkować odebraniem przedsiębiorcy takiego pozwolenia. Do najczęstszych przyczyn utraty koncesji należą:

  • sprzedaż alkoholu osobom nieletnim lub nietrzeźwym;

  • sprzedaż alkoholu pod zastaw (tudzież „na zeszyt”);

  • brak reakcji na zajścia mające miejsce w pobliżu punktu sprzedaży, które naruszają porządek publiczny (np. bójki, zakłócanie ciszy nocnej, awantury);

  • pozyskiwanie alkoholu z nielegalnych źródeł, np. od dostawców, którzy sami nie posiadają koncesji;

  • podawanie fałszywych danych dotyczących dochodów ze sprzedaży alkoholu (wysokość tych dochodów ma wpływ na wysokość rocznej opłaty za koncesję).

Jak zabezpieczyć się przed utratą koncesji?

Oprócz wywieszania tabliczek w stylu „Osobom poniżej 18 roku życia nie sprzedajemy alkoholu” lub „Spożywanie alkoholu na terenie sklepu jest wzbronione”, powinniśmy także zadbać o to, aby tego typu zasady były faktycznie przestrzegane. Kluczową kwestią jest też nawiązanie współpracy ze sprawdzonymi, pewnymi dostawcami, np. Eurocash Alkohole – jedną z najczęściej wybieranych tego typu hurtowni w Polsce. Informacje na temat warunków współpracy z dostawcą znajdziemy na stronie internetowej http://alkohole.eurocash.pl/, gdzie możemy zarówno zapoznać się z ofertą, jak też nawiązać kontakt z przedstawicielem handlowym.



Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowy i głęboko symboliczny moment w życiu dziecka, który stanowi nie tylko wyraz duchowego wzrastania, ale także okazję do umacniania więzi rodzinnych.
Złoto od wieków fascynuje ludzi. Jego blask, trwałość i rzadkość sprawiają, że jest jednym z najbardziej pożądanych metali na Ziemi. W historii złoto było symbolem bogactwa, władzy i prestiżu. Jednak ile jest złota na świecie? To pytanie zadaje sobie wielu ekonomistów, inwestorów i poszukiwaczy ska…
Spodenki męskie to dziś nie tylko wakacyjny niezbędnik. Ich różnorodność sprawia, że możesz je nosić niemal przez cały rok – na siłownię, spacer, rower czy wyjście do miasta. Kluczem jest dobór odpowiedniego kroju, materiału i długości. W tym artykule znajdziesz konkretne wskazówki, które ułatwią C…
W porównaniu do tradycyjnych perkusji akustycznych, elektroniczne zestawy są stosunkowo nowym wynalazkiem, jednak już zdążyły ugruntować swoją pozycję jako niezbędny instrument współczesnych perkusistów. Poznaj krótką historię perkusji elektronicznej!
Coraz dłuższe marcowe dni zachęcają do aktywności, a jednym ze sposobów na ciekawe spędzenie czasu będzie wizyta w escape roomie. Coraz większą popularnością cieszą się pokoje zagadek w plenerze.
Wieczór kawalerski to wyjątkowa okazja, by przyszły pan młody mógł po raz ostatni zaszaleć w gronie najbliższych przyjaciół przed zmianą stanu cywilnego.
Szukasz autentycznych luksusowych akcesoriów samochodowych w Polsce? Sprawdź, gdzie kupić oryginalne produkty marek premium, takich jak BMW, Ferrari i Porsche.