Przejdź do głównej treści

Czym są wagi kontrolne?

| MP | Różne

Wagi kontrolne są sprzętem, który często wykorzystuje się w różnych rodzajach działalności związanej z przemysłem, handlem, czy produkcją. Ich stosowanie jest bardzo ważne, aby zachować wysoką jakość i kontrolować zgodność z założeniami. Sprawdź, jak działają takie wagi i kiedy się je stosuje!

 

Działanie magazynu, proces produkcji, oraz handel to dziedziny, w których powszechnie wykorzystuje się wagi kontrolne. Dzięki nim można w łatwy sposób sprawdzać, czy jakość towaru odpowiada wytycznym. Dzięki nim można szybko zauważyć ewentualne nieprawidłowości i odpowiednio zareagować. Co warto wiedzieć o wagach kontrolnych?

Rodzaje wag kontrolnych

Dostosowane do potrzeb przemysłu wagi kontrolne występują w kilku rodzajach. Są to:

  • wagi stołowe, które wykorzystywane są zarówno w zakładach produkcyjnych, halach magazynowych, hurtowniach, jak i w sklepach. Taka waga umożliwia dokładny pomiar masy, jest też bardzo prosta w obsłudze. Są to urządzenia w pełni elektroniczne. Wagi stołowe są jednymi z najpopularniejszych rodzajów wag kontrolnych.
  • wagi magazynowe, które pozwalają na zważenie przedmiotów w zakresie od kilku do nawet kilkuset kilogramów. Ten typ urządzeń często przydaje się w różnych magazynach, hurtowniach czy centrach dystrybucji. Wśród urządzeń można znaleźć takie, które posiadają wyświetlacz umocowany na specjalnym słupku lub połączony z wagą za pomocą kabla. Jeżeli urządzenie ma być wykorzystywane do rozliczeń handlowych, to należy zwrócić uwagę czy posiada legalizację.
  • wagi pocztowe, które służą do ważenia przesyłek. Są wykorzystywane zarówno w placówkach pocztowych, jak i w biurach czy w sklepach zajmujących się internetową sprzedażą. Te urządzenia pozwalają ustalać np. koszty przesyłki.

Na czym polega legalizacja wagi?

Wagi, które są używane w różnych instytucjach, urzędach, czy do rozliczeń handlowych, muszą posiadać legalizację. Jest to proces, w którym sprawdza się ich precyzyjność, oraz zgodność z parametrami. Podczas legalizacji porównuje się zakres błędu wagi z wartościami podanymi przez producenta. Dzięki temu wiadomo, że wynik ważenia jest prawidłowy i dokładny. Zagadnienia związane z legalizacją wagi określane są w przepisach prawa. Należy ją wykonywać co 36 miesięcy, okres ważności legalizacji i jest zawsze podane w dokumentacji. Stosowne zaświadczenia wydaje Główny Urząd Miar.

Czym jest wzorcowanie i kalibracja wagi

Pojęciem, które wiążą się z dokładnością ważenia, jest także wzorcowanie. Jest to szereg procesów, które umożliwiają otrzymywanie jak najbardziej precyzyjnych wyników pomiaru. Polegają na określeniu relacji między odczytem uzyskiwanym na urządzeniu a pomiarem dokonywanym przez narzędzie wzorcowe. Dzięki temu można oszacować zakres błędów i odchyleń, jakie pojawiają się podczas korzystania z urządzenia.

Kalibracja dotyczy natomiast regulowania urządzenia, tak aby zwiększyć jego dokładność. Regularne dokonywanie wzorcowania i kalibracji pozwala zachować precyzję pomiarów. Takie działania zalecane są np. dla urządzeń takich jak wagi laboratoryjne czy jubilerskie, ale również w przypadku magazynowych, handlowych, czy przemysłowych.

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowy i głęboko symboliczny moment w życiu dziecka, który stanowi nie tylko wyraz duchowego wzrastania, ale także okazję do umacniania więzi rodzinnych.
Złoto od wieków fascynuje ludzi. Jego blask, trwałość i rzadkość sprawiają, że jest jednym z najbardziej pożądanych metali na Ziemi. W historii złoto było symbolem bogactwa, władzy i prestiżu. Jednak ile jest złota na świecie? To pytanie zadaje sobie wielu ekonomistów, inwestorów i poszukiwaczy ska…
Spodenki męskie to dziś nie tylko wakacyjny niezbędnik. Ich różnorodność sprawia, że możesz je nosić niemal przez cały rok – na siłownię, spacer, rower czy wyjście do miasta. Kluczem jest dobór odpowiedniego kroju, materiału i długości. W tym artykule znajdziesz konkretne wskazówki, które ułatwią C…
W porównaniu do tradycyjnych perkusji akustycznych, elektroniczne zestawy są stosunkowo nowym wynalazkiem, jednak już zdążyły ugruntować swoją pozycję jako niezbędny instrument współczesnych perkusistów. Poznaj krótką historię perkusji elektronicznej!
Coraz dłuższe marcowe dni zachęcają do aktywności, a jednym ze sposobów na ciekawe spędzenie czasu będzie wizyta w escape roomie. Coraz większą popularnością cieszą się pokoje zagadek w plenerze.
Wieczór kawalerski to wyjątkowa okazja, by przyszły pan młody mógł po raz ostatni zaszaleć w gronie najbliższych przyjaciół przed zmianą stanu cywilnego.
Szukasz autentycznych luksusowych akcesoriów samochodowych w Polsce? Sprawdź, gdzie kupić oryginalne produkty marek premium, takich jak BMW, Ferrari i Porsche.