Skip to main content


Na co zwracać uwagę, komponując menu na imprezę?

Organizacja imprezy okolicznościowej to nie lada wyzwanie. Wiąże się z tym mnóstwo przygotowań, które wymagają sporej ilości czasu, zwłaszcza jeśli chodzi o opracowanie menu. Osoba, która podjęła się tego wyzwania, przed przystąpieniem do przygotowań, powinna ustalić szczegóły imprezy, tj. budżet, lokalizację, listę gości, atrakcje oraz menu. Jednym z najważniejszych zadań jest skomponowanie jadłospisu i wcale nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać.

Organizacja imprezy okolicznościowej to nie lada wyzwanie. Wiąże się z tym mnóstwo przygotowań, które wymagają sporej ilości czasu, zwłaszcza jeśli chodzi o opracowanie menu. Osoba, która podjęła się tego wyzwania, przed przystąpieniem do przygotowań, powinna ustalić szczegóły imprezy, tj. budżet, lokalizację, listę gości, atrakcje oraz menu. Jednym z najważniejszych zadań jest skomponowanie jadłospisu i wcale nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać.

Układanie menu na imprezy okolicznościowe

Komponowanie menu na przyjęcia okolicznościowe uzależnione jest od kilku czynników. Pod uwagę bierze się typ imprezy, miejsce, w jakim ma odbyć się przyjęcie, forma imprezy, a także liczba dań oraz finanse zleceniodawcy. Biorąc pod uwagę wskazane elementy, można ułożyć menu, które spełni oczekiwania klienta.

1. Typ imprezy. Imprezy okolicznościowe to pojęcie bardzo ogólne, bowiem może się pod nim kryć wiele różnych uroczystości, zaczynając od przyjęć rodzinnych (wesela, chrzciny, komunie), a kończąc na eventach firmowych, bufetach, czy też kameralnych koncertach. Inne menu skomponujemy na wesele dla ponad 100 osób, a inne na bufety, gdzie dominować będą przystawki i inne szybkie dania, które można zjeść na stojąco.

2. Lokalizacja przyjęcia. Nie bez znaczenia jest miejsce, gdzie odbywać się będzie impreza okolicznościowa. Inne dania zostaną podane w restauracji, a inne w plenerze, gdzie dostęp do kuchni jest mocno ograniczony.

3. Oczekiwania i możliwości finansowe zleceniodawcy. Komponując menu na imprezę, ważne jest zapoznanie się z wymaganiami i oczekiwaniami klienta, zwłaszcza jeśli chodzi o budżet, jaki przeznacza on na jedzenie. Wówczas można wybrać odpowiednie dania. Jeśli klient chce wystawnego przyjęcia i przeznacza na to sporą sumę pieniędzy, można pomyśleć o wyszukanych potrawach z tzw. „górnej półki”. W przypadku ograniczonego budżetu trzeba ułożyć menu tak, by koszta nie przekraczały wskazanej kwoty.

4. Pora roku. Dla wielu może wydawać się dziwne, że na komponowanie menu wpływ ma pora roku, ale tak rzeczywiście jest. W końcu niektóre produkty występują tylko w określonym sezonie. Chodzi tu głównie o takie produkty spożywcze jak owoce, warzywa czy też grzyby. Oczywiście można zaopatrzyć się zimą w mrożonki, ale w końcu jakość jedzenia ma znaczący wpływ na świadczone usługi gastronomiczne.

5. Liczba i typ potraw. Komponując menu, trzeba wziąć pod uwagę także typ potraw, to znaczy, jakie dania będą dominować podczas uroczystości. W przypadku wesela dużo dań będzie podawanych na ciepło (obiad, kolacja). Natomiast w przypadku organizacji bufetu w formie stołu szwedzkiego, dominować będą zimne przekąski, ewentualnie kilka ciepłych dań umieszczonych w specjalnych podgrzewaczach.

Przy układaniu menu na imprezy okolicznościowe, bez względu na to, z jakim rodzajem uroczystości mamy do czynienia, zadbajmy o to, by dania były różne. Jedne mogą dominować, inne niekoniecznie, ale ważne, by goście mieli wybór i każdy znalazł coś dla siebie. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je, wiele osób jest na dietach. Pamiętajmy, by oprócz dań mięsnych, w menu znalazły się także potrawy dla wegetarian, wegan czy też frutarian. Poza tym pamiętajmy o napojach, a także alkoholach, które także należy uwzględnić, układając menu na imprezę okolicznościową.

Mając na uwadze wskazane wyżej czynniki i wskazówki, z pewnością uda nam się ułożyć menu, które zadowoli każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta.

Ile bierze firma sprzątająca za godzinę?

Usługi firm sprzątających stały się nieodłącznym elementem współczesnego życia, zarówno w sferze biznesowej, jak i prywatnej. Bez względu na to, czy jesteś przedsiębiorcą, który chce utrzymać czystość w miejscu pracy, czy też zależy ci na pięknym mieszkaniu, podpowiemy ile takie usługi kosztują. 

Moda na zimne dni. Co ubrać, gdy pogoda nie rozpieszcza?

Zimowe dni mogą być wyzwaniem dla stylizacji, ale również stanowią świetną okazję do wyrażenia swojego unikalnego stylu. W artykule tym odkryjemy, jak połączyć funkcjonalność z modą, aby cieszyć się zimowymi dniami w pełni komfortowo i stylowo.

Bielizna na Dzień Kobiet: Gdzie kupić idealny prezent dla Twojej dziewczyny?

Dzień Kobiet to doskonała okazja do celebracji kobiecej siły, niezależności i piękna. Chcesz pokazać ukochanej, jak wiele dla Ciebie znaczy? Wybierz intymny prezent, który wyrazi więcej niż tysiąc słów! Bielizna damska na prezent zyskuje na popularności ze względu na swoją unikalną zdolność do łą...

Zaproszenia na 18 - kiedy wręczać, jakie wzory wybrać

Osiemnaste urodziny stanowią symboliczny punkt zwrotny w życiu. To czas, gdy młoda osoba przekracza progi nie tylko pełnoletniości, ale też większej samodzielności i odpowiedzialności.

Jak dobrać odpowiednie gadżety reklamowe dla nowych pracowników?

Istnieje niepisany zwyczaj, że nowi pracownicy w firmie otrzymują specjalny „pakiet powitalny”. Co się na niego składa? Przede wszystkim praktyczne gadżety firmowe. Mogą być to zarówno długopisy i notesy, jak również parasole, torby czy nawet breloki z latarką. W jaki sposób dobrać je tak, aby by...

Jak ławki miejskie wpływają na jakość życia w mieście?

Ławki miejskie są ważnym elementem infrastruktury miejskiej, odgrywającym kluczową rolę w tworzeniu funkcjonalnych i przyjaznych przestrzeni publicznych. Ich obecność w miastach ma znaczący wpływ na zdrowie, dobrostan mieszkańców oraz jakość życia w obszarach miejskich.

Czy przysłowia pogodowe naszych babć nadal się sprawdzają? Komentuje ekspert IMGW 

IMGW: wiele staropolskich przysłów pogodowych już nie jest aktualna. „Gdy listopad mroźny, to lipiec niegroźny”, „Święta Zofija kłosy rozwija”, „Marzec zimny i słoneczny plon zapewnia dostateczny” - wiele z nas pamięta staropolskie przysłowia o pogodzie i uprawie ziemi, których używali nasi dziad...