fbpx

Historie zawarte na zdjęciach

Czy Ty również uśmiechasz się, gdy dostajesz powiadomienie z konta Google, przypominające o zdjęciach wykonanych jakiś czas temu? Również Facebook po roku, dwóch itd. daje znać o tym co kiedyś opublikowaliśmy. To jest piękne! Odwiedzamy cudowne miejsca, spotykamy ciekawych ludzi, bierzemy udział w fajnych wydarzeniach, a przy tym wszystkim robimy zdjęcia. Może sobie z tego nie zdajemy sprawy, ale robiąc je tworzymy historię. Dzisiaj do naszego albumu mamy dostęp na dowolnym urządzeniu elektronicznym, a zdjęć w nim mamy tysiące. Zupełnie inaczej było dawniej, kiedy fotografią zajmowali się nieliczni, a ich fotografie były dziełami sztuki, bez żadnych specjalnych efektów. Oglądając je możemy odkryć przeszłość na nowo.

Fotografia wokół nas

Fotografia to dziedzina, która nieustannie się rozwija, przechodzi zmiany i rewolucje. To co kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu wydawało się niemożliwe do osiągnięcia, dziś nie stanowi żadnego problemu. Ostatnie lata przyniosły ogromny rozwój w zakresie sprzętu i możliwości fotografii. Zmieniła się jakość zdjęć, a także sposób ich robienia. Niegdyś używane aparaty analogowe zastąpiły sprawne cyfrówki, które są dużo łatwiejsze w obsłudze. Analog potrzebował odpowiedniego ustawienia, światła, wszystkie szczegóły wprowadzane były ręcznie. Ilość zdjęć też była znacząca, ponieważ zapisywanie były one na kliszy o pojemności 24 lub 36 obrazów. Dzisiaj wystarczy odpowiednio wykadrować zdjęcie, a aparat sam dobierze za nas wszystkie niezbędne parametry. Nawet jeżeli konkretne ujęcie nie wyjdzie, możemy je powtórzyć tyle razy ile tylko chcemy. Wszystkie zapisywane są na karcie pamięci, z której niepotrzebne, nieudane możemy bez problemu usunąć. Bardzo dużą rolę zyskała także możliwość edycji zdjęć. Wystarczy użyć odpowiedniego filtru, żeby dodać zdjęciu jeszcze więcej uroku.

Przeszłość uwieczniona!

Obecnie każda osoba może zrobić zdjęcie nawet telefonem. Dawniej jednak nie było to takie proste. Fotografią zajmowali się tylko nieliczni, było to mniej dostępne, popularne, więc także bardziej cenne. Była to niewątpliwie sztuka. Zrobienie dobrego zdjęcia wymagało dużej wiedzy fotografa, odpowiedniego sprzętu, a także i dobrego oka. Na fotografiach uwieczniało się tylko ważne momenty, aby nie marnować kliszy na mniej istotne sprawy. W ten sposób z zazwyczaj czarno-białych zdjęć możemy dowiedzieć się czegoś więcej o naszej przeszłości. Istnieją księgi z obszernymi opisami, lecz żadnego z nich nie można porównać do istoty zdjęć. Dzięki nim łatwiej nam zwizualizować sobie jak wyglądała rzeczywistość jakiś czas temu. Takich zdjęć możemy szukać w muzeach, antykwariacie, a także warto zajrzeć do rodzinnych albumów.

Fotografia ogromnym ogniwem kultury

Historia fotografii kształtuje się już od początku XIX w. i cały czas zaskakuje. Dzięki niej możemy uwiecznić najpiękniejsze, jak i również najtragiczniejsze, ale jakże znaczące momenty naszej historii. Obecnie jest ona bardzo powszechna, ale niewątpliwie jest ona sztuką. Niegdyś, gdy była ona mniej popularna fotograf musiał znać się na rzeczy i dlatego był w tym dobry. Dzisiaj bycie dobrym fotografem jest chyba jeszcze trudniejsze, bo spośród milionów dobrych zdjęć trzeba pokazać, że to właśnie te konkretne jest najlepsze. I tak się dzieje, warsztat niektórych osób jest nie do opisania. Niezaprzeczalnie fotografia jest czymś, co towarzyszy nam na co dzień, nie wyobrażamy sobie bez tego życia i niech tak właśnie zostanie.