Testy psychologiczne w procesie rekrutacyjnym – co mówią o kandydacie?

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na testy psychologiczne w procesie rekrutacyjnym. Badania pokazują, że jest to skuteczna forma ograniczania kosztów związanych z nieudaną rekrutacją – wstępna ocena kompetencji oraz osobowości kandydata jest sporym ułatwieniem dla specjalistów od HR. Jakie informacje można uzyskać poprzez testy psychologiczne online i dlaczego są one równie przydatne dla kandydata, co dla rekrutera?

Na czym polegają badania psychologiczne z wykorzystaniem testów online?

Pierwszą weryfikacją kandydata jest jego dotychczasowe wykształcenie oraz doświadczenie. Na tym etapie weryfikowane jest podstawowe dopasowanie profilu kandydata do stanowiska pracy. Następnym krokiem mogą być testy osobowościowe. Taki kwestionariusz zawiera pytania dotyczące sytuacji z życia osobistego oraz prywatnego danego kandydata, na podstawie których można ocenić sposób myślenia, reagowania, oceny sytuacji oraz preferencji. Test taki pozwoli np. stwierdzić, czy rekrutowana osoba poradzi sobie w trudnych warunkach lub będzie chętnie pracować w grupie.

W procesie rekrutacyjnym testy osobowości często idą w parze z testami kompetencji. Tego rodzaju testy psychologiczne od HR24 pozwalają potwierdzić tzw. kompetencje miękkie. Większość kandydatów chwali się nimi w CV i listach motywacyjnych. Częsty przykład to „komunikatywność”, „sumienność”, „praca w grupach” itp. Dobrze ułożony test kompetencji pozwoli osobie rekrutującej w szybki sposób zweryfikować, czy umiejętności te to chwytliwe slogany, czy faktyczne zalety kandydata.

W przypadku rekrutacji na stanowiska, wymagające konkretnych umiejętności, specjaliści od HR chętnie korzystają z tzw. testów rekrutacyjnych. Są to testy psychologiczne ukierunkowane na sprawdzenie inteligencji oraz weryfikacji, czy posiadane umiejętności sprawdzą się w warunkach danego przedsiębiorstwa.

Testy psychologiczne dla pracowników

Wbrew popularnej opinii, testy psychologiczne online nie są narzędziem do badania zdrowia psychicznego kadry. Okresowe badania są wskaźnikiem rozwoju pracowników, oceny ich mocnych oraz słanych stron. Wyniki testów psychologicznych mogą być cennym narzędziem w kompletowaniu zespołów, a także planowaniu ścieżki kariery dla poszczególnych pracowników. Testy pracownicze pozwalają również możliwie najefektywniej dobrać program szkoleń, treningów, coachingu oraz odpowiednio przygotować się do restrukturyzacji lub wymian pracowniczych.

Wskazówką, zarówno dla kandydatów, jak i dla pracowników, powinna być informacja, że w przypadku testów psychologicznych każda odpowiedź jest prawidłowa. Nie warto oszukiwać lub próbować „rozgryźć” podchwytliwe pytania – im bardziej szczera odpowiedź, tym lepiej wypadniemy. Wiele testów psychologicznych online posiada tzw. skalę kłamstwa, czyli swoisty filtr, który pozwala rekruterom określić, czy kandydat podjął próbę manipulowania wynikami. Uczciwe, przemyślane odpowiedzi to najlepsza okazja do wykazania się: pokazuje mocne strony i wartościowe cechy naszego charakteru, także te, o których na co dzień nie mamy pojęcia.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież