fbpx

Jak się przygotować na wyjazd do Tunezji?

Malownicze kurorty, historyczna architektura i moc turystycznych atrakcji to najważniejsze zalety Tunezji, przesądzające o tym, że na wakacje w tym kraju od lat decyduje się mnóstwo osób.

Ogromne znaczenie ma również gwarancja słonecznej pogody oraz utrzymujących się wysokich temperatur, dzięki czemu można być pewnym, że urlop spędzony w nadmorskich pensjonatach będzie wyjątkowo udany. Warto zwrócić także uwagę na egzotyczną kuchnię, w której dominuje wiele różnych smaków, zwłaszcza arabskich i śródziemnomorskich, ponadto turyści często zachwycają się wyrobami lokalnych rzemieślników oferujących swoje rękodzieła na tętniących życiem bazarach. Połączenie orientalnego charakteru z nowoczesnym zapleczem hotelowo-rekreacyjnym sprawia, że Tunezja jest regionem niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Każdy może tutaj zorganizować swoje wymarzone wakacje, niezależnie od tego, czy jest zwolennikiem zwiedzania, czy też woli błogi odpoczynek na rajskich plażach. 

Gwarancja słonecznych wakacji

Klimat w Tunezji jest łagodny – lata są upalne, a zimy niezbyt mroźne. Sezon rozpoczyna się już w maju, kiedy temperatury przekraczają 25 stopni Celsjusza, natomiast kończy się w październiku. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, podczas których należy spodziewać się intensywnych upałów potęgowanych dodatkowo przez gorący wiatr wiejący z pustyni. Jeśli planujemy wybrać się przede wszystkim na Saharę, warto wykupić wycieczkę, np. na stronie https://www.coraltravel.pl/wczasy/wyniki-wyszukiwania/panstwo:Tunezja:1 w okresie jesiennym lub zimowym. Wyjeżdżający do Tunezji powinni zaopatrzyć się w kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym, a podczas kompletowania wakacyjnej garderoby lepiej postawić na zwiewne, jasne ubrania, które zapewnią maksymalny komfort podczas palących upałów. Przy wyborze najlepszego terminu urlopu trzeba także wziąć pod uwagę, że poza sezonem niektóre atrakcje i restauracje mogą być nieczynne, chociaż jednocześnie wakacje w maju, na początku czerwca czy września będą przyjemniejsze pod względem zwiedzania i spacerów – ulice oraz plaże są wówczas mniej zatłoczone.

Garść praktycznych informacji

Przed wyjazdem warto zapoznać się z kluczowymi kwestiami formalnymi, by na miejscu w pełni cieszyć się urlopem. Po pierwsze, należy upewnić się, że ważność naszego paszportu nie wygasa jeszcze przez minimum 3 miesiące, licząc od daty zakończenia wakacji. Po drugie, kolejny ważny aspekt to przygotowanie podstawowych zwrotów, które pomogą nam np. zapytać o drogę czy zakupić obiad w restauracji – językiem urzędowym jest arabski, ale w większości kurortów można porozumieć się także po angielsku i francusku. Po trzecie, w sklepach czy na dworcach zapłacimy dinarem tunezyjskim, lepiej zabrać też ze sobą gotówkę, ponieważ płatność kartą nie wszędzie może być dostępna. Po czwarte, mając w planach wakacje w Tunezji, nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych szczepień (brak zagrożenia epidemiologicznego), lecz warto zaopatrzyć się na wszelki wypadek w leki wspomagające organizm podczas zatruć pokarmowych. Zmiana diety może skutecznie pokrzyżować plany, najlepiej więc stopniowo poznawać lokalne smaki i pić wodę butelkowaną, a jeśli z kranu to tylko przegotowaną.

Najpopularniejsze tunezyjskie miasta

Turyści z całego świata przyjeżdżają do Tunezji ze względu na jej bogatą przyrodę i interesującą historię – jedni szukają sposobów na sportowy wypoczynek, inni relaksują się na plażach lub przyhotelowych basenach. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Bardzo popularnym kierunkiem jest Hammamet z imponującym starym miastem i bardzo ładną plażą. Wiele osób wybiera jako wakacyjny cel również takie miasta jak Sousse (z medyną wpisaną na listę UNESCO i sławnym portem jachtowym), Kairouan (jedno ze świętych miejsc dla wyznawców islamu) czy Monastir (centrum sportów wodnych). Osobom ceniącym relaks nad brzegiem morza z pewnością spodoba się spokojna Mahdia lub zachwycającą wyspa Djerba – obydwa regiony wyróżniają się bajkowymi plażami z drobnym, białym piaskiem i turkusową wodą Morza Śródziemnego. Ciekawym pomysłem jest też poszukiwanie miejsc znanych z kadrów filmowych. W Tunezji kręcono takie przeboje kinowe jak m.in. Gwiezdne Wojny (np. miasto Matmata), Angielski pacjent (np. Tunis) czy W pustyni i w puszczy (np. Tozeur).

tunezja2

Zorganizowana wycieczka a wyjazd samodzielny

Podczas planowania wakacji często zastanawiamy się, czy lepiej zorganizować wyjazd samodzielnie, czy jednak skorzystać z pomocy biura podróży. I jedno, i drugie rozwiązanie ma swoje zalety, które powinniśmy rozważyć sposób spędzenia urlopu przede wszystkim w kontekście własnej wygody – np. osoby podróżujące z dziećmi lub odwiedzające Tunezję po raz pierwszy na pewno będą zadowolone ze wsparcia rezydentów i możliwości skorzystania z dodatkowych wycieczek. Wyjazd z biurem pozwala też ograniczyć stres związany z dopełnieniem różnego typu formalności (np. zakup biletów na samolot, transport z lotniska do hotelu). Ważne, by wybrać sprawdzone biuro podróży, proponujące zarówno korzystne warunki cenowe, jak i gwarantujące wysokie standardy obsługi klienta – jedną z wiodących firm, posiadających obecnie dużą ofertę wycieczek do Tunezji, jest np. Coral Travel Wezyr Holidays.

I jak, jesteś już przygotowany na wyjazd do Tunezji?