Ogród moje królestwo

Czym ogrodzić dom

Szukasz pomysłu na ogrodzenie posiadłości? Nie wiesz, czy zdecydować się na siatkę ogrodzeniową, drewniany płot czy modne teraz gabiony? Podpowiadamy, który wybór będzie najlepszy.

Rodzaje ogrodzeń

To na jakie ogrodzenie się zdecydujesz będzie uzależnione od tego jaką funkcję będzie miało ono spełniać, ale też od tego w jakim stylu zbudowany jest Twój dom oraz jakie materiały są dostępne na rynku. Najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń to ogrodzenia drewniane, murowane, systemowe, kute oraz siatki i gabiony.

Ogrodzenie drewniane

To jedno z najbardziej popularnych i trwałych rozwiązań. Drewno pasuje do wszystkich stylów architektonicznych, doskonale łączy się z elementami kamiennymi, metalowymi czy stalowymi, możesz więc bez problemu pokusić się o tego typu wykończenia. Dodatkowo – jeśli na terenie posesji jest wystarczająco dużo miejsca w późniejszym czasie możesz zaplanować postawienie drewnianej altany, wybudowania domku na drzewie itp. Świetnie będzie współgrać z drewnianym płotem. Drewno doskonale znosi zmienne temperatury, wystarczy je tylko wcześniej odpowiednio zaimpregnować. Jeśli masz już drewniane ogrodzenie, ale jest ono nieco uszkodzone i stare nasz poradnik podpowie Ci, co z nim zrobić. Rozwiązanie znajdziesz w artykule pod linkiem – jak odnowić drewniane ogrodzenie?

czym ogrodzic dom2

Ogrodzenie murowane

Jest bardzo skuteczne i wytrzymałe. Ogrodzenie murowane jest najczęściej łączone z innymi elementami np. słupkami z klinkieru czy stalowymi przęsłami. Są różne rodzaje ogrodzeń murowanych. Możesz więc wybrać opcję muru cyklopowego, który składa się z różnej wielkości kamieni; muru warstwowego, który konstruuje się, układając poziomo kamienie łupane o dużych powierzchniach czy muru rzędowego, który buduje się z kamieni o kształtach nieregularnych prostopadłościanów.

Ogrodzenie systemowe

To rozwiązanie zarówno estetyczne jak i bezpieczne. Systemy składają się zwykle z profilu i kraty. Często spotykane są wokół posiadłości użytku publicznego, ale świetnie sprawdzają się też na prywatnych posesjach. Jeśli zdecydujesz się na ogrodzenie systemowe pamiętaj, by zwrócić uwagę na zabezpieczenia antykorozyjne. Nieodpowiednie zabezpieczenia mogą wiązać się z tym, że już po pierwszej zimie nastąpi konieczność odrestaurowywania.

Ogrodzenie kute

Najczęściej spotykane w domach jednorodzinnych. Jest bardzo eleganckie i trwałe (istnieje dużo niepowtarzalnych wzorów i fasonów), ale nie jest rozwiązaniem najtańszym. Decydując się na ogrodzenie kute pamiętaj, by sprawdzić, czy stal jest odpowiednio zaimpregnowana. Tylko taka będzie odporna na działanie wilgoci i mrozu.

Siatki ogrodzeniowe

To wersja najpopularniejsza i najtańsza. Mocowana jest zwykle do słupków w betonowych fundamentach. Wybierając to rozwiązanie, zwróć uwagę na grubość drutu, wielkość oczek i wysokość samej siatki.

czym ogrodzic dom3

Gabiony

To stalowe kosze wypełnione kamieniami. Rozwiązanie solidne i trwałe, które przywędrowało do nas z Włoch. Zaletą gabionów jest przede wszystkim dobra izolacja akustyczna. Mogą też posłużyć jako wsparcie dla roślin pnących. W metrze sześciennym mieści się maksymalnie od półtora do dwóch ton kamienia.

 

 

 
 

 

Komentarze  

#1 Bilscy 2018-11-27 11:55
Na pewno aluminiowe i stalowe ogrodzenie będzie najtrwalsze, na takie materiały bym postawiła. Co do ogrodu to jeszcze u mnie dużo pracy. Sadzonki malwy ogrodowej i innych kwiatów dalej czekają :D
Cytować

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież