Ogród moje królestwo

Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do ogrodu?

W sklepach ogrodniczych, a nawet w marketach możemy znaleźć wiele różnych mieszanek traw przeznaczonych do ogrodu. Od doboru tej właściwej zależy wygląd trawnika. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli marzysz o gęstym kobiercu z trawy w swoim ogrodzie, musisz pamiętać o tym, że dobór odpowiedniej mieszanki traw ma tuta szczególne znaczenie. Oczywiście, bardzo ważne są również dostępne podłoże, miejsce dokonania wysiewu oraz pielęgnacja trawnika. Skupmy się jednak na wyborze właściwych nasion – nie każdy z nas wie, jak dobrać te odpowiednie, dlatego przygotowaliśmy porady, które będą w tym pomocne.

Dlaczego w sprzedaży znajdziemy tylko mieszanki traw?

Pod terminem „trawa”, który używany jest potocznie przy doborze tej odpowiedniej do ogrodu lub innego miejsca. Jednak tak naprawdę istnieje bardzo dużo gatunków traw, które nie tylko różnią się swoim wyglądem, ale również swoimi wymaganiami.

Aby uzyskać najlepszy rezultat, warto zdecydować się nie na jeden gatunek trawy, ale na mieszankę traw. Wynika to z faktu, że wtedy możemy uzyskać trawnik o lepszych właściwościach niż w przypadku zastosowania tylko jednego gatunku. Mieszanka traw powinna mieć co najmniej trzy różne gatunki. Ich rodzaje dobiera się zależnie od tego, czego oczekujemy i jaki teren chcielibyśmy obsiać.

Jaka mieszanka trawy będzie sprawdzała się najlepiej?

Jak wspomnieliśmy już na wstępie, w sprzedaży znajduje się wiele różnych rodzajów mieszanek traw. Możemy podzielić je generalnie na trzy główne typy, a mianowicie na mieszankę uniwersalną o najszerszym zastosowaniu, na mieszankę ozdobną oraz użytkową, która także określana jest jako sportowa, rekreacyjna albo boiskowa.

Oprócz tego wielu producentów oferuje innego rodzaju mieszanki. Zalicza się do nich te renowacyjne, które mają na celu wzmocnienie i odbudowanie trawnika, cieniolubne, które są przeznaczone do wsiania w miejscu, w którym dominuje cień.

Takie mieszanki traw możemy również znaleźć w Centrali Nasiennej Pietrzak, która dostarcza najwyższej jakości mieszanki traw dla rolników, ogrodników oraz na drogi i tereny miejskie. Z pełną ofertą możemy zapoznać się na stronie internetowej: www.cnpietrzak.pl/trawy,3,pl.html.

Skupmy się jednak na tych trzech głównych mieszankach, czyli na uniwersalnej, ozdobnej i użytkowej. Kiedy sprawdzą się najlepiej?

Mieszanki traw uniwersalnych

W mieszankach tych znajdziemy takie gatunki traw jak kostrzewa czerwona, życica trwała (rajgras angielski), kostrzewa trzcinowa, życica wielokwiatowa.

Ze względu na dobór takich gatunków trawnik jednocześnie wygląda bardzo ładnie oraz jest wytrzymały, dlatego może być używany do relaksu na świeżym powietrzu. Mieszanki traw uniwersalnych są dzięki temu kupowane najczęściej.

Mieszanki traw użytkowych

Zawierają przede wszystkim gatunki bardziej odporne na zgniatanie. Zaliczają się do nich głównie życica trwała (rajgras angielski), wiechlina łąkowa, kostrzewa trzcinowa i czerwona.

Trawniki wykonane z mieszanki nasion traw użytkowych dobrze nadają się do miejsc intensywnie użytkowanych, na przykład na przydomowe boisko. Tworzą silną i zwartą strukturę, szybciej się regenerują i dobrze radzą sobie z gorszymi warunkami pogodowymi i glebowymi.

Mieszanki traw ozdobnych

Mieszanki te zawierają gatunki traw jak mietlica pospolita, kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza, kostrzewa trzcinowa, które wyróżniają się puszystością, bujnym wzrostem oraz nasyconym kolorem.

Trawniki ozdobne najlepiej nadają się do miejsc, które nie są użytkowane lub są użytkowane rzadko. Są mniej odporne na deptanie ze względu nas woje delikatne listki. Taki trawniki są też bardziej wymagające i mniej odporne na niekorzystną pogodę.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież