Ogród moje królestwo

Systemy odwodnień liniowych – by woda przestała być przeszkodą

Chociaż człowiek na drodze postępu cywilizacyjnego uczynił wiele, by uniezależnić się od sił natury i pomimo działania licznych czynników atmosferycznych możliwie wygodnie zamieszkiwać powierzchnię Ziemi, pewne rzeczy od wieków pozostają niezmienne. Po przejściu ulewy każdy krajobraz zmieni się dosyć diametralnie: zalegająca woda nie tylko zmieni jego prezencję, ale i znacząco utrudni poruszanie się po owym obszarze. Na szczęście wspomniany postęp techniczny przynosi współczesnym ludziom bardzo sprytne i skuteczne rozwiązania.

 

Systemy odwodnień liniowych – z czego się składają?

Ulice miast odmieniły swoje oblicze przede wszystkim dzięki wynalazkowi kanalizacji – czyli pomysłowi, by specjalne urządzenia pozwalały wodzie dostawać się pod powierzchnię gruntu i odpływać w miejsce, gdzie ciecz nie będzie już tak kłopotliwa. Pod nazwą odwodnień liniowych kryje się dosyć bogaty zbiór akcesoriów, które wspólnie służą właśnie temu celowi. Kluczowe pozostają tu specjalne korytka, sporządzane z betonu lub mocnych tworzyw sztucznych – bo to właśnie nimi woda utrudniająca przemieszczanie się i będąca w centrum miasta źródłem licznych dyskomfortów, może płynąć bez przeszkód, oddalając się z miejsc, gdzie stanowi utrudnienie.

Systemy odwodnień liniowych składają się jednak nie tylko z sieci odpowiednio umocnionych dróg, którymi odpływa nadmiar wody. Istotnymi elementami całego układu są także specjalne akcesoria, dzięki którym wspomniane, kłopotliwe ciecze dostają się pod powierzchnię gruntu, przestając stanowić problem na jego powierzchni. Wśród tego rodzaju elementów można wymienić:

  • studzienki podwórzowe

  • studzienki podrynnowe

  • kraty trawnikowo-drogowe

  • obrzeża trawnikowe

  • wycieraczki

Dobieranie i montowanie poszczególnych części systemów odprowadzających wodę nie jest wyłącznie domeną właścicieli parceli publicznych. Tego rodzaju nowoczesne udogodnienia może umieścić na własnym terenie każdy, kto chce zadbać o prezencję i praktyczność przestrzeni, po której codziennie się porusza. Właścicieli domków jednorodzinnych i ogrodów z pewnością ucieszy fakt, że z powodzeniem mogą zaopatrzyć się w lekkie i stosunkowo niedrogie części, wykonane z tworzyw sztucznych i samodzielnie lub dzięki fachowej pomocy zainstalować je w okolicy podjazdu, placu, tarasu czy przydomowego chodnika.

Artykuł powstał we współpracy z BIELBET.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież