Ogród moje królestwo

Sadzenie drzew owocowych jesienią

Sadzenie drzew owocowych jesienią

Złota pora roku to najlepszy czas na przesadzanie roślin, w tym drzew i krzewów owocowych.

Dlaczego jesień

Rośliny czując nadchodzące chłody przygotowują się do zimy ograniczając funkcje życiowe do minimum. Dlatego przesadzanie o tej porze roku jest najbardziej korzystne bo minimalizuje ich stres z tym związany i do minimum zmniejsza ryzyko, że się nie zaadoptują. Sadząc drzewka owocowe w nowe miejsce należy przygotować im duży dołek, nawodnić i nawieźć kompostem albo dobrze rozłożonym obornikiem. Następnie przysypujemy go warstwą ziemi i dopiero wtedy wsadzamy roślinę. Korzenie nie mogą bezpośrednio stykać się z nawozem. Dołek powinien być duży, tak aby korzenie wchodziły doń luzem i nie zawijały się.

Polecane odmiany

W małych ogrodach zazwyczaj nie ma za wiele miejsca na szaleństwa z drzewami tym bardziej z tymi silnie rosnącymi. Jednak wśród licznych odmian drzew owocowych są gatunki rosnące powoli i nie osiągające imponujących rozmiarów. Z  powodzeniem przy domu możemy posadzić sobie brzoskwinię Reliance, która rośnie powoli ale za to rodzi dużo smacznych owoców. Jeśli zależy nam na kolorze czerwonym w ogrodzie możemy posadzić sobie leszczynę południową, pospolicie nazywaną czerwoną ze względu na kolor liści. Możemy ją prowadzić jako krzew i jako niskie drzewko na jednym pniu. Niezbyt mocno rosnące są też odmiany śliw jak Haganta czy pospolita Węgierka albo złocista Mirabelka. Nie należy zapomnieć też o wiśniach czy czereśniach, jak chociażby o odmianie karłowej Regina, które z powodzeniem można ciąć i formować, a nawet należy jeśli chce się uzyskać dużo smacznych owoców. Do tego dochodzą liczne odmiany gruszy szczepione na słabo rosnących podkładkach. Godne polecenia są odmiany Konferencja czy Klapsa. Do tego szkółkarze wychodzą nam na przeciw z rozwiązaniami do małych ogrodów oferując formy kolumnowe odmian drzew owocowych. Jak chociażby jabłoń Bolero, grusza Konferencja czy brzoskwinia Harnaś, które z powodzeniem można uprawiać nawet w dużych donicach.

Dlaczego owocowe

Przyjęło się, że miejsce drzew owocowych jest w sadzie. Jest to duże niedopatrzenie gdyż z powodzeniem możemy mieć w wypielęgnowanym ogrodzie ładne drzewo ozdobne o walorach użytkowych w postaci smacznych owoców. Pokrój drzew owocowych możemy korygować cięciem nadając koronie pożądany kształt. Ponadto kwitnące wiosną śnieżnobiałe kule wiśni, czereśni czy jabłoni tworzą zjawiskowy widok urozmaicając ogród. Smak takich owoców dojrzewających w słońcu jest bez porównania lepszy, ponadto mamy je pod ręką.

Komentarze   

0 #7 Drzewa owocowe 2018-06-26 09:18
Ja uwielbiam swoje drzewa owocowe, dużo pożytku i ładny wygląd.
Cytować
0 #6 Dariusz 2017-10-20 09:08
Przyjemnie się czyta, dowiedziałem się co źle zawsze robiłem sadząc drzewka owocowe :-)
Cytować
0 #5 Kasia 2017-10-19 08:11
Dobry artykuł, oby więcej takich :-)
Cytować
0 #4 Martyna 2017-10-18 09:03
Po posadzeniu drzewek późną jesienią, przed przymrozkami trzeba również pamiętać o przygotowaniu ich na niskie temperatury oraz zimę.
Cytować
0 #3 Zbigniew 2017-10-17 11:05
Natknąłem się na ten artykuł, ponieważ szukałem informacji na temat kiedy sadzić drzewka. Zabieram się za sadzenie, październik to chyba dobra pora na posadzenie.
Cytować
0 #2 Paweł 2017-10-16 13:46
Treściwy artykuł i bardzo pomocny. Zgodzę się z tym, że najlepiej jest sadzić drzewka jesienią, najlepiej sadzić przed pierwszymi przymrozkami. Oraz odpowiednio je przygotować do trudnych warunków tak jak autor poda w artykule.
Cytować
0 #1 Zdrowik 2017-09-25 13:09
Bardzo ciekawy artykuł, wiele przydatnych informacji. Właśnie przyszła jesień, więc artykuł o sadzeniu jak znalazł :)
Cytować

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież