fbpx

Ogród moje królestwo

Jak zagospodarować strefy wypoczynku w ogrodzie?

Jak zagospodarować strefy wypoczynku w ogrodzie?

Lato to okres, w którym możemy cieszyć się urokami bujnie rosnących roślin. Cała gama barw i kwiatowe delikatne zapachy kojąco wpływają na wszystkie zmysły. W tym okresie ogród nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, więc czas można przeznaczyć na wypoczynek.

Strefy relaksu w ogrodzie

Od wiosny do jesieni w ogrodzie spędzamy dużo czasu, zwłaszcza w weekendy i w lecie. Warto więc zadbać o wyznaczenie odpowiednich sfer i ich zagospodarowanie. W dużej mierze determinowane będzie to wielkością ogrodu i jego charakterem. Czasami niektóre strefy będą musiały być połączone w jedną. Najważniejsze jest jednak wyznaczenie miejsca do wypoczynku, zabaw dla dzieci i grillowania na świeżym powietrzu.

 

ogrod plot milosz

Fot. www.produktyogrodowe.pl/15-ploty-siatkowe-kratki

Meble ogrodowe

To minimum, które zapewni odpoczynek w otoczeniu pięknej zieleni. Powinny być estetyczne, trwałe i wygodne. Takie kryteria spełniają meble drewniane i rattanowe. Odpowiednio zabezpieczone są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie zmieniają swojego koloru pod wpływem promieni słonecznych, odporne są także na wilgoć. Producenci oferują wiele wariantów, od prostego zestawu stołu i krzeseł, po wygodne ławy i fotele. Bardzo bogaty jest również desing mebli, co umożliwia dobranie ich do charakteru ogrodu i całej posesji.

Najmniej estetycznym i praktycznym wyborem są meble plastikowe dostępne we wszystkich marketach budowlanych. Ich zaletą jest jedynie niska cena i mała waga, co ułatwia codzienne rozkładanie i chowanie stołu i krzeseł. Niestety cena jest proporcjonalna do jakości. Zastosowany materiał wrażliwy jest na działanie promieni słonecznych, pod wpływem których zmienia kolor. Trudny jest także do utrzymania w czystości. Najczęściej są to meble na jeden sezon, w kolejnym będą prezentować się znacznie gorzej.

 

ogrod 2

Altanka ogrodowa

To prosty, niewielkich rozmiarów domek, który zapewnia schronienie przed palącym słońcem, wiatrem i deszczem. Odpowiednio zagospodarowana doskonale nadaje się do organizowania spotkań towarzyskich. Poza meblami ogrodowymi w altance można wygospodarować miejsce do przygotowywania posiłków i przechowywania naczyń. W dużych altankach można postawić kamienny piec do pieczenia i grillowania, ale trzeba pamiętać o odpowiednim odprowadzaniu spalin.

Miejsce do grillowania

Najlepiej przeznaczyć na nie miejsce w oddalonej części ogrodu, dym nie będzie przeszkadzał innym użytkownikom ogrodu. Centralnym elementem będzie oczywiście grill (do wyboru bardzo wiele modeli), ale warto również w tym miejscu pomyśleć o prostych ławeczkach pozwalających na wygodne pilnowanie przygotowywanych potraw i zjedzenie gorącej kiełbaski lub szaszłyka.

Plac zabaw dla dzieci

Dzieci są pełne energii i trzeba zapewnić im możliwość jej wyładowania w sposób bezpieczny. W przeciwnym wypadku będą nudzić i utrudniać relaks. W zależności od wieku dzieci można zamontować huśtawki, piaskownice, domek lub ścianki wspinaczkowe. Plac zabaw powinien być umieszczony w miejscu, które można stale nadzorować, a więc w niewielkiej odległości od tarasu czy miejsca do relaksu. W budżecie do 1.000 zł znajdziemy nie tylko bezpieczną huśtawkę, ale jednocześnie stabilną konstrukcję z kratką / pergolą, która w przypadku pięknych pnączy urozmaici przestrzeń każdego placu zabaw. Tego typu drewniana huśtawka Holiday na nabycia dostępna jest m.in tutaj: www.produktyogrodowe.pl/18-hustawki-ogrodowe-drewniane-pergole-z-lawka