Ogród moje królestwo

Jak zagospodarować taras - zadaszenie, a może zabudowa?

8budowa tarasu przy domu projekt

 

Taras to szczególne miejsce, stanowi naturalne połączenie domu z ogrodem. Chętnie na nim odpoczywamy, spotykamy się z przyjaciółmi. Od tego jak zagospodarujemy taras, zależy możliwość jego wykorzystywania.

Taras to szczególne miejsce, stanowi naturalne połączenie domu z ogrodem. Chętnie na nim odpoczywamy, spotykamy się z przyjaciółmi. Od tego jak zagospodarujemy taras, zależy możliwość jego wykorzystywania.

Zadaszać taras czy nie

Zadaszenie tarasu to dodatkowe koszty, dlatego niektórzy rezygnują z tego w momencie budowy domu. Szybko jednak okazuje się, że taki taras daje bardzo ograniczone możliwości użytkowania. Nie można używać go w okresie zimowym i podczas nawet niewielkich opadów. Na takim tarasie nie ustawimy też mebli, gdyż pod wpływem zmiennych warunków pogodowych (słońce, deszcz) szybko ulegną zniszczeniu, także te plastikowe.

Zadaszenie tarasu chroni przede wszystkim przed deszczem, ale może także chronić przed słońcem. Wybierając rodzaj materiału na zadaszenie trzeba zwrócić uwagę na usytuowanie tarasu. Te od strony północnej zadaszamy dachami szklanymi lub z poliwęglanu, które przepuszczają światło. Te od strony południowej możemy zadaszyć materiałem nie przepuszczającym światła lub półprzepuszczającym, który będzie dawał cień.

dom z tarasem 3


Dach możemy wesprzeć na wspornikach umocowanych w ścianie elewacyjnej lub na słupkach. Na wspornikach mogą być montowane tylko dachy o niewielkiej powierzchni, ich zaletą jest to, że nie zmniejszają powierzchni tarasu. Przy większych powierzchnia konieczne jest zastosowanie słupków drewnianych, aluminiowych lub stalowych, ich wybór uzależniony jest nie tylko względami konstrukcyjnymi, ale także estetycznymi. Zadaszenie powinno harmonizować z elewacją. I jeszcze jedna ważna sprawa – zadaszenie musi być tak zaplanowane, by nie zachodziło w światło już istniejących okien, dzięki temu nie zmniejszymy dopływu naturalnego światła do pomieszczeń.

A może całkowita zabudowa tarasu

To bardzo praktyczne rozwiązanie pozwalające na korzystanie z tarasu przez cały rok. Zabudowa chroni nie tylko przed deszczem, ale i wiatrem. Dodatkową zaletą jest podniesienie bilansu energetycznego całego domu, a tym samym mniejsze koszty ogrzewania.
Do zabudowy tarasu można wykorzystać jedno z dwóch rozwiązań konstrukcyjnych:

  • zabudowę ramową,
  • zabudowę bezramową.

System ramowy jest powszechnie stosowany, ponieważ daje dodatkowe możliwości wykorzystania tarasu w zimie. W tym systemie można zastosować szyby zespolone, które chronią przed stratami ciepła. Dzięki temu w okresie zimowym możemy taras zamienić na ogród zimowy i przechowywać w nim rośliny wrażliwe na niskie temperatury.

taras z drewna ultrament

Fot. www.dom.pl/ogrod/mala-architektura-taras-i-ogrod-zimowy

Zabudowa tarasu systemem bezramowym jest ostatnio bardzo modne. Całej konstrukcji nadaje elegancki i lekki wygląd. Niewątpliwą zaletą tego nowoczesnego rozwiązania jest możliwość dowolnego otwierania tarasu, w zależności od przesunięcia szyb.

Szyby stosowane do zabudowy tarasu dzięki swojej specjalnej konstrukcji zapewniają całkowite bezpieczeństwo, są odporne na uderzenia i posiadają zabezpieczenia antywłamaniowe.

Coraz popularniejsze stają się systemy z rozsuwanymi dachami lub z montowanymi markizami, które skutecznie mogą odgrodzić od otoczenia i zapewnić całkowicie prywatność.

 

Dodaj komentarz

Zasady:
Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres redakcja@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież