Skip to main content

Wertykulatory: sekret zdrowego trawnika

| Marcin | Ogród

Pozornie może się wydawać, że początek roku nie jest odpowiednią porą na zajmowanie myśli pracami ogrodowymi. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Gdy dni zaczną robić się dłuższe i nieco cieplejsze, będzie to właściwy moment na przygotowanie trawnika na sezon wiosenno-letni. To właśnie dlatego już teraz warto kupić odpowiedni wertykulator – urządzenie, które zdaniem wielu ogrodników jest sekretem zdrowego i pięknego trawnika.

Wertykulator – do czego służy to urządzenie?

Wertykulator jest urządzeniem ogrodniczym przeznaczonym do pielęgnacji trawnika – a dokładniej mówiąc, do jego wertykulacji. Jest to zabieg pielęgnacyjny, polegający na pionowym nacinaniu darni, zazwyczaj na głębokości około 5-15 mm. Maszyna taka jest wyposażona w specjalne noże, zasilane silnikiem elektrycznym lub spalinowym.

Nacinając glebę elementami tnącymi wertykulatora, w praktyce można pielęgnować trawnik na różnych poziomach:

-         Wertykulacja pomaga usunąć filc, czyli warstwę chwastów, suchej trawy i mchu. Jest to ważne, ponieważ zalegający filc blokuje trawie dostęp do promieni słonecznych, a co więcej – podbiera kluczowe dla wzrostu trawy składniki odżywcze i wodę. W efekcie trawa wysycha;

-         Gleba w wyniku wertykulacji ulega rozluźnieniu. Kiełkująca i rozrastająca się trawa ma zatem lepsze warunki do rozwoju. Rozrost systemu korzeniowego przekłada się na gęsty i bardziej zielony trawnik;

-         Nacinanie gleby powoduje, że ziemia jest mniej zbita, luźniejsza. Dzięki temu woda, nawozy i środki odżywczo-pielęgnacyjne łatwiej trafiają do systemów korzeniowych.

Warto spojrzeć na wertykulator w ofercie Krysiak.pl. Ten sklep oferuje urządzenia od renomowanych producentów, takich jak Faworyt Pro, Handy Prime czy Lider Plus.

Wertykulator spalinowy czy elektryczny?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wertykulatory mogą być zasilane silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Wybór między wertykulatorem spalinowym a elektrycznym zależy od kilku czynników:

-         Wertykulatory elektryczne są bardziej ekologiczne, ciche i łatwiejsze w obsłudze, jednak ich zasięg ogranicza kabel. Są doskonałe do mniejszych ogrodów, gdzie kwestia mobilności nie jest kluczowa. Znakomitą opcją może być wertykulator elektryczny w sklepie Krysiak.pl.

-         Z kolei wertykulatory spalinowe oferują większą moc, co czyni je skutecznymi przy obszarach wymagających intensywnego wertykulowania, zwłaszcza na większych działkach. Jednak są głośniejsze i generują emisję spalin. Przez to mogą być uciążliwe dla innych domowników i sąsiadów. Na większych powierzchniach wertykulator spalinowy na stronie krysiak.pl może być jednak lepszym rozwiązaniem.

Zamów wertykulator elektryczny lub spalinowy w sklepie Krysiak

Decyzję pomiędzy tymi dwoma rodzajami narzędzi warto podjąć, biorąc pod uwagę wielkość obszaru, rodzaj pracy, jaką planujesz wykonać oraz priorytety dotyczące ekologii i komfortu pracy. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji ogrodnika i specyfiki jego ogrodu.

Najważniejsze jest to, że niezależnie od tego, jaki wertykulator planujesz kupić, w sklepie internetowym Krysiak znajdziesz odpowiedni model dla siebie.

Zaprojektuj przestrzeń w swoim ogrodzie wybierając leżaki basenowe

Marzysz o błogim wypoczynku, nie martwiąc się o to, że musisz szukać takiego miejsca daleko poza miastem? Jeżeli tylko posiadasz ogród lub nawet nieduży taras, to z pewnością doskonale w tym celu sprawdzą się leżaki basenowe.

Drewno czy kompozyt – jaki materiał wybrać na taras?

Wybór odpowiedniego materiału to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie przydomowej przestrzeni.

Ogrodzenia jako element designu: Jak harmonijnie łączyć estetykę z funkcjonalnością

Ogrodzenia są nie tylko barierą ochronną, ale również wyrazistym elementem designu i architektury budynku. Harmonijne łączenie stylu z funkcjonalnością w przypadku ogrodzeń to sztuka, która nie tylko podkreśla charakter posesji, ale także spełnia praktyczne potrzeby. Jak zatem osiągnąć równowagę ...

Jak zrobić toaletę na działce?

Dostęp do WC wydaje nam się obecnie czymś oczywistym, jednak nie zawsze tak jest. Przykładowo na działkach rekreacyjnych nie zawsze ma się ten luksus. Na szczęście łatwo można to zmienić. Dziś podpowiemy Wam, jak samemu zrobić toaletę na działce oraz jaką pompę toaletową wybrać, by cieszyć się sp...

Najlepsze akcesoria do sauny ogrodowej

Odpoczynek w saunie ogrodowej to nie tylko przywilej, ale i sposób na niesamowite doświadczenia relaksacyjne i zdrowotne, jakie ona oferuje. Kluczem do pełnego korzystania z tych dobrodziejstw jest dobrze wyposażona sauna.

Zadaszenia tarasowe - estetyczne i funkcjonalne rozwiązania do każdego domu

Zadaszenia tarasowe to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, które sprawi, że będziesz mógł korzystać z dodatkowego pomieszczenia nawet podczas niepogody, lub przeciwnie - latem, podczas intensywnego słońca.

Trampoliny ogrodowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Trampolina ogrodowa to ostatnimi czasy popularne urządzenie rekreacyjne do naszego ogrodu, które daje możliwość aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. To także świetny sposób na pozbycie się złej energii, a także uwalnianie dużej ilości dopaminy i endorfin do krwi, dzięki czemu...