fbpx

Ogród moje królestwo

Agrotkaniny i agrowłókniny - czym są i kiedy się je stosuje?

Osoby zajmujące się uprawą roślin ogrodowych, często zadają sobie pytanie, jak prawidłowo o nie zadbać. Jednym z niezbędnych zakupów, jest odpowiedni materiał służący do ściółkowania gleby, na przykład agrotkaniny czy agrowłókniny. O przeznaczeniu tych artykułów oraz ich właściwościach dowiedzieć się można więcej z poniższego artykułu.

 

Zastosowania agrowłókniny i agrotkaniny

Syntetyczne materiały były do niedawna stosowane głównie przez profesjonalistów, wykorzystujących je do ściółkowania. Rosnąca popularność agrotkanin i agrowłóknin sprawiła jednak, że zyskały one na popularności również wśród amatorów uprawy roślin.

Obydwa te artykuły dla ogrodnictwa łączy podstawowe zadanie polegające na ściółkowaniu gleby, dzięki któremu warzywa, krzewy czy kwiaty są niezwykle skutecznie chronione przed szkodnikami oraz chwastami, nie tracąc jednocześnie dostępu do składników odżywczych znajdujących się w glebie czy wody niezbędnej do ich prawidłowego wzrostu. Powietrze oraz woda swobodnie przenikają przez agrowłókninę i agrotkaninę, a rośliny dzięki ich zastosowaniu zyskują odpowiednie warunki skutkujące szybszym i bardziej bujnym rozwojem. Materiały syntetyczne znajdują także zastosowanie podczas okrywania roślin na okres zimowy.

Charakterystyka agrowłókniny

Agrowłókniny wykonane są z polipropylenowych włókien, które układają się w nieregularną strukturę. Pozwala ona na swobodny dostęp powietrza i wody do roślin, charakteryzując się jednocześnie wysoką wytrzymałością mechaniczną.

Głównymi kategoriami, wedle których podzielić można agrowłókninę, są:

  • gramatura — najczęściej spotykane są modele ściółkujące (gramatura 50-100 g/m²) oraz okrywające (17-50 g/m²),
  • kolor — biały (gwarantuje stabilne warunki wilgotnościowe i termiczne roślinom) lub zielony, czarny czy brązowy (będące elementami ściółkującymi).

Charakterystyka agrotkaniny

Agrotkanina, tak jak agrowłóknina, jest wykonana z polipropylenu. Charakteryzuje ją jednak inna metoda technologiczna — cała powierzchnia agrotkaniny składa się z mocnych, cienkich nitek. Dzięki temu tkanina ta jest zdecydowanie mocniejsza i trwalsza od agrowłókniny, co pozwala na wykorzystywanie jej na przykład na skarpach czy przysypywanie jej grysem, nie martwiąc się o żadne uszkodzenia. Dzięki wysokiej wytrzymałości warto korzystać z agrotkaniny podczas zakładania szkółek leśnych czy większych hodowli. Warto jedna zaznaczyć, że materiał ten nie sprawdzi się podczas okrywania roślinności na okres zimowy.

Podsumowanie

Wybierając materiał ściółkowania gleby, warto dokładnie przeanalizować, w jakich warunkach będziemy go używali. Szeroki wybór agrowłóknin, agrotkanin, a także różne inne artykuły dla ogrodnictwa znaleźć można w ofercie sklepu Tkaniny, pod adresem sklep.tkaniny.info.pl.