fbpx

Ogród moje królestwo

Tradycyjne i niezwykłe drzewka owocowe w naszych ogrodach

Przydomowe drzewka owocowe nie tylko dostarczają najsmaczniejszych i najzdrowszych owoców sezonowych. To także jedna z najpiękniejszych ozdób naszych ogrodów - drzewa owocowe zachwycają pokrojem i delikatnymi wiosennymi kwiatami. Nowoczesne odmiany, często karłowe, są przy tym łatwe w pielęgnacji.

Oprócz gatunków tradycyjnych, w naszych ogrodach doskonale sprawdzą się wybrane gatunki drzew egzotycznych, np. mrozoodporne odmiany figowców lub gruszki azjatyckie. Nie tylko w mniejszych ogrodach duże wrażenie sprawiają efektowne owocujące drzewka kolumnowe. Na balkony i tarasy warto wybrać owocujące drzewka w doniczkach.

Przydomowe drzewka owocowe nie tylko dostarczają najsmaczniejszych i najzdrowszych owoców sezonowych. To także jedna z najpiękniejszych ozdób naszych ogrodów - drzewa owocowe zachwycają pokrojem i delikatnymi wiosennymi kwiatami. Nowoczesne odmiany, często karłowe, są przy tym łatwe w pielęgnacji. Oprócz gatunków tradycyjnych, w naszych ogrodach doskonale sprawdzą się wybrane gatunki drzew egzotycznych, np. mrozoodporne odmiany figowców lub gruszki azjatyckie. Nie tylko w mniejszych ogrodach duże wrażenie sprawiają efektowne owocujące drzewka kolumnowe. Na balkony i tarasy warto wybrać owocujące drzewka w doniczkach.

Najlepsze sadzonki popularnych drzewek owocowych

Wyhodowano do tej pory tysiące odmian jabłoni, śliw, brzoskwiń, morel, nektarynek wiśni, czereśni i grusz. Nie wszystkie z nich nadają się jednak do uprawy w przydomowym ogrodzie, a każda z nich ma specyficzne wymagania glebowe, temperaturowe i pielęgnacyjne. Najlepsze szkółki drzew owocowych pomogą nam dobrać drzewka dopasowane idealnie do naszych potrzeb. Dla ogródków przydomowych przeznaczone są zwłaszcza odmiany karłowe i miniaturowe, jeśli mamy jednak miejsce w ogrodzie, warto posadzić też większe drzewa owocowe - piękne, stare odmiany charakterystyczne dla tradycyjnych polskich sadów. Niektóre odmiany drzewek owocowych wyróżnia też szczególnie efektowne kwitnienie - należy do nich np. morela Harcot, której owoce cechują  się zwiększoną zawartością karotenu.

Rozmaitością smaków i aromatów zachwycają zwłaszcza stare i nowe odmiany grusz - klapsy, konferencje, bonkrety Williamsa, cukrówki... Współcześnie sadzonki drzew owocowych pozwalają na smaczne gruszki także w niewielkich ogrodach - to mit, że grusza musi zawsze być dużym drzewem. Warto także zasadzić w ogrodzie kilka odmian jabłoni - nie tylko wczesne, doskonałe na przetwory i łatwe w uprawie papierówki, ale też letnie i jesienne jabłka deserowe. Wybrać można np. doskonałe do potraw szare renety, aromatyczne antonówki lub duże, słodkie malinówki. Urozmaicone są też odmiany śliw - od niewielkich, słodkich mirabelek po niezastąpione w naszych kuchniach węgierki. Jeśli chcemy urozmaicić nasz ogród, warto wybrać mieszańce i gatunki takie jak śliwowiśnia (o smacznych owocach doskonałych na przetwory) lub śliwonektaryna (krzyżówka śliwki z nektarynką). W ogrodach warto posadzić także orzechy włoskie i laskowe - współcześnie dostępne są także odmiany miniaturowe orzecha włoskiego.

Drzewka owocowe w donicach i kolumnowe

Dobra szkółka drzew owocowych ma w swojej ofercie nie tylko najlepsze sadzonki popularnych odmian. Potrafi przygotować także zdrowe i piękne drzewka owocowe rosnące w doniczkach, nadające się doskonale na ozdoby tarasów i balkonów. Popularność zdobywają dziś także drzewka o nietypowych formach, zwłaszcza kolumnowe drzewka owocowe oraz miniaturki. Szczególne pięknie prezentują się kolumnowe grusze, brzoskwinie i morele. Rośliny o pokroju kolumnowym przeznaczone są nie tylko na balkony - gdzie sprawdzają się doskonale, gdyż ich wysokość nie przekracza z reguły dwóch metrów. To również piękna ozdoba małych ogrodów, w których nie ma miejsca na większe drzewka, a także ciekawy pomysł na szpalery i alejki w większych ogrodach przydomowych. Drzewka kolumnowe można sadzi gęsto, nawet co jeden metr. Daje nam to możliwość stworzenia bardzo ciekawych aranżacji ogrodniczych tak na tarasach, jak w alejach ogrodowych.

Drzewka owocowe typu duo

Bardzo ciekawe są także sadzonki drzew owocowych typu duo. Ze względu na specjalną metodę szczepienia, którą zastosowała szkółka drzew owocowych, drzewko duo wydaje dwie odmiany lub nawet dwa gatunki owoców. Metoda ta dotyczy zwłaszcza jabłoni. Z jednego drzewka możemy więc zbierać np. jabłka jonagold i papierówki lub jabłka golden i topaz. To ciekawy pomysł do małych ogrodów np. wtedy, gdy zależy nam na jabłkach wcześniejszych i późniejszych, nie mamy jednak miejsca na dwie jabłonki. Często spotyka się także śliwy typu duo, np. drzewka owocujące żółtymi śliwkami odmiany Renkloda Ulena i ciemnymi odmiany Althana.

Jeszcze ciekawsze są drzewka duo dające owoce z dwóch różnych gatunków. Możliwe jest to zwłaszcza w przypadku drzewek owocowych z rodzaju Prunus (Śliwa). Z jednego drzewka uzyskać możemy np. morele i śliwki lub nektarynki i brzoskwinie. Takie niezwykłe drzewko sprawi, że nasz ogród będzie nietypowy, może też zaciekawić odwiedzających go gości. Możliwe jest także drzewko duo, którego owoce stanowią śliwki europejskie i śliwki typu azjatyckiego lub wiśnie i czereśnie.

Mniej znane i egzotyczne drzewa owocowe w naszych ogrodach

Nie wszystkie szkółki drzewek owocowych cechuje równie bogata oferta. Mniej znane gatunki bywają trudniejsze w uprawie, sprawiają jednak, że nasz ogród staje się wyjątkowy. Często są to drzewka egzotyczne, które przy odpowiedniej pielęgnacji rosną dobrze także w polskich warunkach klimatycznych. Przykładem może być bananowiec Musa Basjoo, pochodzący z Japonii - przy prawidłowym zabezpieczeniu zimą nie trzeba przenosić go do szklarni, daje on też drobne owoce. Pięknie kwitną i owocują w Polsce figowce, o ile prawidłowo zabezpieczymy je przed mrozem (np. odmiany Brown Turkey i Francesca). Figi pojawiają się późną jesienią, na urokliwe kwiatki figowca liczyć możemy natomiast już w marcu.

Dobrze w naszym klimacie rosną także grusze azjatyckie, np. odmiana Chojuro, która daje aromatyczne owoce, lub Hong-Li o kremowym miąższu. Podobnie jak wiele innych odmian, grusze azjatyckie Chojuro dostępne są w ofercie szkółki drzew owocowych PodkarpackieSady.pl tak w wersji miniaturowej (do doniczki), jak i jako sadzonka dużego drzewa o pięknym pokroju. Znajdziemy tu tak nietypowe, jak i najbardziej lubiane i popularne sadzonki drzew owocowych. Jeśli zależy nam na dużym drzewie, godna polecenia jest np. jarzębogrusza uszkowata - dorasta ona do 10 metrów, dając przy tym zaskakująco smaczne owoce. To gatunek dość rzadki w ogrodach, ale przy tym w pełni mrozoodporny i łatwy w pielęgnacji (także na słabszych glebach). Wśród łatwych w uprawie drzewek pochodzenia egzotycznego urodą wyróżnia się także morwa biała i morwa czarna. Jej niezwykłe owoce są smaczne i bardzo zdrowe. Wśród morw występują odmiany o wielu pokrojach, w tym odmiany zwisające ("płaczące"). Jeśli zależy nam na gęstym, owocującym krzewie dobrym rozwiązaniem będzie nieszpułka jadalna - jedno z pierwszych drzew owocowych uprawianych przez człowieka. Największą ozdobą ogrodu będzie niewątpliwe kasztan jadalny. To duże drzewo dorastające do 20 metrów żyje nawet 500 lat. Jest ono źródłem cenionych w sztuce kulinarnej jadalnych kasztanów, doskonałych w formie pieczonej, do zup i na mączkę kasztanową.